Budynek gospodarczy w świetle prawa

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pod pojęciem budynku gospodarczego rozumie się budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia - jedynie na zgłoszenie

Przepisy mówią, że na podstawie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę, można wybudować: obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, w tym parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2  powierzchni działki.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

W przypadku parterowych, wolnostojących budynków gospodarczych o powierzchni nie przekraczającej 25 m2 trzeba zgłosić budowę w starostwie powiatowym. Najlepiej, aby budynek taki był objęty planem miejscowym działki, na której planuje się jego wybudowanie. W takim przypadku odpowiednikiem pozwolenia na budowę jest zgłoszenie budowy 30 dni przed ich rozpoczęciem. Będziemy musieli wypełnić druk zgłoszenia robót budowlanych, a także złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (w przypadku współwłasności konieczne są zgody współwłaścicieli lub zarządcy) oraz dokumentację techniczną robót budowlanych obejmująca mapkę geodezyjną, a także konkretne dane inwestora lub pełnomocnika (imię, nazwisko, adres, telefon).

W przypadku budynku gospodarczego o powierzchni przekraczającej 25 m2 wymagany jest projekt budowlany, który musi być zaadaptowany do istniejących warunków i trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Usytuowanie budynku gospodarczego na działce ma duże znaczenie dla formalności. Nie może być on zbyt blisko płotu czy granicy z posesją sąsiada.
Projekt budynku gospodarczego, jego budowa krok po kroku, koszty, formalności

Ważne jest także usytuowanie. Już w projekcie należy uwzględnić określone zasady dotyczące lokalizacji. Są one uzależnione od tego, czy w budynku będą znajdowały się otwory okienne i drzwiowe, czy nie. Według prawa minimalna odległość od granicy działki to 4 m – gdy w budynku gospodarczym znajdują się otwory okienne i drzwiowe oraz 3 m – gdy budynek gospodarczy pozbawiony jest otworów okiennych i drzwiowych. Przepisy mówią, że w określonych przypadkach minimalna odległość 3 m może być jeszcze pomniejszona. Te przypadki związane są z szerokością samej działki jak i zaplanowanej długości i wysokości budynku gospodarczego.

Projekt budynku gospodarczego na działce

Projekt niezbędny jest, jeśli planujemy wybudowanie budynku gospodarczego o powierzchni większej niż 25 m2. Najczęściej gotowe projekty przewidują wznoszenie takiego budynku w dwóch podstawowych technologiach: murowanej i szkieletu drewnianego. My omówimy pierwszą z nich – bardziej powszechną. Pamiętajmy, że wybraną technologię warto dostosować do technologii już istniejącej na naszym terenie zabudowy.

Projekty budynków gospodarczych są rozmaite. Niektóre z nich przewidują na przykład werandy. Inne zakładają wyposażenie w łazienkę i WC. Jeszcze inne gwarantują możliwość przechowywania drewna. Wybór określonego projektu uzależniony jest od tego, jakie przeznaczenie planujemy dla naszego budynku gospodarczego i jakimi finansami dysponujemy.

Po złożeniu projektu budowlanego odpowiedź starosty może potrwać do 60 dni. Pamiętajmy, że w tym czasie nie wolno nam rozpoczynać żadnych robót budowlanych.

Zaczynamy budowę domku gospodarczego

Na początek musimy zdecydować, czy prace będziemy prowadzić samodzielnie, czy wynajmiemy wyspecjalizowaną firmę budowlaną. Jeżeli nie mamy doświadczenia budowlanego, warto zainteresować się ofertami u lokalnych wykonawców. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na ich pozyskanie będzie skorzystanie z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od sprawdzonych firm budowlanych. Do niczego się nie zobowiązujesz, jeżeli oferty nie spełnią Twoich oczekiwań, możesz nie wybrać żadnej z nich.

Budowa budynku gospodarczego krok po kroku nie jest trudna. Należy tylko mieć dobrze przygotowany projekt, włacznie z wnętrzem budynku.
Projekt budynku gospodarczego, jego budowa krok po kroku, koszty, formalności

Po formalnych pracach przygotowawczych i wyborze wykonawcy można rozpocząć roboty ziemne. Najpierw należy usunąć warstwę humusu, która najczęściej ma głębokość 15-20 cm. Teraz trzeba wytyczyć dokładną lokalizację budowli, co powinien zrobić uprawniony geodeta. Jeśli mamy już dokładnie wymierzony teren, możemy przystąpić wykonania wykopu pod fundamenty. Co dalej? Teraz powinniśmy wykonać ławy i ściany fundamentowe. Jak to zrobić? Najpierw powinniśmy zamontować zbrojenie ław fundamentowych. W tym celu najlepiej będzie użyć prętów wzdłużnych o średnicy 12 mm. Do tak wykonanego zbrojenia montujemy sztywne deskowanie. Teraz już całość możemy zalać betonem klasy B20 (C 16/20). Gdy beton zaschnie, możemy zdemontować deskowanie i wykonać zabezpieczenie przeciwwilgociowe.  Teraz możemy już wylać posadzkę betonową.

Co dalej? Przystępujemy do kolejnego etapu prac, czyli do wykonania ścian zewnętrznych. Wznosimy je z betonu komórkowego. Po postawieniu ścian możemy wykonać więźbę dachową. Do tego zadania potrzebne będą nam krokwie o przekroju do 180 cm, a także murłaty o przekroju ponad 180 cm, deskowanie oraz podbitka połaci dachowych z tarcicy nasyconej. Do tego jeszcze deski kalenicowe oraz deski czołowe okapu. Gdy więźba jest gotowa, przystępujemy do montażu dachówki ceramicznej. Ostatnim etapem prac na dachu będzie orynnowanie, do którego najlepiej użyć rynien PCV Fi·12,5 cm oraz rur spustowych Fi·10.

Kolejny etap prac to wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej. Po jej wykonaniu nasz budynek gospodarczy jest już w stanie surowym zamkniętym. Zostały nam więc do wykonania prace wykończeniowe. Zewnętrzne fragmenty budynku warto ocieplić wełną mineralną. Teraz możemy przystąpić do tynkowania. We wnętrzu budynku wykonujemy tynki cementowo-wapienne. Tak przygotowane ściany możemy pokryć powłoką gruntującą i pomalować. Możemy też wyłożyć wnętrze budynku płytkami ceramicznymi, Takie płytki powinny być nieszkliwione i odporne na działanie ujemnych temperatur. Dobrym pomysłem będą płytki ciągnione, które są odporne na ściskanie, na wilgoć i na ścieranie.

Koszt budowy wraz z wykończeniem takiego budynku to kilkadziesiąt tysięcy złotych – zależnie od projektu.

Urządzamy nasz budynek gospodarczy

Warto w budynku gospodarczym ustawić dużo regałów. Można wybrać w tym celu tańsze regały metalowe, które dobrze zdają egzamin. W takim budyneczku przyda się z pewnością kilka szafek zamykanych, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego. Jeśli chcemy tu majsterkować, będzie nam potrzebny też stół lub ława. Niektórzy urządzają pomieszczenie gospodarcze wymienionymi meblami z domu.

Jeśli rozmiary naszej działki na to pozwalają, budowa budynku gospodarczego to bardzo dobry pomysł. Zmieszczą się w nim wszelkie sprzęty i meble ogrodowe, narzędzia, kosiarka do trawy, niewielka przyczepka czy taczka lub wózek. To też dobre miejsce do wykonywania drobnych i większych napraw. Zależnie od projektu możemy nawet w takim budynku przechowywać drewno czy węgiel na opał lub wykorzystać go do wielu jeszcze celów.

ikona podziel się Przekaż dalej