Budowa domu od podstaw – od czego zacząć?

Decyzja o wybudowaniu własnego domu wiąże się przede wszystkim ze znacznie dłuższym czasem oczekiwania na moment wprowadzenia się i zamieszkania w nim. Cała inwestycja rozpoczyna się od wyboru i zakupu działki budowlanej, na której stanie bryła nieruchomości (więcej o zakupie działki tutaj). Musimy być świadomi, że przed podpisaniem aktu notarialnego, koniecznie trzeba zapoznać się m.in. z:

  • planem miejscowym zagospodarowania,
  • mapą zasadniczą,
  • opinią geotechniczną,
  • warunkami zabudowy.

Wszystkie te dokumenty mówią o tym, czy na wybranej działce istnieje fizyczna możliwość zbudowania domu, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Nieruchomość musi znajdować się w pewnej odległości od granicy działki, innych zabudowań czy szamba – jeśli nie mamy kanalizacji. Niektóre grunty są już uzbrojone i ich zakup sprawia, że mamy mniej formalności do załatwienia. Najczęściej jednak trzeba przygotować oświadczenia o możliwości przyłączenia mediów. Kiedy jesteśmy już pewni, że na zakupionej działce może powstać nasz wymarzony dom, należy rozpocząć prace projektowe.

Budowa domu – wady i zalety

Budowa własnego domu od podstaw ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość zamieszkania w nieruchomości, którą samodzielnie zaprojektujemy – oczywiście przy wsparciu architektów. Mamy jednak niemal całkowitą dowolność w wyborze powierzchni domu, liczby pomieszczeń i ich rozmieszczenia. Sami decydujemy, jak daleko chcemy mieszkać od najbliższych sąsiadów i jakie rozwiązania instalacyjne znajdą się w nieruchomości. Niestety, taka opcja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tańszym, choć mniej elastycznym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu i jego adaptacja. Tutaj możemy zamknąć się w kwocie kilku tysięcy złotych.

Najczęściej wymienianą wadą bycia inwestorem w budowie własnego domu jest czasochłonność inwestycji. Wynosi ona przeciętnie 2-3 lata. Bardzo długo trwa załatwianie wszelkiego rodzaju formalności, przygotowanie działki pod budowę oraz rozłożony w czasie harmonogram prac. Najlepszym przykładem są fundamenty, które powinny przez pewien okres „odpoczywać” i przede wszystkim dobrze wyschnąć. Zbytni pośpiech może sprawić, że budynek zacznie zbyt mocno osiadać w gruncie. Budowę należy zatem rozłożyć w czasie i dostosować do możliwości finansowych inwestora.

Zakup domu od dewelopera – kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?

Kupno domu z rynku pierwotnego, wprost od dewelopera, ma także swoje plusy. Przede wszystkim nie trzeba dopilnowywać wszelkich formalności i uzyskiwać zgód na budowę. Tego pilnuje deweloper, któremu zależy na doprowadzeniu inwestycji do końca. Wybierając takie rozwiązanie, otrzymujemy już gotowy budynek, w którym musimy wykonać tylko prace wykończeniowe. Bardzo często deweloperzy polecają swoje ekipy budowlano-remontowe, które są znacznie tańsze i szybsze. Unikamy więc wielu obowiązków i czynności, które zajmują sporo czasu.

Z drugiej strony otrzymujemy nieruchomość taką samą jak wszystkie inne na danym osiedlu mieszkaniowym. Deweloper może wykonać niewielkie zmiany w projekcie na żądanie kupującego, ale dotyczą one przede wszystkim detali. Sąsiedzi znajdują się tuż obok i nie można tu mówić o swoistym odgrodzeniu się od nich dużą połacią ogrodu, czy nawet wybudowaniu się z dala od innych nieruchomości mieszkalnych.

Budowa domu kontra zakup nieruchomości z rynku pierwotnego

Budowa własnego domu jest polecana w szczególności osobom, które cenią sobie swoją prywatność oraz możliwość dostosowania nieruchomości do swoich potrzeb. To także ciekawa opcja dla tych, którzy nie chcą zaciągać dużych kredytów hipotecznych i wolą dom swoich marzeń tworzyć przez kilka lat. Mówi się także, że budowa jest znacznie tańsza od kupna gotowej nieruchomości. Z drugiej strony, w takich wyliczeniach nie bierze się pod uwagę naszego czasu, który także jest cenny. Dopilnowanie formalności oraz nadzór nad budową może całkowicie zmonopolizować nasz czas wolny.

Zakup nieruchomości od dewelopera daje nam możliwość szybkiego zamieszkania w wymarzonym domu. Wybierając wykończenie pod klucz, możemy się dosłownie wprowadzić w chwili podpisania umowy. To jedna z największych zalet tego rozwiązania. Warto także rozważyć tę możliwość, jeśli nie chcemy odgradzać się od innych osób i zależy nam na byciu częścią pewnej lokalnej społeczności.

Zanim podejmiemy decyzję o budowie domu lub jego kupnie od dewelopera, powinniśmy dokładnie przemyśleć nasz wybór i sporządzić listę cech nieruchomości, na których nam szczególnie zależy. Co ciekawe, niezwykle ważne są też cechy charakteru kupującego. Jeśli trudno nam się zmotywować i realizować projekty do końca, może okazać się, że samodzielna budowa nie jest dobrym pomysłem. Z drugiej strony, jeśli chcemy perfekcyjnego, indywidualnego wykonania, najlepiej osobiście zajmijmy się projektem.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.

ikona podziel się Przekaż dalej