Dom jednorodzinny - budowa

Co nowego byłoby w przepisach budowlanych?

Wniesiona inicjatywa ustawodawcza to nie pierwszy taki projekt klubu Kukiz’15. Posłowie działają w ramach akcji „Poniedziałek wolności”. Raz w tygodniu przedstawiony zostaje projekt, mający na celu poszerzenie sfery wolności obywateli lub ograniczenie zjawiska biurokratyzacji. Właśnie to ostatnie biorą na warsztat członkowie klubu w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane. De facto chodzi bowiem o skrócenie całego procesu decyzyjnego i oczekiwania na budowę z ustawowych 65 do 21 dni.

Budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia jest możliwa od 2015 roku. Jak donosi klub Kukiz’15 na swojej stronie internetowej Ruchkukiza.pl, jest to tak zwany martwy przepis, gdyż ze ścieżki prawnej budowy domu na podstawie zgłoszenia korzysta tylko 5% inwestorów.

- Ustawodawca tak sformułował przepisy, że możliwość budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia jest praktycznie bardzo ograniczona. My chcemy faktycznie zastąpić pozwolenia na budowę, zgłoszeniem – mówił na poniedziałkowej konferencji wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Obecny stan prawny

W większości sytuacji zamiaru rozpoczęcia budowy to inwestor decyduje, którą ścieżkę prawną wybierze – na podstawie zgłoszenia czy też pozwolenia. Budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia jest szybsza niż w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia.

Zgłoszenie zamiaru budowy domu jednorodzinnego może spotkać się z tak zwaną „milczącą zgodą” adekwatnego organu administracji publicznej. Jeśli organ w czasie 30 dni od dokonania zgłoszenia nie wystąpił z zastrzeżeniami, można rozpocząć budowę. Ścieżka prawna w przypadku konieczności pozyskania pozwolenia na budowę nie jest już tak łatwa, a cała procedura może trwać 65 dni, gdyż jest to czas przewidywany na odpowiedź organu. Nie obowiązuje tutaj zasada „milczącej zgody”, więc inwestor jest skazany wstrzymywać się z pracami aż do zakończenia procedury.

Kiedy budowa domu jednorodzinnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, którego zmiany chce Kukiz’15, pozwolenie dotyczy sytuacji, kiedy obszar oddziaływania nieruchomości wykracza poza granicę działki lub tych inwestycji, które znajdują się na terenie objętym ochroną przyrody.

Polecane roboty sprzątające - sprawdź je!

Nowelizacja Prawa budowlanego według Kukiz’15

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Klub Kukiz’15 w zgłoszonym w poniedziałek projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane chce zniesienie obowiązku pozyskania urzędniczego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego właśnie w sytuacji, gdy obszar odziaływania inwestycji wykracza poza grunt, na którym ma stanąć obiekt budowlany. Uzależnia jednak tę możliwość od pozyskania odpowiedniej zgody od właściciela lub użytkownika wieczystego działki (w razie konieczności także od innych właścicieli lub użytkowników wieczystych pozostałych działek w sąsiedztwie), na które rozciąga się obszar oddziaływania.– Bardzo często inwestorzy mają zgody sąsiadów, a urzędnicy ich nie respektują, więc obywateli zmusza się do pokonywania procedury. Kończy się to tym, że pozwolenie na budowę jest uzyskiwane nawet nie po 65 dniach, a po pół roku – mówił przedstawiciel wnioskodawców, Robert Mordak.

Nowelizacja ustawy ma służyć skróceniu czasu decyzyjnego i ograniczyć biurokrację.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny