Korzystnie zlokalizowane grunty są drogie, sprzedający dzielą je więc na niewielkie, wąskie parcele, które znacznie szybciej znajdują nabywców. Takie nieruchomości uchodzą za znacznie trudniejsze do zagospodarowania. Im mniejsza i bardziej nietypowa działka, tym trudniej o zaplanowanie na niej budynku, który byłby funkcjonalny i jednocześnie pozwalał na stworzenie przestrzeni rekreacyjnej wokół domu. Problem jest na tyle powszechny, a wąskie działki są tak często przeznaczane pod zabudowę jednorodzinną, że specjalnie z myślą o nich powstały całe kolekcje gotowych projektów domów.

Architekci wypracowali różne rozwiązania, które pozwalają na stworzenie wygodnego układu funkcjonalnego nawet w bardzo wąskim budynku. Na tych najwęższych działkach w rachubę wchodzi przede wszystkim realizacja zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Budowa tego rodzaju obiektów wypada korzystnie także od strony finansowej. Ich realizację nie zawsze jednak dopuszczają zapisy zawarte w prawie miejscowym (planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy). Jeśli na danym terenie postawienie takiego domu nie wchodzi w rachubę, pozostają inne projekty przygotowane specjalnie z myślą o wąskich działkach.

Na wąskich działkach bardzo rzadko realizuje się domy parterowe. Zazwyczaj są to domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Mają kształt wydłużonego prostokąta. Architekci twierdzą, że wygodę użytkowania łatwiej zagwarantować w domu, który ma co najmniej 10 m szerokości. W węższych obiektach zadanie staje się trudniejsze, ale to nie oznacza, że niemożliwe do wykonania. Projektanci stosują rozmaite triki, dzięki którym domy spełniają pokładane w nich oczekiwania. Trudności projektowe wiążą się m.in. z odpowiednim doświetleniem pomieszczeń. Gdy w jednej ze ścian bocznych nie ma okien, ten brak trzeba odpowiednio zrekompensować. Okna można zastąpić luksferami, które wpuszczają sporo światła i jednocześnie nie są traktowane przez przepisy jak otwory okienne. Można też rozważyć umieszczenie okien we wnękach ścian bocznych. Korzystny zabieg polega na jak największym przeszkleniu usytuowanej od strony południowej elewacji ogrodowej.

W budynkach realizowanych na wąskich działkach niejednokrotnie lepiej jest umieścić wejście do domu na jednej z bocznych elewacji, zamiast na frontowej. Układ wnętrz może wówczas zostać zaplanowany w taki sposób, który pozwoli na skrócenie korytarzy. W podobnych budynkach garaż najczęściej sytuuje się przed fasadą. Główna zaleta takiego rozwiązania polega na oddaleniu części mieszkalnej od ulicy. Nie zawsze jednak sprawdza się. Najmniej miejsca z kolei zajmuje garaż zlokalizowany w piwnicy, jest jednak najbardziej kosztowny.

Wybierając projekt domu na wąską działkę, warto pamiętać, że odpowiednie propozycje można znaleźć również wśród pozostałych ofert, nie tylko tych przeznaczonych na wąskie działki. Wiele projektów można zaadaptować na potrzeby wąskiej nieruchomości, planując usytuowanie domu na działce w ten sposób, aby jedna z węższych ścian stała się frontową. 


ikona podziel się Przekaż dalej