Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika – jak działa instalacja?

Instalacja zbiornikowa do ogrzewania domu gazem płynnym ma wiele zalet. Jej montaż jest dość prosty i szybki. Gaz płynny nie wymaga osobnego pomieszczenia do składowania paliwa. Poza tym instalacja jest bezobsługowa i bezpieczna. Gaz płynny jest uniwersalny – może zasilać wszystkie gazowe urządzenia domowe, m.in. kuchenkę i kocioł centralnego ogrzewania. Zbiornik zainstalować można na powierzchni ziemi lub zakopać. Jednak o tym decyduje poziom wód gruntowych i powierzchnia działki. Do wyboru mamy:

Podziemny zbiornik na gaz LPG

Ten rodzaj polecany jest na mniejszą działkę lub wąską zabudowę. Podziemnego zbiornika na gaz płynny nie widać. Nie będzie więc zakłócać architektury terenu.

Naziemny zbiornik na gaz LPG

Jest szybszy w montażu. Najbardziej poleca się go przy wysokim poziomie wód gruntowych na terenie posesji.

Zarówno podziemne, jak i naziemne zbiorniki na gaz płynny oferuje Gazgrod. Znajdziesz tam zbiorniki o pojemności 2700 l, 4850 l oraz 6400 l dla domu, przemysłu, rolnictwa i firm.

Jakie są formalności przed budową instalacji zbiornikowej na gaz płynny?

Instalacja zbiornika na gaz LPG o pojemności do 7m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Trzeba jednak zgłosić zamiar przeprowadzenia projektu w starostwie powiatowym. Do tego konieczna jest mapa do celów projektowych, opis techniczny instalacji, projekt zagospodarowania działki, prawo do dysponowania nieruchomością (na cele budowlane) i decyzja o warunkach zabudowy. Brak sprzeciwu do zgłoszenia oznacza tzw. milczącą zgodę na instalację.

Budowa instalacji zbiornikowej do ogrzewania domu gazem płynnym musi przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanego kierownika. Przed rozpoczęciem eksploatacji zbiornik skontrolować powinien inspektor Urzędu Dozoru Technicznego. Warto wiedzieć jeszcze o możliwości dzierżawy zbiornika, ale i zaletach posiadania go na własność.

Dzierżawa zbiornika na gaz płynny

Jeśli chcemy się przyłączyć do sieci w ciągu najbliższych lat, może być to świetne rozwiązanie. Udostępniająca zbiornik firma przygotuje projekt, zbuduje instalację, dostarczy gaz, będzie przeglądać instalację zbiornikową i zabierze ją, kiedy okaże się już niepotrzebna. Przy dzierżawie zbiornika można korzystać z dwóch sposobów rozliczeń – jednorazowego albo miesięcznego.

Własny zbiornik na gaz płynny

Kupując własny zbiornik na gaz LPG, nie trzeba uzależniać się od jednego dostawcy. Można też zamawiać gaz w niższej cenie. Mimo to początkowy koszt będzie dość wysoki. Oczywiście w dłuższej perspektywie okazuje się to bardziej opłacalne niż dzierżawa – zwłaszcza że zawsze można taki zbiornik odsprzedać.

Jaka powinna być lokalizacja zbiornika na gaz płynny na działce?

Najczęściej wybieranym zbiornikiem jest ten o pojemności 2700 l. Przy przeciętnym zużyciu LPG napełnia się go dwa razy w roku. Rzecz jasna można zdecydować się na większy zbiornik, np. na stronie https://gazgrod.eu/. Jeśli zdecydujesz się na najbardziej popularny 2700 l, należy zachować następujące odległości:

  • 3 m od domu
  • 5 m od studzienki kanalizacyjnej
  • 1,5 m od granicy działki
  • 3 m od napowietrzonej linii energetycznej (napięcie do 1 kV)
  • 1 m od innego zbiornika na gaz

Jeśli wybierzesz zbiornik podziemny, odległości te można zmniejszyć do 0,5 m od granicy działki i do 1 m od domu.

Zbiornik na gaz płynny – wymogi bezpieczeństwa

Naziemne zbiorniki powinny zostać ustawione na płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm. Płyta wystawać musi nad powierzchnię gruntu. Ogrodzony powinien zostać teren wokół zbiornika – szczególnie gdy działka nie ma ogrodzenia. Niedaleko instalacji zbiornikowej powinny znaleźć się tabliczki informujące o rodzaju przechowywanego gazu. Muszą też pojawić się ostrzeżenia o zagrożeniu pożarowym i wybuchowym.

Przed pierwszym użyciem zbiorniki należy poddać odbiorowi w ruchu. Odbioru i późniejszych cyklicznych rewizji dokonuje inspektor Urzędu Dozoru Technicznego.

Jak wybrać zbiornik na gaz płynny?

Aby zaopatrzyć dom jednorodzinny w gaz płynny, wystarczy zbiornik o pojemności 2700 l. Jeśli nie możemy zdecydować się między podziemnym a naziemnym, weźmy pod uwagę wielkość oraz sposób zagospodarowania działki. Pamiętajmy też o poziomie wód gruntowych i estetyce wykonania zbiornika.

Podziemny jest nieco droższy od naziemnego. Łatwiej go jednak zmieścić na zabudowanej, niewielkiej działce. Należy zachować minimalne, wymagane odległości instalacji od różnych obiektów. Dokładniej zostało to opisane w Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (§179).

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej