Budowa, a może kupno gotowego domu? Rozważmy te warianty
Zastanawiając się nad własnym domem, stajemy przed nie lada dylematem. Zrobić wszystko od podstaw samemu, czy kupić gotową nieruchomość? Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce.
Zakup domu na obrzeżach miasta lub w sąsiadującej z dużym miastem miejscowości, to trudny temat. Najpewniej całe dotychczasowe życie będzie wymagało przeorganizowania. Musisz brać pod uwagę dojazdy do pracy, szkoły lub na uczelnię, a także dostęp do dobrodziejstw dużego miasta i jego infrastruktury. Warto zapytać znajomych i rodzinę, którzy realizowali podobny projekt, o ich odczucia. Czy dziś, mając doświadczenie, zaangażowali by się w samodzielną budowę, czy wybraliby gotowy do zamieszkania dom?
Dom od dewelopera
Zakup gotowej nieruchomości to sprawa prosta. Spotkanie, umowa, oczekiwanie na zakończenie budowy i odbiór. W dużym skrócie tak wygląda cały proces. Zacznijmy jednak od początku. Wybieramy lokalizację oraz dom, w którym chcemy zamieszkać. Niektórzy deweloperzy oferują możliwość zobaczenia domów pokazowych i najbliższego otoczenia. Dzięki temu samodzielnie możemy zobaczyć jak taki obiekt wygląda po wykończeniu. Okolica nie jest bez znaczenia, a krótki spacer po niej pozwoli rozeznać się, jak wygląda najbliższe sąsiedztwo. Zdecydowanie jest to wartość dodana, gdyż znamy nie tylko projekt i wirtualną prezentację, ale na własne oczy zobaczymy, jak prezentuje się konkretny budynek. W przeciwieństwie do rynku wtórnego mamy również pewność, że status prawny nieruchomości jest sprawdzony, hipoteka nieobciążona, a transakcja bezpieczna. Warto osobiście sprawdzić jakie gotowe domy są dostępne na sprzedaż w Warszawie i okolicach. Dobrym przykładem dewelopera, który specjalizuje się w budowie takich osiedli jest Nowa Bud Sp. z o.o.
Po podjęciu decyzji zostają kwestie formalne tj. płatność, akt notarialny i wprowadzenie ekipy, która wykończy lokal według wytycznych właścicieli. Nadal to my jesteśmy decydentami w kwestii wyboru konkretnej działki na osiedlu oraz lokalu. Ponadto rozwój takiego osiedla jest znacznie szybszy niż analogicznego, ale budowanego latami przez osoby indywidualne, które postanowiły zamieszkać w tej samej lokalizacji. Dzięki temu nie trzeba walczyć o budowę drogi lub choćby płyt umożliwiających łatwiejszy transport i ruch pieszy. Również znacznie szybciej w pobliżu takich inwestycji, powstają sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami. Przy wyborze gotowego domu odchodzi nam tyle spraw, że nie sposób odrzucić tego wariantu bez szczegółowej analizy.
Zrób to sam
Domy na sprzedaż to jedno, a jak wygląda budowa, gdy chcemy wszystko załatwić sami? Na początek wybór działki, negocjacje, pozwolenia na różnego rodzaju przyłączenia, budowę, media, kanalizacja, kredyt, topniejące oszczędności, znalezienie i nadzór nad ekipą, niedotrzymane terminy i wiele innych aspektów, o które musimy sami zadbać. Samodzielna budowa domu pochłania nie tylko pieniądze, ale także bezcenny czas i energię. Wszystko to będzie nam niezbędne do uzyskania wszelkich pozwoleń. Niestety i tak może się okazać, że po odbiorze domu nagle wyjdzie na jaw, że sprawa przyłączenia mediów utknęła w urzędzie przez brak wymaganego dokumentu. Abstrakcja? To bardziej realne niż się wydaje, a sytuacji tego typu na pęczki można szukać w sieci.
Kiedy warto budować samemu? W sytuacji, gdy tworzymy architektoniczny cud o niestandardowej bryle lub pokaźną rezydencję o określony parametrach. Jednak gdy marzymy o funkcjonalnym domu z ogrodem w przyjemnej okolicy, to droga do gotowego domu wydaje się dużo prostsza. Budowa na własną rękę przypomina triatlon, a nie każdy za nim przepada. Po co się siłować, skoro są dużo łatwiejsze sposoby osiągnięcia celu?
Własny dom jest marzeniem wielu osób. Część z nich wybiera drogę zdecydowanie trudniejszą, bo wymagającą dużego zaangażowania finansów, ale także czasu i emocji. Inni decydują się na gotowe rozwiązania, z możliwością wprowadzenia na końcu zmian lokatorskich według własnych wymagań. Który wariant jest lepszy? Z pewnością ten, który bardziej nam odpowiada. Jeśli jednak nie chcemy tracić czasu na formalności i nadzorowanie robót lepiej wybrać gotowy dom. Zamieszkamy w nim w nawet ciągu kilku tygodni od podpisania aktu notarialnego.
Przed podjęciem decyzji warto umówić się na spotkanie na jednym z osiedli dewelopera Nowa Bud aby obejrzeć dom pokazowy, poznać szczegóły oferty oraz możliwości finansowania: www.nowa-bud.pl/osiedla.
artykuł sponsorowany