Zakup domu na obrzeżach miasta lub w sąsiadującej z dużym miastem miejscowości, to trudny temat. Najpewniej całe dotychczasowe życie będzie wymagało przeorganizowania. Musisz brać pod uwagę dojazdy do pracy, szkoły lub na uczelnię, a także dostęp do dobrodziejstw dużego miasta i jego infrastruktury. Warto zapytać znajomych i rodzinę, którzy realizowali podobny projekt, o ich odczucia. Czy dziś, mając doświadczenie, zaangażowali by się w samodzielną budowę, czy wybraliby gotowy do zamieszkania dom?

Dom od dewelopera

Zakup gotowej nieruchomości to sprawa prosta. Spotkanie, umowa, oczekiwanie na zakończenie budowy i odbiór. W dużym skrócie tak wygląda cały proces. Zacznijmy jednak od początku. Wybieramy lokalizację oraz dom, w którym chcemy zamieszkać. Niektórzy deweloperzy oferują możliwość zobaczenia domów pokazowych i najbliższego otoczenia. Dzięki temu samodzielnie możemy zobaczyć jak taki obiekt wygląda po wykończeniu. Okolica nie jest bez znaczenia, a krótki spacer po niej pozwoli rozeznać się, jak wygląda najbliższe sąsiedztwo. Zdecydowanie jest to wartość dodana, gdyż znamy nie tylko projekt i wirtualną prezentację, ale na własne oczy zobaczymy, jak prezentuje się konkretny budynek. W przeciwieństwie do rynku wtórnego mamy również pewność, że status prawny nieruchomości jest sprawdzony, hipoteka nieobciążona, a transakcja bezpieczna. Warto osobiście sprawdzić jakie gotowe domy są dostępne na sprzedaż w Warszawie i okolicach. Dobrym przykładem dewelopera, który specjalizuje się w budowie takich osiedli jest Nowa Bud Sp. z o.o.

Po podjęciu decyzji zostają kwestie formalne tj. płatność, akt notarialny i wprowadzenie ekipy, która wykończy lokal według wytycznych właścicieli. Nadal to my jesteśmy decydentami w kwestii wyboru konkretnej działki na osiedlu oraz lokalu. Ponadto rozwój takiego osiedla jest znacznie szybszy niż analogicznego, ale budowanego latami przez osoby indywidualne, które postanowiły zamieszkać w tej samej lokalizacji. Dzięki temu nie trzeba walczyć o budowę drogi lub choćby płyt umożliwiających łatwiejszy transport i ruch pieszy. Również znacznie szybciej w pobliżu takich inwestycji, powstają sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami. Przy wyborze gotowego domu odchodzi nam tyle spraw, że nie sposób odrzucić tego wariantu bez szczegółowej analizy.

Zrób to sam

Domy na sprzedaż to jedno, a jak wygląda budowa, gdy chcemy wszystko załatwić sami? Na początek wybór działki, negocjacje, pozwolenia na różnego rodzaju przyłączenia, budowę, media, kanalizacja, kredyt, topniejące oszczędności, znalezienie i nadzór nad ekipą, niedotrzymane terminy i wiele innych aspektów, o które musimy sami zadbać. Samodzielna budowa domu pochłania nie tylko pieniądze, ale także bezcenny czas i energię. Wszystko to będzie nam niezbędne do uzyskania wszelkich pozwoleń. Niestety i tak może się okazać, że po odbiorze domu nagle wyjdzie na jaw, że sprawa przyłączenia mediów utknęła w urzędzie przez brak wymaganego dokumentu. Abstrakcja? To bardziej realne niż się wydaje, a sytuacji tego typu na pęczki można szukać w sieci.

Kiedy warto budować samemu? W sytuacji, gdy tworzymy architektoniczny cud o niestandardowej bryle lub pokaźną rezydencję o określony parametrach. Jednak gdy marzymy o funkcjonalnym domu z ogrodem w przyjemnej okolicy, to droga do gotowego domu wydaje się dużo prostsza. Budowa na własną rękę przypomina triatlon, a nie każdy za nim przepada. Po co się siłować, skoro są dużo łatwiejsze sposoby osiągnięcia celu?

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Część z nich wybiera drogę zdecydowanie trudniejszą, bo wymagającą dużego zaangażowania finansów, ale także czasu i emocji. Inni decydują się na gotowe rozwiązania, z możliwością wprowadzenia na końcu zmian lokatorskich według własnych wymagań. Który wariant jest lepszy? Z pewnością ten, który bardziej nam odpowiada. Jeśli jednak nie chcemy tracić czasu na formalności i nadzorowanie robót lepiej wybrać gotowy dom. Zamieszkamy w nim w nawet ciągu kilku tygodni od podpisania aktu notarialnego.

Przed podjęciem decyzji warto umówić się na spotkanie na jednym z osiedli dewelopera Nowa Bud aby obejrzeć dom pokazowy, poznać szczegóły oferty oraz możliwości finansowania: www.nowa-bud.pl/osiedla.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny