Stworzenie odpowiedniego mikroklimatu pozwala nie tylko na uzyskanie wyższych plonów, ale przede wszystkim umożliwia wydłużenie okresu wegetacji – od wczesnej wiosny do późnej jesieni możemy wysiewać lub wysadzać rośliny w szklarni, nie bacząc na powracające wciąż przygruntowe przymrozki, silne deszcze czy nagłe wahania temperatury. Jeśli zdecydujemy się na tunel czy szklarnię ogrzewaną, będą one funkcjonowały także zimą, a otoczone agrowłókniną rośliny mogą dawać plony nawet w grudniu i w styczniu.

Kiedy warto postawić przydomowy tunel ogrodowy

Tunele ogrodowe to rozwiązanie zarówno dla osób, które hodują kwiaty, warzywa i owoce na sprzedaż – czy to we własnym zakresie, np. na lokalnym targowisku, czy w ramach współpracy z supermarketem – jak i dla tych, które robią to wyłącznie na potrzeby własne.

Jeśli przydomową szklarnię stawiamy w celach komercyjnych, zazwyczaj decydujemy się na solidniejszą konstrukcję z panelami ze szkła albo poliwęglanu – często z własnym systemem grzewczym. Tunel taki umożliwia zachowanie ciągłości dostaw do naszych klientów bądź do sklepów przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz.

Jeżeli natomiast chcemy mieć świeże warzywa i owoce sezonowe oraz zioła wyłącznie na własne potrzeby, lepszym rozwiązaniem jest tunel foliowy, który w każdej chwili można po prostu złożyć.

Dowiedz się też, jak zbudować szklarnię z płyt poliwęglanowych na OBI.pl

Jakie rośliny najczęściej uprawia się w foliakach ogrodowych oraz szklarniach

Pod szkłem albo pod folią najczęściej uprawia się:

  • warzywa (np. pomidory, ogórki, cebulę, szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, rukolę, paprykę, bakłażany, szpinak);
  • owoce (np. truskawki, poziomki, maliny, winogrona, melony, arbuzy);
  • zioła (np. miętę, majeranek, kolendrę, lubczyk, oregano, szałwię, estragon);
  • kwiaty i rośliny ozdobne (np. goździki, begonie, aksamitki, lobelie, róże, frezje, tulipany, pelargonie).
W szklarniach i tunelach foliowych można uprawiać zioła, np. bazylię
Budowa przydomowego tunelu foliowego krok po kroku

Stosując uprawę szklarniową, możemy cieszyć się pierwszymi plonami nawet o kilka tygodni szybciej niż w przypadku upraw ogrodowych, a także zyskać dostęp do niektórych roślin przez cały rok.

Jak zbudować tunel foliowy krok po kroku

Jak wspomniano wyżej, budowę tunelu foliowego można porównać do rozkładania namiotu.

W gotowym zestawie znajdziemy następujące elementy konstrukcji:

  • ramę (do złożenia z obustronnie ocynkowanych stalowych rur),
  • pokrycie z folii PE (polietylen), odporne na działanie promieni UV,
  • śruby z zabezpieczeniem gwintu, bezpieczne dla folii,
  • okna (liczba różna w zależności od rozmiarów tunelu),
  • drzwi na suwak.

W paczce możemy spodziewać się także zaślepek do rur, kotw i linki do zakotwienia oraz kluczy imbusowych. We własnym zakresie musimy przygotować młotek, poziomicę oraz szpadel – będzie potrzebny podczas obsypywania tzw. fartucha ziemnego, czyli fragmentu foliowego płaszcza, który dodatkowo chroni podstawę tunelu wystającą poza konstrukcję.

Dzięki dołączonej do zestawu instrukcji łatwo nam będzie połączyć rurki zgodnie z numeracją. Prawidłowe ustawianie łuków zawsze wymaga pomocy asystenta, gdyż bez niej konstrukcja może się przewrócić i ulec odkształceniu na skutek upadku. Przed nałożeniem folii należy się upewnić, czy wszystkie nakrętki mają kapturki zabezpieczające – zniwelowanie ostrych krawędzi śrub zabezpiecza folię przed uszkodzeniem.

Sprawdź wszystkie dostępne w OBI do tuneli foliowych i szklarni

Podczas nakładania folii także konieczna jest pomoc drugiej osoby. Folię należy nakładać powoli, bez użycia siły, aby jej nie uszkodzić. W trakcie nakładania folii na ramę suwaki powinny być rozpięte. Nakładając ją na stelaż, należy zachować jednakową długość tunelu z każdej strony i przypiąć folię do konstrukcji za pomocą rzepów. Folia jest dopasowana do rurowej konstrukcji tunelu, ma jednak delikatne luzy – w trakcie użytkowania delikatnie się skurczy pod wpływem temperatury i słońca. Jest to naturalny proces.

Folia polietylenowa (PE) w tunelach ogrodniczych może być wzmocniona wtopioną weń siatką z polipropylenu (PP) i wzbogacona dodatkowo o filtr UV
Budowa przydomowego tunelu foliowego krok po kroku

Tak przygotowany tunel ustawiamy w wyznaczonym do tego miejscu i obkopujemy (głębokość wykopu nie powinna być większa niż 10 cm) lub zabezpieczamy fartuch ziemny obciążnikami. Kotwienie nie jest konieczne – jest to opcja dodatkowa. Dołączone linki napinające i kołki zapewniają jedynie dodatkowe wsparcie. We własnym zakresie należy zadbać o podstawowe zabezpieczenie – kołki, słupki przymocowane do łuków czy sznurki.

Tych błędów nie popełnij podczas montażu foliaka ogrodowego:

  • Nie dokręcaj śrub tak, aby powodowało to zmianę przekroju rurki – zbyt silne dokręcanie może powodować uszkodzenie konstrukcji.
  • Nie ustawiaj tunelu ogrodowego na wolnej przestrzeni – miejsce ustawienia musi być dostosowane do warunków pogodowych w danym miejscu, a sam tunel musi być odpowiednio zakotwiczony w ziemi.
  • Nigdy nie przywiązuj sznurków podtrzymujących rośliny do konstrukcji, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tunelu.

Tunel foliowy ma bardzo zbliżone właściwości do tradycyjnej szklarni, a jego postawienie w ogrodzie kosztuje o wiele mniej. Folia ogrodnicza jest dobrym izolatorem, chroni przed wiatrem i mocnym deszczem, zapewnia warunki potrzebne do szybkiego i efektywnego wzrostu i owocowania roślin.

Wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na konstrukcję tunelu foliowego

Złożony zgodnie z instrukcją tunel foliowy spokojnie może stać w ogrodzie przez cały rok, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że w naszych warunkach klimatycznych coraz częściej zdarzają się ekstremalne zjawiska pogodowe, dlatego producenci zalecają, aby np. kiedy zapowiadane są silne wiatry, bezwzględnie zdjąć folię ze stelaża. Z kolei podczas silnego deszczu na dachu pokrycia mogą tworzyć się zagłębienia wypełnione wodą, dlatego po ulewie należy upewnić się, że na pokryciu nie zalega woda, co mogłoby doprowadzić do jego zarwania się.

Jak zagospodarować tunel foliowy

W tunelu foliowym oraz w szklarni powinna panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Równie ważne jest utrzymywanie czystości, co pozwala na niezbędny dostęp światła oraz wydatnie wpływa na ograniczenie ryzyka występowania chorób.

Aby ułatwić sobie wszelkie prace w tunelu foliowym, warto zadbać o następujące elementy jego wyposażenia:

  • automatyczny system nawadniania,
  • system oświetlenia,
  • grzejnik z termostatem,
  • półki i regały na doniczki i akcesoria ogrodnicze,
  • zestawy do podwieszania i podwiązywania roślin.
Automatyczny system nawadniania znacznie ułatwia prace ogrodnicze w tunelu foliowym
Budowa przydomowego tunelu foliowego krok po kroku

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na zakup tunelu foliowego do ogrodu?

Usytuowanie tunelu foliowego jest bardzo ważne. Powinien on znajdować się w miejscu zacisznym i maksymalnie naświetlonym. Optymalna jest orientacja wschód-zachód na planie prostokąta. Jeżeli nie mamy w tunelu automatycznego systemu nawadniania, dobrze usytuować go blisko beczki z wodą lub pompy.

Istotnym zagadnieniem pozostaje też jałowienie gleby w tunelu foliowym albo szklarni. Warto zadbać o jej okresową wymianę i nawożenie, traktując możliwość przestawienia tunelu jako ostateczność.

Zaleca się, aby zmontować tunel wczesną jesienią – stawianie go wiosną może okazać się ryzykowne. Dlaczego? Najpierw trzeba poczekać, aż ziemia rozmarznie, następnie jeszcze postawić całą konstrukcję i może się okazać, że spóźnimy się z wysiewami.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej