Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – o tych rzeczach powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na jej montaż.

Budując dom stajemy przed dylematem czy zdecydować się na tradycyjne szambo, czy też jednak postawić na przydomową oczyszczalnie ścieków. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy poznać kilka faktów o tej ostatniej konstrukcji.

Ekologia i oszczędności

Nie da się ukryć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest konstrukcją droższą niż szambo, ale koszt ten jest wysoki tylko przy samej konstrukcji. Różnica między tymi dwoma urządzeniami jest bardzo prosta. W przypadku szamba mamy do czynienia z nieoczyszczonymi ściekami, które muszą zostać wywiezione przez szambiarkę. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, gdzie te są odpowiednio oczyszczane, pozwala nam odprowadzić nieczystości do gruntu w obrębie naszej działki. Oznacza to, co oczywiste, że oczyszczalnia jest dużo korzystniejsza dla samego środowiska naturalnego i tym samym bardziej proekologiczna. Jednak jak wspomnieliśmy jej zbudowanie, jest droższe niż w przypadku szamba. Koszt położenia takiej konstrukcji od początku do końca może wynieść w przypadku pięcioosobowego gospodarstwa nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak inwestycja ta ma charakter jednorazowy. O ile koszt wywożenia szamba będziemy zmuszeni ponosić co miesiąc, to samo korzystanie z oczyszczalni jest właściwe darmowe. Nasz koszt sprowadza się tu do przeprowadzania konserwacji i okresowych kontroli, które są obowiązkowe także w przypadku szamba oraz zakupu preparatów bakteryjnych i regularne usuwanie osadów. Całość naszych wydatków to kilkaset złotych w perspektywie roku. Dodatkowo jak wspomniano zużyta woda po utylizacji, jest zwracana przyrodzie, tania i prosta eksploatacja oraz niewielka uciążliwość dla domowników, którym nie przeszkadzają już wizyty wozu asenizacyjnego.

Jak działa oczyszczalnia?

Zanim zdecydujemy się na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, to powinniśmy zapoznać się z jej schematem działania. Te jest dwutorowe. Oczyszczalnia zbiera wszelkie osady, które lokowane są w osadniku gnilnym, gdzie podlegają naturalnej fermentacji. Kolejnym etapem są tlenowe procesy biologiczne. Pojęcie to oznacza po prostu działanie mikoorganizmów, które usuwają rozpuszczone w wodzie substancje organiczne. Samo oczyszczanie zależy od zastosowanej technologii. Może to być drenaż rozsączający gdzie zastosowany zostaje filtr piaskowy lub gruntowo – roślinny. W ten sposób wykorzystuje się naturalne składniki do oczyszczenia ścieków. Osobną formułę stanowią kompaktowe filtry, które są produkowane fabrycznie. Wśród nich jedne posiadają złoże biologiczne o wypełnieniu sztucznym, drugie pracują w oparciu o technologię osadu czynnego, a jeszcze inne łączą te opcje. Tak oczyszczone ścieki, trafiają już bezpośrednio do otoczenia i oczywiście nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi czy zwierząt. W zależności od tego jaki zastosujemy filtr, możemy tutaj pozwolić sobie na regulowanie ceny konstrukcji samej oczyszczalni. Drenaż rozsączający jest tu rozwiązaniem najtańszym, a jednocześnie bardzo skutecznym. I choć podstawową zasadą przy konstrukcji oczyszczalni jest nie oszczędzać na technologii, to filtr tego typu wydaję się wystarczający.

Oczyszczalnie ścieków można zamówić tutaj: http://primeko.pl/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny