Budownictwo i co potem? Perspektywy dla studentów budownictwa

Budownictwo jest dobrze znanym i coraz chętniej wybieranym kierunkiem studiów technicznych. Niegdyś tytuł inżyniera budownictwa kojarzył się ze świetnie płatną pracą oraz szerokimi perspektywami. Jednak czy taka sytuacja utrzymuje się do chwili obecnej, gdy polski przemysł budowlany znajduje się w letargu? Czy ukończenie studiów na wydziale budownictwa gwarantuje jeszcze świetnie płatną pracę? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania, a także wskażemy przegląd najlepszych uczelni.

Chcesz w prosty sposób policzyć koszty budowy lub remontu? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych!

Student przed komputerem

Z perspektywy uczelni

Polskie uczelnie kuszą swoich potencjalnych studentów perspektywą dobrze płatnej pracy. Podkreślają, że studia na wydziale budownictwa dają bardzo szerokie możliwości. Według nich to świetna perspektywa na przyszłość.  Budownictwo ogólne daje możliwość podjęcia pracy projektanta, a także wykonawcy budowlanego.  Absolwenci wydziałów budowlanych mogą podjąć zatrudnienie w budownictwie wodnym, inwentarskim i ziemnym, co daje szerokie możliwości zawodowe. Ciekawe perspektywy na przyszłość prezentuje budownictwo przemysłowe, które zdaniem niektórych ekspertów otwiera drogę na globalny  rynek pracy.

Studia na kierunku budowlanym umożliwiają podjęcie pracy w:

 • Zawodzie projektanta i wykonawcy budowlanego
 • W placówkach naukowo badawczych i oświatowych
 • W placówkach, które handlują materiałami budowlanymi
 • W placówkach administracyjnych i jednostkach samorządu terytorialnego

Oczywiście nie jest to jeszcze koniec możliwości zawodowych absolwenta. Polskie i międzynarodowe firmy budowlane są żywo zainteresowane naszymi fachowcami. Polska branża budowlana nie rozwija się tak szybko jak kiedyś. Jednak uczelnie podkreślają, że praca dla absolwenta kierunków technicznych zawsze się znajdzie.

Druga strona medalu, czyli perspektywa absolwenta budownictwa

Budownictwo przedstawiane oczami świeżo upieczonych absolwentów nie wygląda już tak kolorowo. Wystarczy przejrzeć branżowe fora internetowe, by zobaczyć jak wielu młodych ludzi nie jest zadowolonych z tego, co przynoszą aktualne oferty pracy. Młodzi budowlańcy podkreślają, że sytuacja na polskim rynku pracy jest ostatnio dość skomplikowana. Firmy budowlane nie zatrudniają już tylu fachowców, co kiedyś. Sytuacje komplikują też wymagania potencjalnych pracodawców, którzy oczekują dużego doświadczenia zawodowego. Jednak sytuacja ulega stopniowej poprawie.

Budownictwo i co potem? Perspektywy dla studentów budownictwa 2

Warto podkreślić, że same studia budowlane nie dają jeszcze możliwości samodzielnego wykonywania prac w budownictwie. Studia są dopiero początkiem, konieczna jest także przynależność do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Aby otrzymać uprawnienia projektanta trzeba odbyć dwuletni staż w biurze projektowym, a także przebyć roczną praktykę na budowie. Po odbyciu i udokumentowaniu wszystkich praktyk można przystąpić do egzaminu przed Okręgową izbą Inżynierów Budownictwa.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które chcą otrzymać uprawnienia kierownika budowy. Absolwent budownictwa musi odbyć dwuletnią praktykę na budowie. Praktyka musi zostać udokumentowana dziennikiem i zakończyć się egzaminem przed Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Studenci budownictwa podkreślają, że bardzo ciekawą perspektywą zawodową staje się rynek zagraniczny. Szansą okazuje się globalne budownictwo przemysłowe. Oferty pracy przedstawiane przez międzynarodowe firmy budowlanewyglądają obiecująco. Podstawą (oprócz ukończenia studiów) pozostaje bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jest to niezbędny element wykształcenia, który umożliwi absolwentowi pracę poza granicami kraju.

Jak wyglądają aktualne oferty pracy?

Oferty pracy dla inżynierów budownictwa nadal są dość atrakcyjne. Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników odnotowują duże, często międzynarodowe firmy budowlane. Na portalach ogłoszeniowych najwięcej ofert pracy dotyczy projektantów i kierowników budowy. Bez większych problemów znajdziemy także firmy, które poszukują specjalistów w branży telekomunikacyjnej.  Wśród ofert przebijają się także ogłoszenia firm zagranicznych. Tu (oprócz kwalifikacji zawodowych) potrzebna jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.

Budownictwo i co potem? Perspektywy dla studentów budownictwa 3

Przegląd najlepszych uczelni – kierunek budownictwo

Największą szansę na rynku pracy mają absolwenci, którzy ukończyli prestiżowe uczelnie. Teoretycznie to właśnie oni są najlepiej przygotowani do wymogów rynku pracy. Dlatego dobrym pomysłem będzie przedstawienie aktualnego rankingu najlepszych uczelni, na kierunku budowlanym. W chwili obecnej najbardziej rzetelny, ogólnopolski ranking przedstawiono na stronie perspektywy.pl. Podczas analizy osiągnięć uczelni z całej polski wzięto pod uwagę kilka kluczowych kryteriów:

 • Prestiż
 • Potencjał naukowy
 • Efektywność naukową
 • Warunki kształcenia
 • Umiędzynarodowienie
 • Innowacyjność

Nasz subiektywny ranking uczelni na kierunku budownictwo prezentuje się następująco

1.      Politechnika Wrocławska – z najwyższą liczbą punktów za innowacyjność i potencjał naukowy.

2.      Politechnika Warszawska – z najwyższą liczbą punktów za potencjał naukowy i efektywność naukową.

3.      Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – najwyżej oceniana za innowacyjność i potencjał naukowy.

4.      Politechnika Śląska – doceniona za potencjał oraz efektywność naukową.

5.      Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – z wysoko ocenionym potencjałem i efektywnością naukową.

6.      Politechnika Gdańska – za wysoką ocenę innowacyjności i potencjału.

7.      Politechnika Poznańska – z wysoką oceną potencjału naukowego oraz innowacyjności.

8.      Politechnika Łódzka – za wysoki potencjał naukowy i innowacyjność.

9.      Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego – doceniona za wysoki potencjał i efektywność naukową.

10.  Politechnika Białostocka – z wysokim wskaźnikiem potencjału naukowego i efektywności naukowej.

Przedstawiony powyżej przegląd najlepszych uczelni na kierunku budownictwo został zaprezentowany w 2015 roku.

Dane z rankingu perspektywy.pl w dużej części pokrywają się z opinią internautów. Najczęściej polecana uczelnia na kierunku budownictwo to właśnie Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Gdańska.

Zatem jak wyglądają realne perspektywy dla studenta budownictwa?

Budownictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się kierunków uczelni technicznych. Z pewnością nie jest to kierunek dla każdego, dzięki czemu nie cieszy się nadmiernym zainteresowaniem maturzystów. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach branża budowlana nadal będzie potrzebowała nowych absolwentów. Sytuacja jest o tyle korzystna, że budownictwo ogólne łączy się z wieloma specjalizacjami. Do wyboru jest między innymi inżynieria drogowo-kolejowa, organizacja budownictwa, inżynieria miejska, inżynieria budowlana, budowle i systemy odwodnień/nawodnień itp. Każda ze specjalizacji daje inne możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Co prawda polska branża budowlana nie rozwija się w ostatnich latach najlepiej. Jednak na absolwentów studiów budowlanych nadal czeka wiele ciekawych perspektyw zarobkowych. Firmy budowlane działające na terenie kraju chętnie rekrutują nowych kandydatów do pracy. W związku z tym absolwenci budownictwa w najbliższych latach raczej nie będą mieli dużego problemu ze znalezieniem zatrudnienia w kraju lub za granicą.

Ocena: 1,7/5 (głosów 15)
, aktualizacja 29 kwietnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
budownictwo firma budowlana kierownik budowy
Komentarze (4)
 • 29 grudnia 2018 11:12 - ~Dominik napisał(a) ocena: 8 głosowało: 14

  Budownictwo jest jedną z większych min na jakie można wdepnąć wybierając kierunek studiów. Praca jeśli jest, to płatna tak słabo, że gdy po kilku latach pracy spytasz swoich znajomych, którzy wybrali inną ścieżkę zawodową, okaże się, że zarabiasz z nich wszystkich najmniej.
  A nie jesteś od nich głupszy! Często wręcz przeciwnie - miałeś lepsze predyspozycje, lepiej znasz język i po prostu ogarniasz. Tylko w budownictwie nikt Ci tego adekwatnie nie wynagrodzi.

 • 11 marca 2019 03:03 - ~Halabala napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Co to za stek bredni? Zawod inzyniera budownictwa to totalne nieporozumienie, szczegolnie w PL. Bezapelacyjnie jeden z najgorzej oplacanych zawodow na rynku, tyra po 12-14h dziennie 6-7dni w tygodniu, OGROMNA odpowiedzialnosc, I zarobki jak na kasie w supermarkecie.

  Dlaczego tak jest? Bo przez ostatnie 10 lat uczelnie nawalily na rynek tysiace absolwentow budownictwa I na jedno miejsce pracy jest wysylane ze 100CV. Cale pokolenie zostalo zmarnowane, wiec nie wdepnijcie w ta mine. Poczytajcie sobie na necie, zanim zdecydujecie sie zmarnowac 5 lat studiow.

 • 26 marca 2019 12:03 - ~Inżynier sanitarny napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Prawdą jest tylko to, że firmy zatrudniają mniej inżynierów budowlanych a maja coraz większe oczekiwania co do ich wiedzy (doświadczenia), predyspozycji do kierowania zespołami ludzkimi, samodzielności, czasu pracy i odpowiedzialności. W zamian proponują płace poniżej oczekiwań potencjalnych pracowników. I tu się zaczyna konflikt. Młodym inżynierom wydaje się że powinni zarabiać min. średnią krajową netto, albo i więcej za 8 godzin pracy z wolnymi sobotami. Stąd rozczarowania i frustracje. A praca w budownictwie jest tylko pracą jak każda inna, a dokonywanie wyboru kierunku studiów mając 19 lat jest często ponad nasze możliwości. Poza tym, nie wszyscy muszą być inżynierami. Piszę to posiadając ponad 25-letnie doświadczenie inżyniera sanitarnego który przerobił całą ścieżkę kariery zawodowej, od inżyniera budowy do prezesa firmy budowlanej. Mądrych wyborów życzę.

 • 30 kwietnia 2019 12:04 - ~MatthewZooma napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  https://kinorim15.wordpress.com
  https://filmeckslon1n1.wordpress.com
  https://kinosxlam12018.wordpress.com
  https://filmsbig124x7.wordpress.com
  https://filmeckclok11.wordpress.com
  https://filmeckrim1n5.wordpress.com
  https://kinofilin15.wordpress.com
  https://filmsbig1n5.wordpress.com
  https://filmsstok12018.wordpress.com
  https://kinosbigs148.wordpress.com

  балканский рубеж дата выхода
  балканский рубеж история
  балканский рубеж фильм полностью
  сюжет фильма балканский рубеж
  балканский рубеж 2019 скачать торрент

  балканский рубеж фильм 2018 скачать торрент
  балканский рубеж в кинотеатрах москвы
  балканский рубеж
  балканский рубеж фильм 2019 кинопоиск
  скачать сериал балканский рубеж

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij