Obiekty kubaturowe a przepisy

Przepisy zawarte w Prawie Budowlanym, nie wyjaśniają czym tak naprawdę jest budownictwo kubaturowe. Pod tym względem dowiadujemy się jakie inwestycje wymagają pozwolenia na budowę, a przy których obiektach wystarczy tylko samo zgłoszenie do odpowiednich urzędów. Okazuje się jednak, że definicję budownictwa kubaturowego ogłosił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który 14 lutego 2014 r. ogłosił wyrok II SA/Kr 1527/13.

W wyroku zwrócono uwagę przede wszystkim na objętość, jakimi wykazują się budowane obiekty. Jeżeli są one znacznej objętości, to niejako wpisują się do zabudowy kubaturowej. Ponadto nie musi to być obiekt trwale wybudowany, ale również do tej grupy zaliczają się budynki o charakterze tymczasowym. Warto mieć na uwadze, że niektóre budynki nie mają jasnej klasyfikacji, jeżeli chodzi o rodzaj budownictwa. W związku z tym są one rozpatrywane indywidualnie, jeżeli chodzi o spełnianie wszelkich norm bezpieczeństwa.

Budownictwo kubaturowe - charakterystyka i rodzaje

Z powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za obiekt kubaturowy uznaje się każdy budynek posiadający parametr objętościowy. Dlatego należy mieć na uwadze, że oprócz zabudowy kubaturowej wymienia się również budownictwo liniowe. W budownictwie liniowym najważniejszym parametrem jest długość. W związku z tym do tej grupy zaliczymy ciągi kanalizacyjne, linie energetyczne, czy też linie kolejowe.

Natomiast, jak już wcześniej wspomniano, wszystkie budynki posiadające jakąkolwiek objętość, zaliczają się do budownictwa kubaturowego. W takim razie mamy do czynienia z naprawdę szerokim zakresem budynków. Ponieważ do tej grupy zalicza się również budownictwo przemysłowe, sanitarne, czy też użytku publicznego. Warto tutaj dodać, że jednak budownictwo przemysłowe tworzy zupełnie osobną gałąź w budownictwie. W jego skład wchodzą budynki przemysłowe takie jak hale produkcyjne lub magazynowe. Ponadto budownictwo przemysłowe musi spełnić szereg norm bezpieczeństwa, szczególnie przeciwpożarowego.

Zabudowa kubaturowa dzieli się na poszczególne rodzaje budynków, do których zaliczymy między innymi budynki jednorodzinne, bloki mieszkalne, biurowce, sklepy, galerie handlowe, szpitale, ośrodki wypoczynkowe, hotele, czy też wcześniej wspomniane wszelkie obiekty przemysłowe. Ponadto inwestycja kubaturowa wymaga wcześniejszego wyliczenia tego parametru, jakim jest objętość budynku.

W wyliczeniach kubatury nie biorą udziału takie elementy jak schody zewnętrzne, stopy i ławy fundamentowe, czy też gzymsy. Natomiast wszelkiego rodzaju dobudówki typu werandy, ogrody zimowe, a także przejścia są jak najbardziej wliczane do objętości, jaką charakteryzuje się konkretny obiekt. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o budownictwie.

Zabudowa kubaturowa - inwestycje

Wiedząc już, czym wyróżnia się budownictwo kubaturowe, zapewne chcemy również pozyskać informacje o tym, czy każda firma może podjąć się wykonania takiej inwestycji. Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ jak już wiemy, zabudowa kubaturowa zawiera w sobie wszystkie obiekty, które wyróżniają się jakąkolwiek objętością. Jeżeli będziemy mieli na myśli wyłącznie obiekt prywatny, a dokładniej dom jednorodzinny, to tak naprawdę stawianiem może zająć się każda firma budowlana.

Inwestycje sanitarne, użytku publiczne, a także wiele innych, podejmie się generalny wykonawca budownictwa kubaturowego. Dlaczego warto zaufać właśnie takiej firmie? Przede wszystkim tacy wykonawcy zajmują się wszystkimi sprawami kompleksowo. Zaczynając od stworzenia projektu architektonicznego oraz wykonawczego, poprzez uzyskanie wszelkich pozwoleń, a kończąc na uzyskaniu odbioru. Oczywiście cała inwestycja opiera się na budowie i wykończeniu obiektu pod klucz. Budynki stawiane przez profesjonalnych wykonawców budownictwa kubaturowego, spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa oraz wpisują się w Prawo Budowlane.

Jak wiemy, takie budynki są również wykańczane przez konkretną firmę. Dlatego, jeżeli zastanawiamy się, kto wykona taką usługę, jaką jest impregnacja drewna zarówno przeznaczonego do budowy więźby dachowej, jak i również elementów wykończeniowych, to za nią jest odpowiedzialny również główny wykonawca. Pamiętajmy, że impregnacja drewna przeznaczonego na budowę jest niezwykle ważna, ponieważ świadczy o żywotności, a także odporności surowca naturalnego przed wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Dlatego impregnacja drewna, jak i również wiele innych ważnych czynności wykończeniowych, powinny być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak, aby później nie było problemu z wykorzystaniem desek lub belek drewnianych w konstrukcji budynku.

ikona podziel się Przekaż dalej