Domy pasywne a domy energooszczędne

Bałagan w nomenklaturze powoduje, że często terminy domy pasywne i domy energooszczędne są używane zamiennie. Mimo iż występuje pomiędzy nimi pewne podobieństwo, należy podkreślić, że zdecydowanie nie są to te same rozwiązania.

Domy energooszczędne, jak gdyby z samej definicji mają za zadanie wpływać na oszczędne gospodarowanie zasobami energetycznymi. Powinny korzystać choć z jednego alternatywnego źródła energii. Powinny - lecz nie zawsze tak jest. Zużycie energii musi być niskie, ale to tylko ogólnik.

Domy energooszczędne powinny być w specjalny sposób projektowane, budowane oraz eksploatowane. Pozornie nieistotne elementy takie jak wejście do domu, czy usytuowanie okien, nabierają kolosalnego znaczenia.

Jednak w przeciwieństwie do domów pasywnych, domy energooszczędne powinny zużywać maksymalnie 70 % energii wykorzystywanej w tradycyjnych domach. W domach pasywnych poprzeczka została położona dużo wyżej - zapotrzebowanie na energię standardową nie powinno przekraczać pułapu 30%.

Powyższe dane to oczywiście daleko posunięte ogólniki i uproszczenia. Clou całej sprawy zasadza się na odpowiednim projekcie i wykonawstwie. Projekt domu pasywnego jest bardziej uszczegółowiony, nie można pozwolić sobie w tym przypadku na kompromisy, które są możliwe w projektach domów energooszczędnych.  

Domy pasywne i domy energooszczędne różnią się grubością warstw izolacyjnych, rodzajami przeszklenia oraz usytuowaniem pomieszczeń. Domy pasywne są budowane na rzucie prostokąta, w domach energooszczędnych są możliwe pewne modyfikacje w tym zakresie.

Miedzy budownictwem pasywnym a energooszczędnym istnieje wiele różnic. Niektóre są subtelne, inne kolosalne. Często rozwiązania stosowane w budownictwie nie kategoryzują konkretnych projektów w przypisany sposób. Można spotkać się z projektami które leżą gdzieś pośrodku.  Miedzy budownictwem pasywnym a energooszczędnym.

Budownictwo pasywne

Budynki pasywne to jednocześnie domy ekologiczne. Początek budownictwu pasywnemu dał dr Wolfgang Feist, który wraz z zespołem opracował koncepcję budynków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Standardy opracowane przez niemieckich naukowców zostały wcielone w czyn w 1991 r. w Niemczech. Pierwszy budynek pasywny powstał w Darmstadt w dzielnicy Kranichstein, właśnie w Niemczech. Był to dom szeregowy z czterema mieszkaniami.

Definicja i rozwiązania oszczędzające energię ukute przez zespół niemieckich specjalistów są stosowane do dziś. Standard energetyczny budynków pasywnych mówi o niewielkim rocznym zużyciu energii -  ≤15 kWh/(m² na rok).

W Polsce budownictwo pasywne powstało w poprzednim dziesięcioleciu. Pierwszym domem opartym na założeniach pasywnych rozwiązań był budynek postawiony w Smolcu koło Wrocławia. Projekt tego domu został zrealizowany w 2005 roku.

W 2004 roku powstał w Polsce Instytut Budownictwa Pasywnego. Jest to instytucja non-profit która zajmuje się szeregiem ważnych kwestii związanych z technologią pasywną. Instytut Budownictwa Pasywnego między innymi, upowszechnia wiedzę na temat tego typu rozwiązań oraz odnawialnych źródeł energii. Posiada akredytację PHI do certyfikacji wszelkiego typu budynków pasywnych w Polsce.

Instytut Budownictwa Pasywnego zajmuje się również doradztwem związanym z budownictwem pasywnym, opiniowaniem projektów domów pasywnych, jak również współpracą z jednostkami naukowymi i producentami komponentów dla budownictwa pasywnego.

Instytut przeprowadza również szkolenia i konsultacje z tego zakresu. Przeprowadza audyty efektywności energetycznej oraz przekazuje know-how dobrych praktyk budownictwa pasywnego, czyli jak budować domy energooszczędne czy domy ekologiczne.

W Polsce domy pasywne nie powstają jak grzyby po deszczu ze względu na wiele czynników. Moda i boom na takie rozwiązania jeszcze nie nadszedł. Wielu inwestorów podchodzi do takich innowacyjnych rozwiązań raczej nieufnie. Jednak bardzo wiele niezaprzeczalnych zalet przemawia na korzyść projektowania pasywnych budynków. Z pewnością razem ze wzrostem świadomości na temat korzyści budownictwa pasywnego będzie wzrastało również zapotrzebowanie na dom pasywny.

Co więcej, na budowę domu pasywnego można dostać nawet 50 tysięcy złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podobne dofinansowanie, choć w nieco mniejszym wymiarze można otrzymać również na inne rodzaje domów, które nie spełniają tak restrykcyjnych norm energooszczędności. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się na ten temat więcej, zapraszamy do lektury tego materiału.

Projekty domów pasywnych

Projekty domów pasywnych można kupić gotowe lub zamówić dedykowane. Coraz większa liczba biur projektowych i firm ma w swojej ofercie gotowe projekty, które można dostosować do działki i preferencji inwestora. Cena ich jest oczywiście znaczna, zresztą podobnie jak koszty budowy.

Domy pasywne muszą spełnić szereg kryteriów już na etapie projektu. Bez odpowiedniego projektu domu pasywnego nie będzie on spełniał podstawowych założeń. Celem jest maksymalna oszczędność energetyczna.

Koniecznym jest aby budynek pasywny posiadał właściwą izolację cieplną (skutkującą zużyciem energii na poziomie nie wyższym niż 15 kWh/m2/rok). W celu wyeliminowania strat ciepła taki dom musi mieć szczelne ściany. Warstwa termoizolacji musi mieć co najmniej 40 cm. Materiał również nie może być przypadkowy. Stosuje się rozwiązania wykorzystujące włókna celulozowe, styropian, a także wełnę mineralną. Warstwę termoizolacji stosuje się również do podłogi i dachu.

Projekty domów pasywnych muszą zawierać wytyczne co do usytuowania, rodzaju i wielkości okien. Okna muszą być wyjątkowo szczelne, dedykowane dla domów pasywnych. W domu pasywnym nie okna, ale wentylacja mechaniczna jest odpowiedzialna za dostarczanie świeżego powietrza do środka. Duże okna od strony południowej mają za zadanie spowodować dodatnią gospodarkę cieplną. Zysk ciepła powinien wynosić około 40%.  Zasadą jest, że duże okna umieszcza się w domach pasywnych od strony południowej. Po stronie północnej w projekcie domu pasywnego okna powinny być ograniczone do minimum lub wyeliminowane.

Prawidłowy montaż okien jest sposobem na wyeliminowanie tzw. mostków cieplnych. Okna muszą być głęboko osadzone, na specjalnej ramie.

Zadbaj o ciepło w swoim domu - polecane pompy ciepła

Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja. Stosowana jest wentylacja z rekuperacją (nawiewno - wywiewna) zapewniająca również dużo świeżego powietrza. Od rekuperatora zależy jaki procent ciepła będzie można odzyskać. Przy odpowiedniej technologii jest to nawet powyżej 80%.

Projekty domów pasywnych zakładają doskonałą energooszczędność. Budynki pasywne mają zredukować koszty ogrzewania i klimatyzacji. Powinny to być domy ekologiczne. Budynki pasywne powinny być projektowane jako bryły pozbawione elementów takich jak balkony czy załamania. Budynki pasywne muszą mieć konstrukcję zwartą.

Ze względu na usytuowanie okien, część mieszkalna powinna znaleźć się od strony południowej, a pomieszczenia  techniczne i gospodarcze od strony północnej. Północno - zachodnia strona domu powinna być chroniona przed wiatrami. Do tego celu idealnie nadaje się działka która posiada wzniesienia i drzewa. Cień nie może jednak padać na budynek.

Przy okazji projektów warto zwrócić uwagę na prognozy dotyczące kosztów budowy takiego domu. Często są one niedoszacowane, dlatego warto zwracać uwagę na pewne szczegóły windujące koszty. Jakie? Dowiedzieć się tego możesz w tym artykule.Odnawialne źródła energii a dom pasywny

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jakby dodatkowe wyposażenie domów pasywnych. Warto zainwestować szczególnie w wydajną elektrownię wiatrową. W Polsce wiatry wieją przez większą część roku. Można powiedzieć, że produkcja energii w przypadku zastosowania elektrowni wiatrowych jest niemalże darmowa.

Kolejnym pomysłem są panele słoneczne. W sprzedaży na Polskim rynku są tak zwane panele fotowoltaiczne. Cena ich wraz z montażem jest w dalszym ciągu bardzo wysoka, jednak może się to opłacać w przypadku, jeśli część wytworzonej w ten sposób energii będzie odsprzedana.

Oprócz ogniw fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych do produkcji energii elektrycznej stosowane są również inne rozwiązania. W budownictwie pasywnym znajdują zastosowania pompy ciepła, kotły na biomasę w grzewczej instalacji, układy hybrydowe oraz wspomniane uprzednio rekuperatory.

Jeżeli chciałbyś znaleźć więcej informacji na temat odnawialnych źródeł energii elektrycznej – zapraszamy do tego artykułu.

Jakie cechy ma dom pasywny?

Do głównych cech budynku pasywnego można zaliczyć oszczędności w zakresie energii na ogrzewanie oraz ogrzewanie wody, a także zmniejszone zużycie energii elektrycznej.

Cechami budynków pasywnych jest racjonalne zaspokajanie potrzeb energetycznych domu. W tym celu wykorzystuje się energię w samym budynku jak i w jego otoczeniu. Ponadto domy pasywne charakteryzują się wydajnymi rozwiązaniami konstrukcyjno-architektonicznymi, a także stosowaniem energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego.

Dodatkowo domy pasywne, aby pełniły swoje funkcje, muszą mieć odpowiedni kształt i być usytuowane na działce na której będzie możliwe uzyskanie dobrych parametrów cieplnych.

Ceny domów energooszczędnych i pasywnych są wysokie począwszy od projektu na wykonawstwie kończąc, jednak istnieją pewne sposoby, aby koszty budowy na etapie wstępnym ograniczyć.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w 2013 roku uruchomił dopłaty dla budynków oszczędnych energetycznie. Dofinansowanie ma  charakter częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego, który został zaciągnięty na budowę lub zakup budynku energooszczędnego lub pasywnego. Program jest adresowany do osób fizycznych, kupujących lub budujących dom.

Koszty budowy domu pasywnego i cena materiałów są dużo wyższe niż w przypadku domu tradycyjnego, co może zniechęcać inwestorów. Jednak koszty budowy zwracają się podczas eksploatacji, a korzyści z zamieszkiwania w domu pasywnym przewyższają poniesione wydatki.

Warto również pamiętać, aby przed wyborem wykonawcy sprawdzić referencje i porównać przynajmniej kilka ofert z rynku. Jak to zrobić? Najlepiej dzięki usłudze Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz ten formularz i spokojnie czekasz na oferty od firm z Twojej okolicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny