Dostępne są różne wskaźniki, które mogą być pomocne w obliczeniu kosztów budowy, ale trzeba je traktować jedynie jako szacunkowe. W grę wchodzą jednak na pewno wysokie kwoty i różnica kilku procent może mieć ogromne znaczenie. Dom budujemy na długie lata, dlatego na wagę złota są funkcjonalne rozwiązania. By poznać dokładne koszty, niezbędny jest szczegółowy projekt, który pozwoli ustalić zapotrzebowanie na materiały, uwzględni zakres prac oraz ich terminy, a także koszty robocizny. Wiele zależy też od wybranych rozwiązań. Poniżej szczegółowe informacje.

Co obejmuje koszt budowy domu?

Wykonanie projektu. Przede wszystkim trzeba uwzględnić zakup działki i jej uzbrojenie, a także przygotowanie projektu domu. Może to być projekt gotowy lub przygotowany indywidualnie przez architekta, ale zwykle znacznie droższy. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat kosztu budowy domu – sprawdź poradnik przygotowany przez Mariusza Borowego na OcieplamyZycie.pl (https://ocieplamyzycie.pl/budowa/budowa-domu-w-2021-roku-jaki-to-koszt/)

Duże oszczędności można wypracować już w fazie projektowej – trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby i wybrać wielkość domu, liczbę sypialni, powierzchnię tarasów i balkonów, stopień skomplikowania itd. Dobór poszczególnych rozwiązań wpłynie na komfort, ale i koszt budowy, a także pozwoli uniknąć różnych błędów. Alternatywą są z kolei domy prefabrykowane, dobry wybór dla osób, które cenią wygodę i chcą uniknąć mozolnej budowy.

Budowa domu. Można zdecydować się na system zlecany (deweloperski), czyli zlecenie budowy domu jednej firmie kompleksowo, od A do Z. Znacznie tańszą opcją jest budowa systemem gospodarczym, czyli samodzielnie. Różnica w cenie to około 15-20 proc., bo tyle wynoszą zwykle koszty robocizny.

Trzecim i najpopularniejszym systemem jest system kontraktowy, który polega na zatrudnianiu różnych ekip do poszczególnych prac. Pamiętaj też, że warto poświęcić trochę czasu na znalezienie solidnej i terminowej ekipy budowlanej, bo ceny przez nie proponowane mogą różnić się nawet dwukrotnie – zwykle możliwe są też negocjacje.

Wykonanie instalacji. Wykonanie poszczególnych instalacji – elektrycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej oraz położenie tynków i wykończenie elewacji to kolejny etap, który pochłania około 20 proc. łącznego kosztu.

Koszt ciepła. Trzeba wybrać też odpowiednie źródło ciepła. Wpłynie ono na komfort domowników, ale również na koszty ogrzewania domu. Może to być m.in. piec opalany węglem (ekogroszek), gazem czy olejem opałowym. Do ogrzewania domu może też służyć energia elektryczna. Opłacalne będzie też uruchomienie ogrzewania elektrycznego oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Wykończenie domu. Ten etap obejmuje m.in. tynkowanie ścian, prace malarskie, położenie posadzek, montaż drzwi, będą kosztowały łącznie ok 15 proc. łącznej sumy kosztów budowy.

Urządzanie domu. Jeden z najprzyjemniejszych etapów, obejmuje m.in. wybór i montaż mebli do kuchni, urządzanie łazienek, a także aranżację ogrodu. Wszystkie prace pochłoną około 20 proc. ogólnej sumy kosztów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej