Dom na drzewie z wygodnymi schodami

Decydując się na budowę domku na drzewie, powinniśmy przede wszystkim wybrać właściwe drzewo i zaopatrzyć się w niezbędne materiały, niemniej nieocenione okażą się również spora doza zaangażowania i odrobina cierpliwości.

Jakie drzewo wybrać?

Wybór drzewa to pierwszy, a zarazem niezwykle istotny etap budowy domku. Drzewo musi bowiem być zdrowe, wytrzymałe i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a ponadto zapewniać nam odpowiednią stabilność, by zabawa w domku nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci.

Budowa drzewa musi pozwalać na umieszczenie wewnątrz konstrukcji domku, w związku z czym najlepiej sprawdzą się drzewa starsze, ukształtowane i posiadające dorodne, rozłożyste gałęzie. Warto też zwrócić uwagę, by wybrane miejsce nie znajdowało się zbyt wysoko.

Jakie materiały należy przygotować?

Kolejnym etapem jest przygotowanie różnego rodzaju materiałów niezbędnych do budowy. Wśród podstawowych wymienia się grube deski, przykładowo sosnowe, z których wykonamy podłogę oraz drewniane słupki, służące do wsparcia domku i przytwierdzenia go do podłoża. Do tego zadania potrzebna nam będzie także mieszanka betonowa, która wylana na ziemi zagwarantuje nam bezpieczeństwo konstrukcji.

Przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się od razu w linę oraz łączniki, czyli kołki, śruby i wkręty, które przydadzą się do budowy poręczy oraz drabinek.

Dom na drzewie widziane z większej odległości

Budowa domku krok po kroku

Jeśli posiadasz już wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, możesz zabierać się do działania. Nie wiesz od czego zacząć? Możesz przeczytać, jak zbudować domek na drzewie na domifikacjach, by sprawdzić, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać, a także skorzystać z tego krótkiego poradnika.

Budowę rozpoczynamy od wyznaczenia poziomu podłogi i umieszczenia dodatkowych wsporników. Następnym krokiem jest wyznaczenie miejsca na słupy wspierające, które umieszcza się w podłożu i zasypuje żwirem. W tym momencie dodajemy przygotowaną mieszankę betonu, po czym wykańczamy i mocujemy ramę konstrukcyjną. Później przystępujemy do wykonania konstrukcji drabiny, pamiętając o tym, by jej solidność i stabilność była przystosowana do ciężaru osób, które będą z niej korzystać.

Gdy podłoga będzie już gotowa, możemy zająć się tworzeniem ścian bocznych oraz ich wypełnieniem. Każdą ze ścian ustawiamy za pomocą desek, kołków i poręczy, a następnie przykręcamy śrubami. Ostatnim etapem będzie wykonanie dachu, do czego posłużyć nam mogą blacha lub deski pokryte drewnianą strzechą.

Jak zabezpieczyć drewno?

Jeśli chcemy, by nasz domek na drzewie był trwały, odporny i służył naszym pociechom przez lata, musimy o niego odpowiednio zadbać. By zabezpieczyć drewno przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, sięgnijmy po specjalne środki do impregnacji.

Podkłady impregnujące nakładamy zgodnie z kierunkiem słojów. Co ważne, kilkakrotne pokrycie zwiększa zabezpieczenie drewna przed gniciem i zniszczeniem, dzięki czemu jego trwałość może przekroczyć nawet 5 lat.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny