Budujesz dom w 2023 roku? Dostępne są dotacje i dofinansowania!
Czy budować dom w 2023 roku, skoro ceny drastycznie idą do góry, biorąc pod uwagę nie tylko koszty związane z zakupem działki budowlanej, ale również te, które dotyczą materiałów budowlanych czy wynagrodzenia za tzw. robociznę? Okazuje się, że tak, bo dostępne są dofinansowania do budowy domu.
Sprawdź, kto może otrzymać dotacje na nowy dom i na jakich warunkach udzielane jest tego rodzaju świadczenie. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest opłacalne, a inwestycja w budowę nowej nieruchomości nie wiąże się z horrendalnie wysokimi wydatkami? Szczegóły prezentujemy poniżej.
Jakie dofinansowania są dostępne dla budujących dom w 2023 roku?
Samodzielna budowa domu 2023 (sprawdź na: www.budujemy.pl) roku to wydatek rzędu co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Dla niektórych jest to najważniejsza i największa inwestycja w życiu. Na fali ogromnej popularności mieszkania w wolnostojących domach zlokalizowanych na przedmieściach, coraz więcej osób marzy o takich „czterech kątach”, ale nie każdego na taką inwestycję stać. Właśnie dla nich dopłata do budowy domu może być ogromnym wsparciem w celu spełnienia swojego marzenia. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele opcji dofinansowań, które w znaczący sposób obniżają koszty budowy domu czy remontu nieruchomości.
Na jakie dofinansowania na budowę domu można liczyć? Ogromną popularnością cieszy się program „Moje Ciepło”, dzięki któremu na finansowe wsparcie mogą liczyć inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym.
Kolejny program to „Mój prąd”, który hołduje w kierunku fotowoltaiki albo „Czyste powietrze”, dzięki któremu można otrzymać dotację na wymianę pieca oraz realizację docieplenia budynku.
Inwestorzy mogą korzystać również z dopłat z programu „Moja woda” na instalację przydomowej instalacji zatrzymującej wodę opadową i roztopową.
Jakie łącznie sumy możemy zaoszczędzić, budując dom w 2023?
Czy warto się budować w 2023, jeśli inwestor zamierza skorzystać ze wszystkich dostępnych dotacji? Jak najbardziej tak, bo łączna kwota dofinansowania na dom może wynieść co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Właśnie o tyle zostaną zredukowane wydatki, jakie wiążą się z wdrożeniem innowacyjnych systemów. Warto również uwzględnić, że wiele z nich stawia na energooszczędność, a korzyści inwestorzy zauważają już na etapie eksploatacji nieruchomości. Nie dość, że otrzymają dopłatę, to jeszcze mogą oszczędzać na wodzie, prądzie czy ogrzewaniu, płacąc niższe rachunki za zużycie.
Ile wynoszą dopłaty do budowy domu jednorodzinnego? Program „Moje Ciepło” zakłada wypłatę środków z dofinansowania o maksymalnej wartości do 21 tysięcy złotych, udział w programie „Mój prąd” pozwala uzyskać najwięcej 20,5 tysięcy złotych. W programie „Czyste powietrze” dofinansowanie sięga aż 79 tysięcy złotych, a „Moja woda” to 5 tysięcy złotych. Podsumowując wartość wszystkich środków, jakie można otrzymać, inwestując we własny, nowoczesny dom, koszty budowy domu stają się o wiele niższe.
Z opisanych wyżej programów warto korzystać nie tylko ze względu na możliwość otrzymania finansowego wsparcia. Inwestując we własną nieruchomość, trzeba uwzględniać innowacyjne systemy, które już niedługo staną się standardowym elementem sztuki budownictwa. Biorąc pod uwagę, że dom ma służyć w swojej doskonałości przez wiele lat, lepiej wybierać te nowatorskie opcje, aniżeli takie, które niebawem odejdą do lamusa.
artykuł sponsorowany