Dynamiczny rynek budowlany stawia przed deweloperami i firmami budowlanymi wiele wyzwań. Terminowość prac często uzależniona jest od wielu elementów. Na część z nich w tym pogodę nie mamy wpływu. Z kolei są też takie zadania, które możemy zaplanować i zrealizować odpowiednio wcześniej. Zdarzają się również okazje pozwalające na zgromadzenie zapasów do kolejnego projektu lub takie atrakcyjne cenowo. W takiej sytuacji pojawia się kwestia magazynowania materiałów, która często jest realny problem. Jest na to kilka praktycznych rozwiązań.

Siedziba firmy - baza i magazyn

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają najczęściej bazę, w której zbierają się pracownicy i wspólnie wyruszają do miejsca zlecenia. To także lokalizacja, gdzie przechowywany jest sprzęt firmowy i jeżeli pozwala na to miejsce również materiały budowlane. Surowiec jest rozwożony na place budowy według bieżącego zapotrzebowania. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy przedsiębiorstwo wykonuje jednocześnie kilka kontraktów. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w firmie robi się ciasno, gdyż ilość potrzebnych zapasów przewyższa powierzchnię składowania. Co możemy wówczas zrobić?

Jeśli firma dysponuje budynkiem magazynowym, który jest przepełniony, a wokół niego jest wolna przestrzeń, to część asortymentu można wytransferować na zewnątrz. Oczywiście znajdą się takie produkty, które wymagają ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Te z nich, które są podatne na wilgoć czy promienie słoneczne można składować w budynku. Z kolei takie, które są odporne na złą pogodę mogą swobodnie stać na posesji. Jeżeli jest ona nieogrodzona, to pojawia się ryzyko kradzieży.

Można temu zapobiec lub znacząco utrudnić niechlubny proceder. Nie mając stosownego pozwolenia na budowę stacjonarnego ogrodzenia, możemy posłużyć się tymczasowym rozwiązaniem. W końcu ilość zapasów może wrócić do zwyczajowych norm, co pozwoli na trzymaniu materiałów pod kluczem. Do tego czasu produkty wystawiane na zewnątrz można zabezpieczyć ogrodzeniem tymczasowym. Jednym z praktycznych rozwiązań jest ogrodzenie ażurowe. Zestaw składa się z panelu ogrodzenia tymczasowego, stopy betonowej oraz obejmy lub złączki umożliwiającej dołączenie kolejnych elementów. Prosta w instalacji, a przy odpowiednim zabezpieczeniu trudna do obejścia.

Plac budowy domu

Kolejnym wyzwaniem w wypadku, gdy siedziba firmy nie może pomieścić materiałów budowlanych jest ich odpowiednie zabezpieczenie na placu budowy. Można się zastanowić po co wcześniej zamawiać produkty, które będą czekały przez pewien czas na rozpoczęcie inwestycji. Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich to  pewnością częste braki danego materiału lub dobra stawka wynegocjowana przy większym zakupie. Będąc w takiej sytuacji musimy podjąć konkretne kroki.

Jeśli projekt realizowany jest na obszarze, który dotychczas był peryferiami miasta, a obecnie jest to modna lokalizacja inwestycyjna, to warto pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu. Weźmy na przykład stolicę wielkopolski. To dynamicznie rozwijające się miasto, które przyciąga nowych mieszkańców z różnych zakątków kraju. Powstaje wiele nowych osiedli domków w mieście i na jego obrzeżach. To obszary, które wraz z zakończeniem dnia pracy najczęściej znacząco pustoszeją, a to stwarza okazje złodziejom. Częstym obrazkiem jest rozsiany po całej nieruchomości materiał, z którego ma powstać wymarzony dom. Na nieogrodzonym terenie takie produkty mogą wędrować pomiędzy budowami. Naraża to na koszty zarówno inwestora jak i wykonawcę. W przypadku ograniczonej dostępności jakiegoś tworzywa, czas budowy może ulec znaczącemu wydłużeniu, a to kolejne utrudnienie.

Ogrodzenie budowlane w Poznaniu, ale także pod miastem powinno być skutecznym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. Ponadto do zakończenia budowy i postawienia stałego płotu, warto pomyśleć o tymczasowym zabezpieczeniu całej działki. Zdarzają się sytuacje, w których na nieruchomości podrzucane są śmieci pochodzące z innych inwestycji. Wywóz takich pozostałości to jeden z kosztów budowy i aby go ograniczyć osoby nieuczciwe podrzucają kukułcze jajo do czyjegoś gniazda. Jeżeli jednocześnie powstaje kilka lub kilkanaście domów, to trudno później ustalić, kto jest odpowiedzialny za takie zdarzenie. Wydaje się więc zasadnym, aby w miarę możliwości ustrzec się przed tego typu nieprzyjemnościami.

Ogrodzenie budowlane - dobra myśl!

Osoby zarządzające firmami z branży budowlanej nie raz spotkały się z różnymi trudnościami. Raz jest to brak surowca uniemożliwiający kontynuację pracy, a innym razem kradzież materiałów z inwestycji. Zarówno jedna i druga sytuacja narażają przedsiębiorcę i inwestora na dodatkowe koszty. Warto więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu placu budowy. Dzięki temu unikniemy podrzutu niechcianych nieczystości, ale także ochronimy materiały budowlane przed kradzieżą. To doraźne, ale skuteczne rozwiązanie może być wykorzystywane przez dłuższy czas. W końcu nikt nie zaczyna budowy domu od ogrodzenia posiadłości. Wręcz przeciwnie. Ogrodzenie bywa ostatnim elementem, które pieczętuje budowę domu, czasami długo po wprowadzeniu się właścicieli.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny