Budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę

Dzięki wprowadzonej ustawie, możemy bez wizyty w urzędzie wybudować budynek gospodarczy nie przekraczający powierzchni 35 m2. I choć nie jest to duża inwestycja, to ma bardzo istotne znaczenie w gospodarstwie. Wszelkie niezbędne informacje o budynkach gospodarczych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia bieżącego roku, zwolniły nas z wielu robót budowlanych, w tym ze zgłoszenia budynku. Odnoszą się one do budynków gospodarczych, które związane są z produkcją rolną, a ich właściciele zdecydowali się na uzupełnienie zabudowy w związku z istniejącą działką siedliskową.  Mowa o parterowych budynkach gospodarczych o powierzchni do 35 m2, których rozpiętość nie jest większa niż 4,80 m i suszarniach kontenerowych o powierzchni do 21 m2. Do tej pory, takie roboty budowlane można było wykonywać na zgłoszenie.

W przypadku budynków gospodarczych wolnostojących, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 w istniejącej zabudowie zagrodowej nie ma konieczności uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Wybudować na zgłoszenie możemy budynek gospodarczy i garaż do 35 m2, lecz na działce niezabudowanej lub na działce innej niż w zabudowie zagrodowej. Warto mieć na uwadze, że na działce o powierzchni 500 m2 mogą znajdować się maksymalnie dwa takie obiekty.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku wiaty do 50 m2, gdzie bez pozwolenia na budowę ani zgłoszenia możemy postawić budynek na działce, na której jest obiekt mieszkalny jednorodzinny. Jeśli chcemy wybudować wiatę na działce niezabudowanej – niezbędne będzie zgłoszenie pracy budowlanej o powierzchni do 35 m2. Więcej informacji na temat budowy budynków gospodarczych znajdziesz w tym artykule.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia - czy można wybudować go na zgłoszenie?
Budynki gospodarcze o mniejszej powierzchni można postawić bez pozwolenia na budowę. Prawo budowalne, które to ustala zmieniło się w ostanim czasie. Wcześniej budowa budynków gospodarczych była możliwa na zgłoszenie

Mniej czasu na sprzeciw

Zgłoszenie postawienia budynku gospodarczego może dokonać osoba posiadająca prawo do zarządzania daną nieruchomością. Nie oznacza to jednak, że musisz być jej właścicielem. Równie dobrze możesz być dzierżawcą, jeśli odpowiednie zapisy zostały umieszczone w umowie dzierżawy.

Według wprowadzonej ustawy, na załatwienie wszelkich formalności dotyczących sprzeciwu, mamy 21 dni. Jeśli tego nie uczynimy, wówczas będziemy mogli rozpocząć budowę wraz z upływem wyznaczonego terminu. W zgłoszeniu powinniśmy uwzględnić zakres wykonywania prac budowlanych oraz datę ich rozpoczęcia. Istotne jest również załączenie mapy sytuacyjno-wysokościową, na której znajdzie się miejsce wykonania robót.

Łatwiejsze magazynowanie zboża

Wśród szeregu wprowadzonych zmian znajdziemy zaktualizowaną wielkość silosów przeznaczonych na materiały sypkie, nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Od stycznia bieżącego roku silos nie może przekraczać powierzchni 30 m2 i 7 m wysokości. W praktyce jednak rolnicy decydują się na budowę większej ilości budynków, które niosą ze sobą konieczność przejścia przez procedurą administracyjną. Jeśli dana osoba nie spełni niezbędnych formalności, będziesz zmuszona uiścić opłatę legalizacyjną, która opiewa na kwotę 2,5-5 tysięcy złotych. Jeśli interesuje cię budowa budynku gospodarczego krok po kroku, szczegółowe porady znajdziesz w tym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej