Wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne projekty gotowe cieszą się ogromną popularnością. Są dostępne online, gotowe do wysyłki niemal od ręki i tańsze od projektów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Pozwalają przyspieszyć proces inwestycyjny. Wymagają adaptacji, ale ta procedura trwa krócej, niż przygotowanie od podstaw nowego projektu. Inwestorzy nie zawsze orientują się, że wielotysięczna baza z projektami gotowymi obejmuje nie tylko budynki jednorodzinne, ale również różnego rodzaju obiekty gospodarcze, inwentarskie i handlowo-usługowe. Jeśli więc inwestor zamierza postawić garaż, magazyn lub inny obiekt gospodarczy, nie musi zlecać wykonania projektu w pracowni architektonicznej. Może wybrać jedną z gotowych propozycji i w ten sposób znacznie skrócić proces inwestycyjny.

Większość budynków gospodarczych jest zaprojektowana w technologii murowanej. Są także obiekty wykonane w technologii szkieletowej czy zbudowane z bali. Najbardziej rozbudowana oferta dotyczy garaży, których projekty często przedstawiają budynki o wielu funkcjach. Oprócz zadaszonego miejsca dla jednego lub kilku samochodów oferują także dodatkowe zaplecze gospodarcze. Bywają też projekty ze strefą rekreacyjną (np. zadaszonym tarasem z kuchnią letnią), a także z częścią mieszkalną na poddaszu lub z piwnicą. Większość garaży z łatwością można zaadaptować na inne cele gospodarcze – na przykład przeznaczyć na przydomowy magazyn lub schowek na narzędzia ogrodnicze. 

W dodatku, aby zbudować niewielki budynek gospodarczy, z reguły nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. W przypadku wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii, o powierzchni zabudowy do 35 m² wystarczy zgłoszenie. Takich obiektów nie może jednak powstać więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. W przeciwnym razie zgłoszenie nie wystarczy, trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku realizacji wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2. Na podstawie zgłoszenia mogą powstać maksymalnie dwie na każde 1000 m2.

Budynek gospodarczy to świetne rozwiązanie. Jego budowę należy zgłosić i załatwić wszystkie najważniejsze formalności.
Budynki gospodarcze – projekt, zgłoszenie, budowa

Zgłoszenia budowy obiektu gospodarczego należy dokonać w starostwie odpowiednim dla lokalizacji inwestycji. Powinien w nim zostać określony termin rozpoczęcia robót oraz zakres i sposób ich prowadzenia. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Urząd może także wymagać dostarczenia odpowiednich szkiców. W ciągu 30 dni od dokonania zgłoszenia organ może wnieść sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi – można budować. Zgłoszenie zachowuje ważność przez trzy lata. Jeżeli w tym czasie prace nie zostaną rozpoczęte, procedurę trzeba rozpocząć od nowa.


ikona podziel się Przekaż dalej