Turzyca buchanana - wymagania uprawowe

Turzyca buchanana (carex buchananii) jest byliną zaliczającą się do ciborowatych, która dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są brunatnoczerwone liście, które utrzymują się przez cały rok. Najpopularniejszą odmianą jest Red Rooster, która wywodzi się z Nowej Zelandii. Mimo to doskonale odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych.

Ta trawa turzyca będzie najbujniej rozwijała się na glebie, która jest stale umiarkowanie wilgotna, ale jednocześnie przepuszczalna. Chociaż wiele odmian turzyc doskonale rośnie w cieniu, to jednak odmianie Red Rooster należy zapewnić słoneczne stanowisko. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie jej w cieniu, to niestety sadzonka nie będzie miała odpowiednich warunków do wzrostu.

Planując jej miejsce w ogrodzie, nie musimy się obawiać, że turzyca wrzosowiskowa będzie miała wyjątkowo mocno rozwinięte korzenie. Rzeczywiście tak się często dzieje w przypadku niektórych odmian turzyc, przez co musimy uważać na inne rośliny. Jednak turzyca czerwona jest przyjazna dla innych gatunków roślin. Dlatego z powodzeniem możemy obsadzać ją w rabatach oraz na obrzeżach. Ponadto świetnie sprawdzi się w przypadku ogródków skalnych oraz żwirowych. Turzyca carex buchananii pflanzen jest również rośliną dedykowaną do uprawy pojemnikowej. W związku z tym swoim czerwonym kolorem idealnie udekoruje nasze balkony oraz tarasy.

Carex buchananii - pielęgnacja

Turzyca wrzosowiskowa doskonale poradzi sobie w przypadku wystąpienia dużych mrozów. Oczywiście wcześniej musimy koniecznie zadbać o jej posadzenie nie tylko na słoneczne stanowisko, ale jednocześnie w takie miejsce, które będzie osłonięte od wiatru. Dla ochrony rośliny przed ujemnymi temperaturami zaleca się ściółkowanie sadzonki. Do tego celu świetnie sprawdzi się kora sosnowa, która utrzymuje nie tylko odpowiednią wilgotność, ale również przepuszcza powietrze. Korę możemy również zastąpić torfem lub suchymi liśćmi.

Kępa turzycy Buchanana, czyli Carex buchananii w ogrodzie sklanym, uprawa, pielęgnacja, podlewanie i sadzenie krok po kroku
Turzyca Buchanana Carex buchananii krok po kroku, czyli uprawa, sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, zastosowanie, podłoże, cięcie oraz ceny sadzonek

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Niezależnie od tego, czy uprawiamy carex buchananii w pojemnikach, czy też bezpośrednio w gruncie, musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych po sezonie zimowym. Tego typu trawy ozdobne mogą być wiosną przycinane. Nie jest to jednak konieczne. Jeżeli zdecydujemy się na to, aby turzyca czerwona została przycięta, to powinniśmy zostawić sadzonkę na wysokości ok. 10-15 cm nad ziemią. Natomiast każdego roku musimy pamiętać o wyczesywaniu sadzonek. Dzięki temu carex buchananii pflanzen pozbędzie się wysuszonych oraz zniszczonych liści. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Trawy ozdobne turzycy - cena

Wiedząc już, że turzycy Red Rooster musimy zapewnić słoneczne stanowisko, a także możemy uprawiać ją w pojemnikach, będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zagoszczeniu tej odmiany w swoim ogrodzie. Pamiętajmy o tym, że trawa turzyca carex buchananii pflanzen może być obsadzana wraz z innymi odmianami turzyc. Ciekawie zaprezentuje się na tle zielonolistnych odmian. Warto sobie wcześniej przemyśleć, czy chcemy zasadzić turzycę w pojemnikach, czy jednak w rabatach. Wtedy będzie nam łatwiej ocenić koszt zakupu wszystkich sadzonek.

Przykładowe ceny sadzonek turzycy carex buchananii

Nazwa odmiany

Cena

Turzyca czerwona Red Rooster

14,90 zł

Turzyca Buchanana Red Rooster czerwony kur

9,40 zł

Turzyca wrzosowiskowa ceglasta Priaire Fire

9,99 zł

Turzyca oszimska Evergreen

33,02 zł

Turzyca prosowata

10,32 zł

Turzyca sina

17,55 zł

Turzyca oszimska Everest

5,99 zł

Turzyca dwustronna Aureomarginata

14,99 zł

Turzyca japońska Ice Dance

11,99 zł

Turzyca Bunny Blue

12,99 zł

Turzyca włosowa Bronze Form

12,99 zł

Turzyca ciemna Lady Sunshine

32,50 zł

Turzyca Buchanana Firefox

28,50 zł

Turzyca włosista Amazon Mist

23,00 zł

Turzyca włosista Rosaly

14,30 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny