Temperatura barwowa

Przeciwnicy oświetlenia ledowego twierdzą, że tego typu źródła emitują wyłącznie zimne światło. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Dla określania barwy światła stosuje się pojęcie temperatury barwowej – wyrażana jest ona w Kelwinach w skali od 1000 K do 10 000 K, gdzie 1000 K oznacza kolor czerwony, zaś 10 000 K barwę niebieską. W żarówkach LED możliwe jest uzyskanie światła o różnej temperaturze barwowej – ciepłej, neutralnej bądź chłodnej.

Warto wiedzieć, że wybór konkretnego produktu w znaczący sposób wpływa na komfort użytkowników. Nie od dziś wiadomo, że światło wyznacza cykl dobowy funkcjonowania ludzi i zwierząt. Naturalne światło słoneczne sprawia, że mamy więcej chęci do działania, zaś ciepłe sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Ponieważ nie jest możliwe poleganie wyłącznie na naturalnym oświetleniu – zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada szybko – warto zadbać o dobrej jakości źródła światła sztucznego, które będzie, jak najbardziej jest to możliwe, zbliżone do światła naturalnego – mówi nam ekspert firmy Philips.

Ze względu na fakt, że lampy ledowe mogą emitować zarówno światło o chłodnej, jak i ciepłej temperaturze barwowej, doskonale sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu ich do funkcji poszczególnych pomieszczeń. Żarówki LED emitujące chłodne światło świetnie sprawdzą się w gabinecie, do oświetlenia biurka czy blatów roboczych w kuchni. Będą też dobrym wyborem w łazience oraz garderobie, jeśli wybierzemy produkt z wysokim wskaźnikiem oddawania kolorów – jest to ważne, aby wykonać odpowiedni makijaż czy właściwie skomponować strój. W strefach odpoczynku, a więc w salonie i sypialni, z kolei należy sięgnąć po źródła dające ciepłe światło, co sprzyja wyciszeniu. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są żarówki Philips SceneSwitch pozwalające zmienić ustawienia światła z jasnego na naturalne bądź ciepłe bez konieczności montowania specjalnych ściemniaczy, ani innych dodatkowych urządzeń. Sprawdzą się one szczególnie w pomieszczeniach pełniących różne funkcje, a więc np. salonu, który w ciągu dnia służy jako gabinet.

Zalety oświetlenia ledowego

Wśród największych zalet lamp ledowych, wymienia się ich energooszczędność i długą trwałość. Zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek wolframowych, dlatego pozwalają w dużym stopniu zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Działają też znacznie dłużej od swoich klasycznych odpowiedników – ich czas pracy wynosi nawet powyżej 15000 godzin, a ponieważ produkuje się je m.in. z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne, są bardziej trwałe. Cena żarówek LED jest co prawda wyższa niż wolframowych (klasycznych), jednak biorąc pod uwagę niskie zużycie energii elektrycznej i rzadszą wymianę, ich użytkowanie jest znacznie korzystniejsze finansowo. Jako zalety lamp ledowych wymienić można ponadto niską temperaturę pracy i krótki czas zapłonu – tego typu żarówki nie nagrzewają się i działają z pełną mocą tuż po włączeniu. Należy jednak wybierać wyłącznie produkty dobrej jakości spełniające normę bezpieczeństwa fotobiologicznego, co gwarantuje bezpieczeństwo ich użytkowania i brak szkodliwego działania na skórę i wzrok.

Nowoczesne światło LED

Cechy światła LED

Oświetlenie ledowe renomowanej firmy to wysoka jakość, bezpieczeństwo użytkowania i oszczędność, ale nie tylko. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dostosowanie ich pracy do preferencji domowników. Firma Philips proponuje swoim klientom żarówki LED, które zależnie od ustawień emitują białe światło o ciepłym lub chłodnym odcieniu. Doskonale sprawdzą się one np. w łazience, gdzie za dnia można wykonać makijaż, a wieczorem zrelaksować się przy ciepłym oświetleniu podczas kąpieli. Rozwiązanie to stosowane jest chętnie również w sypialni – chłodne światło doda energii o poranku, zaś ciepłe wieczorem pozwoli wyciszyć się przed snem. W sklepach dostępne są także zestawy zawierające lampy ledowe, którymi można sterować za pomocą urządzenia mobilnego. Zapewnia to jeszcze większą wygodę użytkowania, a podczas długich podróży może uchronić mieszkanie przed włamaniem - wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu, aby uruchomić oświetlenie sugerujące, że ktoś jest w domu.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny