Cegła elewacyjna a cegła klinkierowa

Cegły ceramiczne powstały dobre kilka tysięcy lat temu. Początkowo robione z gliny, obecnie wykonuje się je z różnych materiałów. Najbardziej popularna z nich wszystkich jest cegła klinkierowa. W literaturze fachowej tym terminem określa się wyłącznie produkty, które charakteryzują się nasiąkliwością mniejszą niż 6%. Cegły klinkierowe używane są głównie do stawiania ścianek.

Na ścianach zewnętrznych stosowana jest cegła elewacyjna. Ta może być robiona z różnych materiałów i wyróżniać się różnymi właściwościami chemicznymi czy fizycznymi. Cegiełka elewacyjna może także przypominać wyglądem cegłę klinkierową – czerwoną, drobną, pełną. Najczęściej właśnie takie mają największe powodzenie. Cegły kładzione na elewację muszą być bardziej odporne na działanie promieni słonecznych czy wilgoci, ponieważ nie są tynkowane na zewnątrz. Cegły elewacyjne używa się jako zewnętrzną warstwę trójwarstwowych ścianek zewnętrznych. Stanowią dodatkową izolację termiczną i są świetną izolacją akustyczną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elewacji domu jednorodzinnego?

Cegła elewacyjna na zewnątrz

Zastosowanie cegły ozdobnej na zewnątrz jest dość drogie. Ale bardzo, bardzo stylowe. Nadaje się do wielu różnych stylów ogrodu, można zrobić z niej ozdobę zarówno nowoczesnych budynków, jak i starszych, bardziej klasycznych, wręcz rustykalnych. Na uwagę zasługują także cegły formowane ręcznie. Są bardziej ozdobne, ponieważ ich powierzchnia jest nierówna. Co więcej – każda z cegiełek jest inna i na swój sposób wyjątkowa.

Cegła elewacyjna znajduje się w ofercie wielu producentów, którzy produkują standardową, pełną cegłę klinkierową. Świetne opinie zbierają produkty marki Terca z siedzibą w Toruniu. Są one dobrej jakości mają niską nasiąkliwość i nadają się do zrobienia elewacji. Cegła dekoracyjna pojawia się także w ofercie Stone Group. Szeroki wybór kolorów, wzorów i możliwości jest naprawdę ogromny. Cennik cegieł elewacyjnych jest dość zróżnicowany. Należy wziąć pod uwagę także to, że koszty transportu mogą być dość wysokie – zazwyczaj potrzebujesz dużo cegieł zewnętrznych, a im więcej, tym wyższy koszt przewiezienia. Sprawdź także ten artykuł o materiałach na elewacje domów.

Te produkty mogą cię zainteresować

Ceny cegieł elewacyjnych

Marka i nazwa modelu

Wzór

Cena

KMK Klinkier Winterswijk Bont

Cegła ręcznie formowana

3,16 zł sztuka

Stone Group Bastogne Multi

Różne kolory, nierówna faktura

3,95 zł sztuka

Stone Group Bilzen

Ceglasta, stara cegła

od 3,10 do 4 zł sztuka*

Roben Cegła elewacyjna

Standardowa, czerwona cegła

2,50 zł sztuka**

*W zależności od wymiarów i liczby na palecie

** Cena z marketu budowlanego

Cegiełka elewacyjna – alternatywy

Zbudowanie trójwarstwowych ścianek, z których zewnętrzna warstwa to cegła elewacyjna, jest dość drogie. Dlatego wiele osób decyduje się na zrobienie elewacji imitującej cegły w inny sposób. Dużym powodzeniem cieszą się płytki elewacyjne, które nakleja się na ścianę. Każda płyteczka ma wymiary, kształt i wygląd cegły, ale ich cena jest dużo niższa. Idealnie oddają efekt cegły ozdobnej, dlatego zbierają świetne opinie. Możemy także trafić na płytki ręcznie formowane i płytki klinkierowe. Różnicą jest to, że są po prostu płaskie – jak to płytki, i nie stanowią elementu ściany, ale jej dekorację.

Cegła elewacyjna na ścianach domu po zmroku oraz cegiełka elewacyjna i jej cena, montaż i rodzaje cegieł elewacyjnych
Cegła elewacyjna - zastosowanie, ceny, opinie, porady

Płytki elewacyjne także pojawiają się w ofertach takich producentów jak KMK Klinkier czy Stone Group. Dobrze się prezentują i łatwiej jest umieścić je wyłącznie na jednym elemencie budynku, na przykład na słupkach czy wnękach. Są niezwykle ozdobne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach elewacji i ocieplenia?

Orientacyjny cennik płytek elewacyjnych

Marka i model

Wzór

Cena

KMK Klinkier Winterswijk Bont

Płytka ręcznie formowana

2,29 zł za sztukę

Stone Group Feldhaus

Płytki klinkierowe czerwone i brązowe

1,50-1,70 zł za sztukę*

Paradyż Aquarius

Jasnobrązowa płytka gładka

Mniej niż 1 zł za sztukę**

*W zależności od wymiarów

**Sprzedawana w paczkach po 48 sztuk

Wewnętrzna cegła elewacyjna

Cegła elewacyjna ma swój odpowiednik nadający się do zamontowania wewnątrz domu. Cegła dekoracyjna to świetne rozwiązanie, które ładnie wygląda w pomieszczeniach różnego rodzaju. Jest idealna do mieszkań typu loft, ale tak naprawdę może być zastosowana niemalże w każdym pomieszczeniu: na korytarzu, w kuchni, salonie czy sypialni.

Najbardziej popularne są białe cegiełki wewnętrzne. Dobrze wpisują się w szalenie modny styl skandynawski, ale w odpowiednim świetle i z dodatkami mogą wyglądać bardziej glamour. Dobre opinie zbierają płytki ręcznie formowane, które mają różne powierzchnie. Świetnie wyglądają także wszelkie cegiełki elewacyjne wewnętrzne, które mają na powierzchni zdobienia – skarabeusze, chrząszcze, odbite elementy ozdobne. To bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem elewacji i prac elewacyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny