Cegła szamotowa – charakterystyka

Wymiary cegły szamotowej oraz jej wykorzystanie i cena cegły szamotowej

Cegła szamotowa jest jednym z popularnych budowlanych wyrobów ceramicznych. Skład tego wyrobu stanowi przede wszystkim specjalnego rodzaju glina. Surowiec posiada właściwości ognioodporne. Odpowiednie proporcje gliny ogniotrwałej i zwykłej skutkują dobrym związaniem składników w jeden materiał. Sam proces wytwarzania tego typu materiałów budowlanych rozpoczyna się od zmielenia gliny. Tak przetworzony surowiec, spiekany jest przy użyciu wysokiej temperatury, co w rezultacie tworzy tzw. szamot. To kluczowy składnik budowlanych materiałów ceramicznych odpornych na wysoką temperaturę. Dzięki swoim właściwościom materiał stosuje się budując piec lub kominek z cegły szamotowej. Przeczytaj także niezbędne informacje o cegle dziurawce.

Wymiary cegły szamotowej są często zbliżone do tradycyjnej cegły. Jest kilka dostępnych formatów materiału. Można spotkać kostki w wymiarach np. 230 mm x 114 mm x 64 mm lub 250 mm x 124 mm x 20 mm. Bez problemu znajdziemy więc format, dzięki któremu obudowa kominka pójdzie nam szybko i sprawnie. Cegła szamotowa jest doskonałym akumulatorem ciepła. Dlatego często wykorzystywany jest do budowy palenisk. Jednym słowem cegła szamotowa jest stosowana wszędzie tam, gdzie występuje jakikolwiek kontakt z ogniem.

Materiały budowlane szamotowe można znaleźć praktycznie w każdym markecie budowlanym. Na przykład Castorama ma w asortymencie cegłę szamotową w wielu wymiarach. Cena cegły szamotowej 230 mm x 114 mm x 64 mm wynosi ok. 5 zł za sztukę, a jej cieńsza o 32 mm wersja kosztuje ok. 3 zł za sztukę. Podobna cena cegły szamotowej jest w Obi. Za cegłę szamotową 230 mm x 114 mm x 64 mm zapłacimy tyle samo. Natomiast cieńsza cegła, nazywana także płytką szamotową kosztuje w Obi nieco drożej (ok. 3,30 zł). Takie same wymiary cegły szamotowej znajdziemy w Leroy Merlin. Tu cena cegły szamotowej jest porównywalna do konkurencji. Skoro cena cegły szamotowej jest zróżnicowana, warto poszukać tańszych ofert, bo nie kupujemy przecież kilku sztuk.

Nie tylko cegła szamotowa - inne wyroby szamotowe

Z szamotu wykonuje się również inne materiały budowlane. Prócz cegły, popularnością cieszą się też płyty szamotowe, płytki oraz pustaki ceramiczne. Wszystkie produkty stosuje się zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle. Płyty szamotowe powstają poprzez zastosowanie metody sypkiej. Oznacza to, że zmielony surowiec jest poddawany prasowaniu w specjalnej maszynie o dużej sile nacisku. Na koniec, podobnie jak w przypadku cegły, płyty wkładane są do wysokiej temperatury w celu wypalenia. Gotowy materiał wykorzystuje się podobnie jak cegłę szamotową.

Niemalże identycznie przedstawia się proces wytworzenia płytki szamotowej. Płytka szamotowa wykorzystywana jest przede wszystkim do różnego rodzaju pieców i kotłów, ze względu na właściwości akumulacyjne i ognioodporne. Płytka szamotowa doskonale nadaje się do budowy kominków. Ceny płytek wahają się między 2,50 zł – 4,00 zł za sztukę.

Glinianym produktem są również popularne pustaki ceramiczne. To znacznie większy materiał niż cegła. Gabaryt pustaków zapewnia zdecydowanie krótszy czas budowy. Wygląd wizualny także odbiega od cegły. Pustaki posiadają otwory, które przyczyniają się do lepszej izolacyjności. W skład materiału wchodzi glina oraz pył drzewny. Pustaki ceramiczne powszechnie stosuje się w każdej dziedzinie budownictwa. Koszt pustaka to ok. 2 zł – 5 zł za sztukę. A może zainteresuje cię także materiał budowlany cegła klinkierowa?

Zaprawa szamotowa

Przygotowanie zaprawy szamotowej oraz cena zaprawy szamotowej

Skuteczne budowanie to nie tylko dobry materiał, ale także odpowiednia zaprawa. Wykorzystując podczas budowy materiały szamotowe, należy koniecznie skorzystać również ze specjalnej zaprawy szamotowej. Zaprawa dedykowana jest do ognioodpornych materiałów budowlanych. Budując np. kominek z cegły szamotowej, zaprawa ta okaże się idealnym rozwiązaniem. Co ciekawe, odpowiednio przechowywana nie ulega zwietrzeniu i ciągle jest gotowa do użycia.

Cegły i zaprawa szamotowa są bardzo często wykorzystywane materiały budowlane. Wymiary cegły szamotowej są standardowe.
Cegła i zaprawa szamotowa - cena, sposób użycia, wymiary i inne przydatne informacje

Przygotowanie zaprawy szamotowej jest procesem złożonym. Produkt stanowi mieszankę szamotu z surową gliną. Czasami dodaje się cement portlandzki i szkło wodne. Zaprawa szamotowa podstawowa nie posiada składników wiążących. Dlatego potrzebna jest temperatura konstrukcji ok. 1000 stopni, aby spiec materiał.  Budując więc np. kominek z cegły szamotowej, w którym na pewno nie będzie panowała tak wysoka temperatura, konieczne jest wykorzystanie mieszanki wiążącej w niższej temperaturze.

Te produkty mogą cię zainteresować

I tutaj właśnie zastosowanie mają wspomniane wyżej dodatki. Przygotowanie zaprawy szamotowej można wykonać na dwa sposoby. Pierwsza metoda to mieszanka z cementem portlandzkim. W drugiej stosuje się natomiast odporny na kwasy roztwór szkła wodnego. W marketach budowlanych można spotkać zaprawę w wiaderkach lub w workach. Są to suche mieszanki, które rozrabia się, stosując odpowiednie proporcje wody (na 1 kg zaprawy – 150 ml wody). Czasami miesza się gotową zaprawę z cementem portlandzkim lub szkłem wodnym. Cena zaprawy szamotowej jest zróżnicowana ze względu na ilość mieszanki. Na przykład Castorama oferuje 25 kg zaprawy w cenie ok. 40 zł, a w Obi cena zaprawy szamotowej tej samej wagi wynosi ok. 32 zł. Niejednokrotnie cena zaprawy szamotowej wiąże się z jej jakością, a jak wiadomo, na jakości nie warto oszczędzać.

Niektórzy producenci oferują gotowe zaprawy szamotowe w postaci kleju do bezpośredniego użycia. Cena zaprawy szamotowej w takiej postaci jest o wiele wyższa i kształtuje się na poziomie 100 zł za wiaderko 25 kg. Sprawdź także, co warto wiedzieć o betonie ceramice budowlanej.

Sposób użycia zaprawy szamotowej

Narzędzia ręczne nie rozrobią zaprawy w odpowiedni sposób. Powinno się w tym celu zastosować rozrabianie mechaniczne. Ważne jest jednak, aby przygotowana zaprawa szamotowa została wykorzystana maksymalnie w ciągu godziny. W przeciwnym razie nie będzie nadawała się do użycia.

Sposób użycia zaprawy szamotowej jest prosty. Służy ona tylko do łączenia płytek oraz cegieł szamotowych. Zanim jednak nałożymy zaprawę, należy dokładnie wyczyścić cegły z kurzu i innych zabrudzeń oraz namoczyć je w wodzie. Podczas murowania zalecane jest zachowanie ok. 3 milimetrowej spoiny.

Zaprawa szamotowa może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Cechuje ją odporność na skoki temperatur oraz bezterminowość w przechowywaniu (w postaci nierozrobionej). Czas schnięcia zaprawy jest dosyć długi. Często jest to nawet 3 – 4 dni. Dla przykładu obudowa kominka wykonana z cegieł szamotowych oraz zaprawy wymaga dobrego wyschnięcia, zanim zapalimy w palenisku. Natomiast wszelkie powstałe po zapaleniu pęknięcia, można uzupełnić silikonem. Do precyzyjnego nakładania zaprawy szamotowej niezbędne będą narzędzia ręczne.

Zduńska zaprawa szamotowa – przeznaczenie

Zduńska zaprawa szamotowa to mieszanka bardzo zbliżona składem do zwykłej zaprawy szamotowej. Sposób użycia zaprawy szamotowej zduńskiej jest taki sam jak przy zaprawie szamotowej. Glina zduńska, poddana procesowi wypalenia, staje się odporna na temperatury do 1300 stopni. Jest więc wykorzystywana w różnego rodzaju piecach (np. w kuchennych, pokojowych, grillach ogrodowych). Różnica między zaprawą szamotową a zduńską dotyczy składu materiału.

Zaprawę zduńską można wykonać samodzielnie. W skład wchodzi tłusta glina, drobny piasek, a także mączka ceglana lub szamotowa. Dodawany piasek musi być czysty. Siła spajania i przyczepność to najważniejsze cechy dobrej zaprawy. Składniki należy zarobić z wodą do momentu pozbycia się grudek. Konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę. Czas schnięcia zaprawy zduńskiej jest podobny do czasu zwykłej zaprawy szamotowej. Odpowiednie proporcje gliny ogniotrwałej oraz kruszywa szamotowego stosowane w zduńskiej zaprawie, wpływają przede wszystkim na jej wydajność. Zaprawa sprzedawana jest w workach 5 kg lub 25 kg. Koszt za 25 kg worek to ok. 25 zł – 30 zł.

Decydując się więc na budowę grilla ogrodowego czy też, jeśli czeka nas obudowa kominka, warto pomyśleć o profesjonalnych materiałach. Ognioodporna cegła szamotowa oraz zaprawa szamotowa to produkty, które z pewnością nadają się najlepiej. Zarówno cena cegły szamotowej, jak i cena zaprawy szamotowej nie stanowią dużych kosztów. Mimo iż minusem jest czas schnięcia zaprawy, to efekt końcowy posłuży z pewnością długi czas. Sprawdź więcej informacji o cegle szamotowej i innych rodzajach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny