Cegła kratówka – parametry i właściwości

Kratówki swoją nazwę zawdzięczają temu, że w ich wnętrzu znajdują się dziury. Nie jest to jednak cegła dziurawka – kratówki mają otwory w kształcie rombów, ułożone w kratę. Jest to cegła ceramiczna, więc wykazuje właściwości typowe dla tego rodzaju cegieł. Z drugiej strony jednak kratówki mają profilowania na bokach, co może sprawić, że wyglądają jak pustak ceramiczny.

Cegła kratówka jest produkowana w różnych klasach. Oznacza to, że może mieć różną wytrzymałość na ściskanie. Najczęściej spotykane są kratówki 15 lub 20 MPa, chociaż można także spotkać takie o wytrzymałości 10 MPa – warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Najbardziej wytrzymałe klasy nadają się do wznoszenia ścian nośnych. Kratówka ma także niski współczynnik przewodzenia ciepła w porównaniu do innej cegły budowlanej. Wynosi onλ  0,28 – 0,30 W/(m.K). Dodatkowo warto wiedzieć, że nasiąkliwość kratówek wynosi około 14%.

Takie właściwości sprawiają, że cegła kratówka jest bardziej odporna niż pustak niskiej klasy. Na pewno jest o wiele bardziej przydatna niż cegła dziurawka – nawet kratówki niższej klasy mają lepszą wytrzymałość na ściskanie niż popularne dziurawki. Sprawdź także ten artykuł na temat cegły dziurawki.

Wymiary i zastosowanie cegły kratówki

Cegła kratówka produkowana jest w trzech typach. Każdy z nich ma inne wymiary więc sprawdza się do zupełnie różnych zastosowań. Każdy typ ma taką samą podstawę – 25 x 12 cm, jednakże może mieć różną wysokość.

Najbardziej popularna jest cegła K1, która ma tradycyjne polskie wymiary: 25 x 12 x 6,5 cm. Pojedyncza cegła waży niewiele ponad 2 kg, maksymalnie do 2,4 kg. K2 to typ nieco wyższej cegły, ma 14 cm wysokości i waży już około 5 kg. Cegła K3 jest największa. Jej wysokość jest prawie równa długości – ma 22 cm. Dlatego też pojedyncza cegła waży około 7 kg. To już dużo, ale warto zwrócić uwagę, że do zbudowania 1 m2 muru potrzebne jest zaledwie kilkanaście tego rodzaju cegieł.

Niektórzy producenci oferują także inny rodzaj kratówki. Czasami bywa on oznaczany jako K4, ale wśród budowlańców jest znany bardziej jako K2/238. Jest to kratówka o wysokości 23,8 cm. Parametry są więc identyczne jak popularnych pustaków Mega Max czy Mega Term. Cegła służy wyłącznie do uzupełniania budowli wzniesionych z tych pustaków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cegle na ścianach wewnętrznych?

Te produkty mogą cię zainteresować - sprawdź ceny!

Zastosowanie różnych typów cegły kratówki

Rodzaj cegły

Wymiary

Wydajność na 1 m2 muru

Zastosowanie

K1

25 x 12 x 6,5 cm

48 sztuk

Warstwa osłonowa w ścianach trójwarstwowych. Altanka, ściany nośne i działowe budynków.

K2

25 x 12 x 14 cm

28,5 sztuki

Ściany nośne budynku gospodarczego, altany ogrodowej i tym podobne. Wewnętrzne ściany nośne i działowe.

K3

25 x 12 x 22 cm

17 sztuk

Element modularny. Uzupełnianie murów z pustaka. Wewnętrzne ściany nośne i działowe.

Cegła kratówka nie powinna być stosowana w roli cegły dekoracyjnej. Należy do materiałów budowlanych nie wykończeniowych. Nie używa się jej w ścianach dwuwarstwowych. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdza się pustak ceramiczny, bowiem szybciej się go muruje i stanowi lepszą izolację akustyczną i termiczną.

Cegła kratówka – cena i opinie o producentach

Ceny cegły budowlanej nie są zbyt wysokie. Są o wiele niższe niż ceny cegły dekoracyjnej, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj potrzeba ich naprawdę dużo. Cegły kupuje się najczęściej na paletach, zwłaszcza jeśli kupujesz są bezpośrednio od producenta. Składy budowlane czasami prowadzą sprzedaż na sztuki, wtedy jednak z reguły cena jest wyższa. Sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów cegieł.

Cegła kratówka jest bardzo popularna w Polsce. Właśnie z tego względu jej produkcją zajmuje się bardzo wiele różnych firm – od ogromnych zakładów przemysłowych, po małe, sprzedające swoje produkty tylko lokalnie. Przedstawiamy porównanie cen cegły kratówki różnych wielkości i rodzajów.

Cegła kratówka podczas murowania, a także popularna kratówka, jej wymiary, zastosowanie i opinie specjalistów
Cegła kratówka ceramiczna - opinie, zastosowanie, wymiary, właściwości
Ceny cegły kratówki

Producent

Typ

Cena

Cegielnia Jarosty

K2

1,11 – 1,40 sztuka (paleta 420 sztuk)

Leier

K3

3,64 zł sztuka (paleta 196 sztuk)

Cegielnia w Radoszycach

K3

330 zł za paletę 140 sztuk

Ceramika budowlana Blewkowo

K1

1,85 sztuka (paleta 600 sztuk)

Ceramika budowlana Blewkowo

K3/238

4,31 za sztukę (paleta 160 sztuk)

Stosowanie cegły kratówki

To, czy cegła kratówka nadaje się na ściany zewnętrzne lub na zewnętrzną obudowę ścian trójwarstwowych zależy jeszcze od jednego czynnika. Jak w przypadku każdej cegły budowlanej, kratówka jest produkowana w dwóch klasach.

Najbardziej popularne są te w klasie HD. Nie wymagają osłonięcia na zewnątrz. Dlatego świetnie sprawdzają się na murowanych altanach i innych budynkach tego rodzaju. Nie potrzebują otynkowania, w przeciwieństwie do kratówki klasy LD. Ta musi być pokryta tynkiem, więc można ją zastosować do budowy domu, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Jest to związane z ich powierzchnią. Kratówki klasy HD są mniej nasiąkliwe i mniej tracą kolor pod wpływem działania promieni słonecznych. Cegła kratówka to popularne materiały budowlane. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnatach do cegieł?

ikona podziel się Przekaż dalej