Cegły i pustaki - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Do wznoszenia domów i innych konstrukcji najczęściej wykorzystuje się cegły lub pustaki. Oba materiały mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Warto przy tym wiedzieć, że występują w kilku ciekawych odmianach. To już nie tylko cegła pełna lub betonowy pustak. Dlatego też opisujemy ich najpopularniejsze rodzaje i podajemy ceny. Oprócz tego sprawdzamy, którzy producenci zajmują wiodące pozycje na rynku.

Podstawa ceramiki budowlanej

Cegły pełne czy też palone są jedną z podstawowych odmian ceramiki budowlanej. Ich głównym składnikiem jest odpowiednio przygotowana glina. Wykorzystuje się je do stawiania ścian konstrukcyjnych, działowych i piwnicznych w budynkach mieszkalnych. Za paletę cegieł tego typu zapłacimy od 350 do 370 zł. Kolejne miejsce na naszej liście zajmuje ozdobna cegła klinkierowa. Jest odporna na uszkodzenia oraz zmienne temperatury. Występuje w wersji gładkiej, ryflowanej i szkliwionej. W zależności od rozmiaru za jedną cegłę tego tupu zapłacimy 1,50-6 zł. Popularne produkty to Portland Antracyt, Roben, drążone cegły Weinerberger i Silesja.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na bloczki klinkierowe. Poswatają ze zmielonego piasku kwarcowego i wapna palonego połączonych z niewielką ilością wody. Wykazują dobrą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Należą też do materiałów niepalnych. Zaleca się je do wznoszenia ścian zewnętrznych budynków. Kolejnym renomowanym producentem tych materiałów jest firma Xella. Za jeden bloczek zapłacimy w granicach 1,8-6 zł. Do murowania kominów, czyli kolejnego ważnego elementu budynku, używa się cegły szamotowej. Do jej produkcji stosuje się glinę ogniotrwałą. By móc korzystać z tej cegły potrzebna jest specjalna zaprawa szamotowa.

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć cegły dziurawki. Co już sugeruje nazwa, występuj w niej otwory. Ma przeważnie takie same wymiary, co odmiana pełna. W sprzedaży odnajdziemy dwie wersje tego materiału. Jest to cegła dziurawka główkowa i wózkowa. Różnią się przede wszystkim przebiegiem otworów przelotowych. Obie odmiany służą do budowy ścian działowych i stropów Kleina. Za 500 sztuk tego budulca(tyle mieści się na palecie) zapłacimy 460-490 zł. Do budowy wewnętrznych ścian konstrukcyjnych i działowych wykorzystuje się również cegłę kratówkę. W jej strukturze również znajdziemy otwory. Mają kształt rombów i układają się w kratę.

Pustaki z gazobetonu Ytong oraz pustaki Porotherm

Na placach budowy chętnie stosuje się pustaki. Jednym z materiałów, z jakich powstają jest beton komórkowy noszący też nazwę gazobetonu. W procesie produkcji, do masy cementowej wprowadza się powietrze pod ciśnieniem. Bardzo często jest to też gaz. W ten sposób w pustaku tworzą się komórki. To podnosi jego odporność na ogień i mróz. Poza tym beton komórkowy dobrze izoluje ciepło i jest łatwy w obróbce. Ma też oczywiście swoje wady. Najpoważniejsze to podatność na wilgoć i ściskanie. Na naszym rynku występują trzy popularne marki betonu komórkowego. Jest to Solbet, Suporex oraz Ytong.

Pustaki Ytong pochodzą ze Szwecji, wytwarza się je z anhydrytu, cementu, piasku, wapna i wody. Występują w odmianach silka, multipor, interio. W kontekście zakupu ważne jest to, że pustaki tej marki są drogie. Za pojedynczy bloczek zapłacimy od 7 do 14 zł. Tańszym rozwiązaniem są pustaki Suporex. Choć musimy dodać, że ich jakość jest niższa od poprzedników. Zapłacimy za nie od około 3 do 7 zł. Na koniec pozostawiliśmy pustaki firmy Solbet. Jest to największy, polski producent betonu komórkowego. Za bloczki tego typu zapłacimy od 4 do 16 zł za sztukę. Wpływ na cenę mają ich wymiary oraz gęstość.

Alternatywą dla gazobetonu są pustaki ceramiczne, dłużej od niego utrzymują ciepło. Można je rozpoznać po charakterystycznych drążeniach. Ich głównym zastosowaniem jest wznoszenie ścian nośnych i fundamentowych. Do tego są lekkie i szybkie w montażu. Jedną z najpopularniejszych marek pustaków tego typu jest Porotherm. Występuje pod różnymi postaciami. Szczególnie warte uwagi są pustaki Porotherm Dryfix. W tym systemie elementy łączy się za pomocą suchej zaprawy. Sporą popularnością cieszą się bloczki 44 p+w. Zapłacimy za nie około 6 zł/sztuka.