Celozja srebrzysta – podstawowe informacje o roślinie

Celozja srebrzysta to kwiat, który wywodzi się prawdopodobnie z Azji. Roślina ta występuje również w Afryce (na obszarach równikowych i północnych rejonach). Z powodzeniem można ją także uprawiać w domu jako roślinę doniczkową i ogrodową. Uprawa celozji nie jest skomplikowana, choć należy pamiętać o kilku drobnych szczegółach. Wszelkie informacje bez problemu można znaleźć w Internecie podobnie jak przykładowo domowe sposoby na mrówki.

Celozja srebrzysta występuje w trzech odmianach, które częściej można spotkać jako całkiem osobne gatunki. Standardowa odmiana celozji srebrzystej posiada kłosy kwiatostanów w kształcie cylindra. Inna odmiana charakteryzuje się kwiatostanami pod postacią grzebienie, dlatego też jej nazwa to celozja grzebieniasta lub kłosowa. Trzecią odmianą jest kwiat, który posiada pierzaste kwiatostany i jego nazwa to celozja pierzasta.

Celozja srebrzysta dorasta średnio do 50-60 cm oraz posiada niezwykle ciekawe kwiaty. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem, jak zostało wspomniane w akapicie powyżej, ale także kolorem. Celozja srebrzysta występuje w kolorach takich jak żółcień, fiolet, purpura, czerwień czy pomarańcz. DO tego każdy z kwiatów może mieć różny wzór.

Pielęgnacja i podlewanie celozji srebrzystej

Uprawa, podlewanie i pielęgnacja celozji srebrzystej nie jest trudne podobnie jak wykorzystanie domowych sposobów na mrówki czy pleśń. Wystarczy zapewnić jej odpowiedni dostęp światła i wody. Roślina ta najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej (16-24 stopnie). Z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie potrzebuje miejsca nasłonecznionego. Należy jedynie uważać, aby podczas upalnego lata nie miała ona za gorąco. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli celozja będzie uprawiana na parapecie w domu.

Podczas uprawy celozji przykładowo fioletowej czy czerwonej nie należy zapominać o podlewaniu zwłaszcza, jeśli będzie to wersja doniczkowa. Podlewanie powinno jednak być umiarkowane, ponieważ celozja srebrzysta grzebieniasta, kłosowa czy pierzasta pochodzi z rejonów o niskiej wilgotności. Należy sugerować się warstwą wierzchnią - czy jest ona już wysuszona.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Celozja srebrzysta o srebrnych liściach, a także czerwonych kwiatach oraz wymagania, porady, pielęgnacja, zastooswanie
Celozja srebrzysta krok po kroku, czyli wymagania, pielęgnacja, porady oraz opis rośliny i najważniejsze informacje

Dodatkowe punkty pielęgnacji takie jak nawożenie czy przycinanie nie są również skomplikowane. Jeśli chodzi o nawóz to nie jest on konieczny. Ziemia doniczkowa czy kwiatowa jest wystarczająco próchnicza. Celozja srebrzysta nie jest wymagająca w tym temacie. Jeśli natomiast chodzi o przycinanie, to również nie jest to obowiązkowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach kwitnących.

Celozja srebrzysta – porady praktyczne

Celozja srebrzysta fioletowa, czerwona czy pełna innych kolorów uprawiana jest z nasion. Są one ogólnodostępne, więc bez problemów można je znaleźć w wielu sklepach. Do rozsiewu wystarczy przygotować doniczkę, odpowiednią ilość ziemi oraz piasku. Bazą dla nasion powinien być piasek zmieszany z ziemią, a wyższe partie powinna zajmować już tylko ziemia. Doniczkę należy zostawić w temperaturze pokojowej z umiarkowanym dostępem do światła słonecznego. Cały proces dojrzewania i kiełkowania rośliny powinien zająć około 3 tygodni, po którym można już przesadzić sadzonki do docelowej doniczki.

Celozja srebrzysta, jak już wcześniej zostało wspomniane, może być uprawiana zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Choć jest to bylina wieloletnia, to traktowana jest raczej jako jednoroczna roślina. Zapewne z uwagi na to, iż celozja srebrzysta nie jest odporna na mróz i zimowanie. Z uwagi na to proces przesadzania z doniczki do ogrodu powinien być w okolicach przełomu maja i czerwca. Temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza będą wpływały bardzo niekorzystnie na rozwój wieloletniej celozji srebrzystej. Dlatego też etapu zimowania mogłaby nie przetrwać.

Celozja srebrzysta jest rośliną, która prezentuje się niezwykle pięknie. Może dekorować przydomowy ogród czy też stół w jadalni pod postacią ciętych kwiatów. W Internecie znaleźć można dużo porad prosto od użytkowników, które będą pomocne. Domowe sposoby na mrówki, pielęgnacja hortensji, uprawa celozji srebrzystej to tylko jedne z wielu tematów wśród ogrodników. Ciekawe rośliny do ogrodu to także celozja pierzasta i celozja grzebieniasta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny