Cement - rodzaje cementu, ceny, opinie, porady, producenci

Cement jest obecny na każdym placu budowy. Bez niego nowoczesne budownictwo nie mogłoby zaistnieć. Każdy, kto przygotowuje się do budowy lub generalnego remontu domu powinien dowiedzieć się o nim nieco więcej. W związku z tym wymienimy najważniejsze odmiany tego spoiwa. Sprawdzimy, jaka jest cena cementu i podamy inne, cenne informacje.

Cement – charakterystyka i zastosowanie

Cement jest hydraulicznym spoiwem mineralnym pozyskiwanym z kilku surowców. Należy do nich przede wszystkim margiel, wapień oraz glina. Po wydobyciu, wspomniane materiały wypala się na klinkier cementowy w przystosowanym do tego piecu. Po tym można przejść do następnego kroku. Jest nim zmielenie uzyskanego spieku wraz z gipsem. Do tej mieszanki, w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, dodaje się takie składniki jak piasek czy popioły lotne. Worki cementu można odnaleźć na niemal wszystkich placach budowy. Zawarty w nich materiał służy do przygotowywania zapraw, czyli spoiwa łączącego konkretne materiały. Można, więc powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych materiałów. Co ważne cena cementu zazwyczaj nie jest wygórowana.

Cement trwale ze sobą łączy takie materiały budowlane jak cegły, pustaki i kamienie. Jednakże przygotowywanie zapraw murarskich nie jest jego jedynym zastosowaniem. Różne rodzaje cementu są ważnym składnikiem betonu. Na przykład tak zwany biały cement wchodzi w skład betonu elewacyjnego. Ten z kolei służy do wytwarzania prefabrykatów i wyrobów betonowych. Cement budowlany bierze też udział we wznoszeniu domów z zastosowaniem betonu elewacyjnego i architektonicznego. Widać, więc jak rozległe jest jego zastosowanie.

Rodzaje i klasy betonu

Z uwagi na to, że cement budowlany jest ważnym składnikiem betonu, pozostaniemy na chwilę przy tym materiale. Daje on projektantom wręcz nieskończone opcje do wyboru. Umożliwiają to różne klasy betonu. Zanim przejdziemy do opisania ich oznaczeń sprawdzimy, na jakie rodzaje dzielimy ten materiał. Ważnym kryterium klasyfikacja jest ciężar objętościowy. Zgodnie z nim wyróżniamy beton ciężki o wartości większej niż 2600 kg/m³. Tymczasem beton zwykły mieści się w przedziale 2000-2200 kg/m³. Występuje też w drugiej, nieco cięższej odmianie(2200-2600 kg/m³). Ostatni będzie beton lekki o ciężarze objętościowym utrzymującym się w przedziale 800-2000 kg/m³.

Klasy betonu mają swoje oznakowanie zgodne z normami unijnymi. Idąc tym tropem oznaczenie betonu zwykłego i lekkiego rozpoczyna się od litery „C” a po niej pojawiają się dwie cyfry. Zatem odmiana zwykła nosi standardowe oznaczenia C8/10, C12/15, C16/20 oraz C25/30. Jeśli zaś chodzi o klasy betonu ciężkiego mają oznakowania C30/37, C35/45, C40/50, C45/55, C50/60, C55/67. Nieco inaczej wyglądają oznaczenia betonu lekkiego. Są to odpowiednio klasy LC8/9, LC12/13, LC16/18, LC20/22, LC25/28, LC30/33, LC35/38, LC40/44, LC45/50, LC50/55, LC55/60. Betony o klasach wyższych od C55/67 oraz LC55/60 noszą już inna nazwę. Określa się je, jako betony wysokowytrzymałe.

Rodzaje cementu – cement portlandzki i cement hutniczy

Teraz możemy już zacząć wymieniać rodzaje cementu. Bardzo często stosowany jest cement portlandzki. Używa się go do zapraw tynkarskich wszelkiego rodzaju. Bierze też udział w tworzeniu zwykłych betonów. Używa się ich przede wszystkim przy konstrukcjach zbrojonych. Cement portlandzki jest podstawą w budownictwie indywidualnym.

W jego produkcji specjalizuje się firma Cement Ożarów. Worki cementu, który opisujemy noszą oznaczenie CEM I. Możemy też odnaleźć takie ze znakiem CEM II. W nich znajduje się cement portlandzki wieloskładnikowy. Nadaje się do sporządzania zapraw murarskich i tynkarskich oraz betonów podkładowych. Cena cementu zależy od jego klasy. Za 25 kilogramowy worek CEM I(Cement Ożarów) trzeba zapłacić 11-12 zł. Tymczasem CEM II również firmy Cement Ożarów kosztuje około 10 zł za 25 kg.

Kolejny na naszej liście jest cement hutniczy. Luzem jest dostępny w ofercie producenta Cement Ożarów. Posiada nieco inne właściwości niż odmiana opisywana powyżej. Jest wręcz stworzony, jako dodatek do betonów narażonych na kontakt z wodą morską lub bagienną. Do tego cement hutniczy jest odporny na działanie siarczanów i kwasów humusowych. Co ważne nie należy stosować go w temperaturze poniżej 5°C. Teraz pojawia się pytanie ile kosztują worki cementu o oznaczeniu CEM III? Produkt renomowanej firmy Górażdże kosztuje około 10 zł za 25 kg. Co ważne można znaleźć ten cement w Castoramie. Cement hutniczy nie jest jeszcze ostatnim z popularnych rodzajów.

Cement budowlany innego typu i cena cementu

Jeśli chodzi o właściwości cement budowlany pucolanowy jest podobny do hutniczego. Nic w tym dziwnego, pozyskuje się go z klinkieru portlandzkiego, pucolany i siarczanu wapnia. Dzięki temu jest bardzo odporny na szkodliwy wpływ kwaśnego środowiska. Dlatego też stosuje się go do zapraw i tynków wykonywanych w dolnych częściach budynków. Świetnie nadaje się też do stabilizacji gruntów oraz wytwarzania chudego betonu. Mogą powstawać z niego również jastrychy i posadzki. Cena cementu pucolanowego CEM IV nie jest zbyt wysoka. Za worek warzący 25 kg trzeba zapłacić około 10 zł.

Ciekawą wersją jest też cement hydrauliczny. Jego właściwości sprawiają, że jest często wykorzystywany. Znajduje zastosowanie, jako uszczelnienie instalacji hydraulicznych. Można nim wypełniać ubytki w konstrukcjach betonowych. Nadaje się też do wyokrąglania naroży. Dlatego też można dostać ten cement w Castoramie. Co ważne cement hydrauliczny zachowuje zdolność wiązania pod wodą. Dzieje się tak za sprawą zjawiska hydratacji. Cement hydrauliczny jest szybkowiążący, zatem jego cena jest wyższa od poprzedników. Jest też uzależniona od producenta. Za cement hydrauliczny w worku 25 kilowym zapłacimy powyżej 25 zł. Worki cementu to najpopularniejsze opakowanie tego cennego materiału.