Badania hormonalne – wskazania do wykonania testu poziomu hormonów

Zaburzenie poziomu hormonów wywołuje szereg objawów i różnego typu schorzeń, które mogą mieć nieprzyjemny dla pacjenta przebieg. Testy hormonalne można przeprowadzić profilaktycznie lub w przypadku wystąpienia określonych wskazań do badania.

Wśród podstawowych wskazań do przeprowadzenia badania poziomu hormonów płciowych należą między innymi zmiany masy ciała, osłabienie mięśni, zaburzenia snu i ogólne osłabienie samopoczucia. Wskazaniem są także wszelkie zaburzenia nastroju oraz problemy trawienne. Testy hormonalne można wykonać również przy wystąpieniu silnych problemów z cerą, przy zwrotach głowy, zaburzeniach libido i nadmiernym poroście włosów (tu głównie test na hormony żeńskie).

Badanie hormonalne wykonuje się także u mężczyzn w przypadku zaburzenia erekcji. W przypadku kobiet wskazaniem do badania mogą być na przykład zaburzenia cyklu miesiączkowego (badanie FSH i badanie LH) przedłużająca się menstruacja oraz silne napięcia przedmiesiączkowe.

Cena badań hormonalnych – cennik badań tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony, które wpływają na procesy metaboliczne i mogą regulować pracę gruczołów płciowych. Cennik poziomu hormonów będzie tu uzależniony od rodzaju badania. Przy problemach z tarczycą najczęściej wykonuje się test stężenia TSH. Inne, często wykonywane testy hormonalne to badanie FT3 oraz FT4. W grupie badań tarczycowych znajduje się także test przeciwciał anty-TPO. Są to podstawowe testy służące do diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Testy hormonalne można wykonać w całym pakiecie. Są to tak zwane testy tarczycowe, obejmujące najczęściej zlecane przez lekarzy badania hormonalne. Cennik będzie uzależniony od wybranego pakietu, a także od stawki konkretnej placówki medycznej. Poniżej przybliżymy poglądowe ceny wybranych badań związanych z tarczycą.

W tabeli znajdują ceny najczęściej wykonywanych badań hormonalnych. Wartości mają charakter poglądowy. Jednym z przykładów jest badanie z krwi na stężenie poziomu FT3 i FT4. Średnia cena badania wynosi około 20 – 25 zł, chociaż trafimy także na placówki medyczne, które wykonają badania nieco drożej lub taniej. Inny przykład to badanie TSH. Średnia cena tego typu badań hormonalnych utrzymuje się w przedziale 18 – 28 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztują badania hormonalne tarczycy? Aktualizacja cen: 16-09-2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Anty-TPO - P/c p/peroksydazie tarczycowej

30,00 zł

45,00 zł

FT3 - Trijodotyronina wolna

20,00 zł

25,00 zł

FT4 - Tyroksyna wolna

20,00 zł

25,00 zł

T3 - Trijodotyronina

18,00 zł

28,00 zł

T4 - Tyroksyna

18,00 zł

28,00 zł

TSH - hormon Tyreotropina

18,00 zł

28,00 zł

Tyreoglobulina - TG

45,00 zł

60,00 zł

Cena badań hormonów płciowych – hormony żeńskie

Często wykonywana badania hormonalne dotyczą także poziomu hormonów żeńskich. Warto wiedzieć, że hormony żeńskie mogą odpowiadać za problemy menstruacyjne, wahania nastroju, zaburzenia libido lub problemy z zajściem w ciąże.

Cena badań hormonalnych zależy od wybranego pakietu. Niektóre badania wykonuje się z krwi, inne z moczu. Jednym z przykładów jest popularne badanie poziomu progesteronu, badanie LH, prolaktyny oraz testy hormonalne w kierunku analizy poziomu testosteronu. Innym badaniem jest test poziomu FSH biorącego udział w regulacji stężenia estrogenu u kobiet. FSH wpływa także na zwiększenie aktywności aromatazy, biorącej udział w przekształcaniu androgenów do estrogenów.

Poniżej prezentujemy poglądowy cennik najczęściej wykonywanych badań. Znajdują się w nim testy na hormony żeńskie, które można wykonać w większości klinik medycznych. Cennik za badania hormonalne posiada charakter poglądowy. Ceny lokalnych gabinetów medycznych mogą się nieznacznie różnić.

Dla przykładu, badanie progesteronu w wybranych placówkach może być wydatkiem rzędu 25 – 50 zł. Duże różnice cen zauważymy także w przypadku badania DHEA, za które zapłacimy około 35 – 55 zł. Badanie krwi na stężenie hormonu LH będzie z kolei kosztowało około 25 – 35 zł, a badanie krwi na stężenie FSH 20 do 32 zł.

Badanie hormonów płciowych. Cennik wybranych testów

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Progesteron

25,00 zł

50,00 zł

Androstendion

25,00 zł

50,00 zł

DHEA - Dehydroepiandrostendion

35,00 zł

55,00 zł

E2 - Estradiol

30,00 zł

35,00 zł

E3 - Estriol wolny

35,00 zł

45,00 zł

Badanie LH - Luteinizujący hormon (Lutropina)

25,00 zł

35,00 zł

FSH (Folitropina)

20,00 zł

32,00 zł

Prolaktyna

20,00 zł

32,00 zł

Testosteron

23,00 zł

32,00 zł

Zaprezentowany powyżej cennik badań hormonów płciowych ma charakter poglądowy. Cena badań hormonalnych nie zawiera wartości podatku VAT, bowiem usługi medyczne są z niego zwolnione.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny