Od czego zależy koszt budowy 1 m2 domu?

Trudności w jednoznacznym oszacowaniu kosztów budowy 1 m2 domu wynikają ze zmienności wielu ważnych czynników. Jednym z nich jest region, w którym budowa ma zostać zrealizowana. W niektórych regionach naszego kraju cena robót budowlanych i materiałów jest stosunkowo niska. Z kolei w innych regionach będzie to już znacznie większy wydatek. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi województwami mogą wynosić nawet kilkanaście procent – jest to czynnik, który odczuwalnie przekłada się na zmianę kosztów budowy domu. Dobrym miernikiem „cen regionalnych” jest koszt położenia płytek – pod tym linkiem możesz sprawdzić, jakie są koszty takich prac w różnych regionach Polski.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kolejnym czynnikiem decydującym o kosztach budowy 1 m2 domu jest projekt budowlany. Pamiętajmy, że domy o prostej bryle, ze zwykłym dachem dwuspadowym mogą być o kilkadziesiąt procent tańsze w budowie, niż konstrukcje o bardziej skomplikowanych kształtach i niestandardowej geometrii dachu. Co ciekawe: zakup droższego (prostego) projektu budowlanego często wiąże się z oszczędnościami związanymi z niższymi kosztami budowy. Jeżeli chciałbyś poczytać więcej o tym, jak wybrać i zamówić projekt domu, zapraszamy do lektury tego tekstu.

Trzecim kluczowym czynnikiem jest technologia budowy. Obecnie mamy do wyboru wiele technologii, za pomocą których można wybudować domy jednorodzinne. Godnymi uwagi są: technologia szkieletowa, murowana oraz budowa z bali. Obecnie największą popularnością cieszy się budowa domów metodą murowaną. Koszt budowy domu murowanego przeważnie jest nieco niższy od kosztów budowy przeprowadzonej metodą szkieletową czy budową z bali.

Czwartym zmiennym czynnikiem jest budowa piwnicy. Pamiętajmy, że średni koszt budowy domu z piwnicą może być znacznie wyższy niż uśredniony koszt budowy domu bez podpiwniczenia. Dodatkową niedogodnością zwiększającą koszty jest konieczność osuszenia terenu budowy i wykonania hydroizolacji piwnicy.

Piątym czynnikiem jest koszt robocizny. Jak wiadomo, jednak firma za swoją pracę weźmie  30 000 zł, natomiast druga za te same prace policzy sobie 60 000 zł. Oczywiście nie można patrzeć tylko na cenę. Być może nawet ważniejszym czynnikiem jest jakość - w końcu kto chciałby zatrudniać drugą czy trzecią firmę, aby poprawiła "spartaczoną" robotę po tej pierwszej? Dlatego tak ważne jest pozyskanie z rynku przynajmniej kilku ofert od sprawdzonych firm budowlanych. Porównując oferty cenowe i referencje od  kilku firm spokojnie wybierzemy tę najbardziej korzystną. Oferty od innych firm możemy też wykorzystać w negocjacjach cenowych z preferowanym wykonawcą.

Jak najłatwiej pozyskać oferty? Zamiast obdzwaniać  kilkanaście, czy kilkadziesiąt numerów i sprawdzać, czy dany wykonawca ma czas, czy zajmuje się tym co nas interesuje itd. lepiej wypełnić ten formularz. Na jego podstawie Twoje zapytanie zostanie wysłane do sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Te, które będą zainteresowane realizacją Twojego zlecenia i będą miały wolne terminy w kalendarzu - złożą Ci oferty. Do Twojej decyzji będzie należało, którą z nich wybrać. Co ciekawe, wysłanie zapytania jest całkowicie darmowe.

Budowa domu jednorodzinnego z szarego pustaka, szkielet domu bez okien i drzwi, bez elewacji z ustawionymi rusztowaniami
Cena budowy domu za 1 m2 - prosty cennik budowy domu

Koszt budowy 1m2 domu – stan surowy zamknięty

Dom w stanie surowym zamkniętym posiada kompletną konstrukcję dachową, pełną stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne oraz niezbędne instalacje wodno- kanalizacyjne i elektryczne. Wnętrza pomieszczeń nie nadają się jeszcze do zamieszkania – trzeba je najpierw wykończyć.

Średni koszt budowy 1 m2 domu w stanie surowym zamkniętym wynosi 1.500-1.800 zł. Owa cena dotyczy budowy typowego, murowanego domu jednorodzinnego. Oczywiście przy dużych oszczędnościach cena może spaść nawet do 1.000 zł/m2. Osoby, które zdecydują się na budowę domu o nietypowej bryle i ze skomplikowaną geometrią dachową, powinny liczyć się z większym wydatkiem. Orientacyjny koszt budowy domu z wielospadowym dachem i ze skomplikowaną bryłą wynosi 2.200-3.000 zł/m2. Przykładowy kosztorys budowy znajdziesz pod tym linkiem.

Panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje

Jeśli chcemy dokonać pewnych oszczędności, możemy zdecydować się na budowę systemem gospodarczym. Co prawda budowa systemem gospodarczym może być dla nas bardziej skomplikowana, jednak przynosi dość duże oszczędności. Dzięki systemowi budowy gospodarczej jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 10% na materiałach budowlanych oraz jeszcze więcej na robociźnie.

Koszt budowy 1m2 domu – stan pod klucz

Dom w stanie „pod klucz” jest już odpowiednio wykończony i nadaje się do zamieszkania. Prace wykończeniowe są dość kosztowne, stąd też znaczne podniesienie kosztów budowy 1m2 w porównaniu do stanu surowego zamkniętego.

Koszt budowy 1m2 domu w stanie pod klucz wynosi ok 3.200 zł. Cena dotyczy budowy domu o prostej bryle i dwuspadowym dachu. Średni koszt budowy 1m2 domu o bardziej skomplikowanej bryle oraz o niestandardowym dachu wielospadowym to wydatek rzędu 4.500 zł.

Przypominamy, że szczegółowy koszt budowy i urządzenia Twojego domu możesz bezpłatnie obliczyć na naszym kalkulatorze kosztów budowy oraz na kalkulatorach kosztów wykończeń łazienki, kuchni, sypialni, salonu, przedpokoju i piwnicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny