Żywopłot z bukszpanu nisko formowany

Chociaż cena bukszpanu jest niska, to przy zaplanowanym nasadzeniu o dużej powierzchni może to być spory wydatek. Rozstaw uzależniony jest od odmiany, lecz najczęściej rozmieszcza się sadzonki co 10-12 cm. Dzięki temu żywopłot jest atrakcyjny i gęsty. Najpopularniejszy jest bukszpan kula - Buxus. Dostępny jest powszechnie, a jego cena w marketach ogrodniczych nie przekracza 5 zł. Do niskiego żywopłotu świetnie sprawdzą się karłowe odmiany wolno rosnące. Na uwagę zasługuje tu niebieskawy wieczniezielony Blauer Heinz, który dobrze znosi formowanie bukszpanu i osiąga wysokość nie większą niż 1m. Bukszpan kula w donicy szkółka oferuje w cenie 15 zł. Za sprzedaż 5 sadzonek zapłacimy 45 zł. Doskonale będzie prezentował się w sąsiedztwie innych roślin o kontrastowym kolorze jak np. berberys kolumnowy Red Pilar.

Kolejną odmianą odpowiednią na żywopłot niski jest Suffruticosa. Ten zimozielony karłowaty krzew o sztywnych pędach i skórzastych, jasnozielonych liściach idealnie nadaje się do formowania. Polecany jest na obwódki i strzyżone niskie żywopłoty. Sadzonki w donicach szkółka oferuje od 16,50 zł. Przy większej ilości sadzonek możemy otrzymać zniżkę. Do stworzenia gęstego żywopłotu z bukszpanu o wysokości nieprzekraczającej 1,2 m najlepszy będzie bukszpan drobnolistny. Z bukszpanów drobnolistnych odpowiednich na niskie żywopłoty nie można pominąć kulistej odmiany Faulkner. Formowanie bukszpanu tej odmiany jest bardzo efektowne. Nadaje się on również jako roślina bonsai, bukszpan kula, na skalniaki i do uprawy w pojemnikach. Cena bukszpanu Faulkner to około 15 zł. Zapłacimy za niego mniej niż za berberys kolumnowy. Pochodząca od niego odmiana drobnolistna Gollden Triumph z żółto obrzeżonymi listkami jest tańsza, gdyż dostępna jest już od 7 zł za sadzonkę w doniczce. Za sadzonki kopane odmiany Rococo zapłacimy tylko 3 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach na żywopłot.

Średni żywopłot z bukszpanu

Wśród wartościowych odmian dostępnych na sprzedaż, odpowiednich na żywopłot z bukszpanu wyróżnia się Kraków. Ta roślina o ciemnozielonych liściach i luźnym pokroju dorasta do 1,5 m. Świetnie nadaje się do cięcia i tworzenia średnich żywopłotów. W postaci nieformowanej może być stosowany do nasadzeń kaskadowych. Żywopłot z irgi błyszczącej w połączeniu z niższymi bukszpanami będzie prezentował się oryginalnie i ciekawie. Cena bukszpanu Kraków to 17,50 zł za sadzonkę w doniczce. Do 1,30 m dorasta bukszpan wieczniezielony Marginata. To gęsty krzew o wzniesionych pędach i szarozielonych listkach z nieregularnymi złocistymi obrzeżami. Ma pokrój kulisty i dekoracyjnie prezentuje się bez przycinania. Cena bukszpanu w donicy to 6,50 zł.

Ciekawą odmianą na średnie żywopłoty jest bukszpan wiecznie zielony Golden China. Osiąga do 2m wysokości. Jego przyrosty o żółtej barwie stopniowo nabierają zielonego koloru, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Dwuletni bukszpan w donicy kosztuje 18 zł. Droższy od niego jest bukszpan wieczniezielony Egantissima. Szkółka oferuje go w cenie 25 zł za sadzonkę. Jego ciemnozielone listki z białym obrzeżeniem są niezwykle dekoracyjne. Osiąga wysokość 2 m i jest doskonały do uprawy w donicach, a także na żywopłoty. Formowanie bukszpanu jest łatwe, gdyż ma pokrój kulisty. W sąsiedztwie innych krzewów takich jak np. berberys kolumnowy o bordowej barwie będzie wyglądał bardzo efektownie. Bukszpan wiecznie zielony może wyrosnąć nawet powyżej 3m. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż do osiągnięcia takiej wysokości zazwyczaj potrzeba wielu lat.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Ile kosztuje żywopłot z bukszpanu?

Koszt żywopłotu z bukszpanu zależy od odmiany i rodzaju sadzonek. Na niskie żywopłoty najczęściej wybierane są odmiany drobnolistne. Gęstość nasadzeń to około 10 - 12 cm. Dla efektownego wyglądu wskazane jest sadzenie w dwóch, a nawet trzech rzędach. Na 1 metr żywopłotu potrzeba aż 18 roślin. W porównaniu z czerwonym berberysem kolumnowym karłowatym, który sadzi się co 25- 40 cm jest to zdecydowanie duża ilość. Wybierając sadzonki kopane za 1m żywopłotu, zapłacimy minimum 54 zł. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup roślin ukorzenionych w doniczkach. Bukszpan w donicy daje większą pewność, że roślina się przyjmie. Chociaż sprzedaż takich sadzonki trwa przez cały sezon, to podnosi to znacznie cenę za 1m żywopłotu. Przyjmując średnią cenę 15 zł za sadzonkę w donicy, będzie to 270 zł. Jest to mniejszy koszt niż za żywopłot z irgi błyszczącej.

Bukszpan wieczniezielony w czasie przycinania, a także cena bukszpanu i żywopłot z bukszpanu
Jaka jest cena bukszpanu oraz żywopłot z bukszpanu i bukszpan wieczniezielony

Do stworzenia 1m żywopłotu wysokiego konieczne jest nasadzenie w rozstawie od 15 do 20 cm. Tu również sadzi się rośliny w dwóch rzędach, potrzeba więc minimum 10 sadzonek. Dla porównania: żywopłot z irgi błyszczącej sadzi się w rozstawie 30 cm. Niezbędne są więc tylko 3 sadzonki. Za bukszpan wieczniezielony Golden China potrzebny do obsadzenia 1m żywopłotu zapłacimy 180 zł. Tańsze będą sadzonki kopane dostępne w szkółkach już od 6 zł. Zmniejszą one koszty do 60 zł za 1m żywopłotu. Sposobem na obniżenie kosztów jest zakup sadzonek kopanych wiosną w niskiej cenie i uzupełnianie braków sadzonkami w donicach w ciągu sezonu. Wiele sklepów oferujących bukszpan w donicy lub kopany prowadzi sprzedaż w obniżonej cenie, przy większych zamówieniach. Warto z tego skorzystać.Przykładowe ceny bukszpanu

Sadzonki

Cena za 1m żywopłotu

Bukszpan wieczniezielony Blauer Heinz w donicy

270,00 zł

Bukszpan drobnolistny Gollden Triumph w donicy

126,00 zł

Bukszpan Rococo - kopany

54,00 zł

Bukszpan Kraków w donicy

175.00 zł

Bukszpan wieczniezielony Egantissima w donicy

250,00 zł

Bukszpan kula Buxus w donicy

50.00 zł

Bukszpan wieczniezielony Golden China - kopany

60,00 zł

Chociaż żywopłot z irgi błyszczącej czy berberys kolumnowy kosztowałyby nieco mniej, to wybór bukszpanu ma wiele zalet. W przeciwieństwie do nich ma on niewielkie wymagania. Jest łatwy w uprawie, a formowanie bukszpanu jest bardzo efektowne. Cena bukszpanu jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie odmianę odpowiednią do swoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny