Wybieramy ekogroszek workowany

Pakowany ekogroszek a wartość opałowa

Standardowy piec na ekogroszek nadaje się do opału materiałem o odpowiedniej granulacji. Jednak podczas zakupu ekogroszku warto także zwrócić uwagę na jego kaloryczność.

Tak zwana wartość opałowa to ilość wydzielanej w czasie spalania energii danej jednostki masy. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach na kilogram. Im lepszej jakości węgiel, tym większa jego wartość opałowa, czyli większa możliwa do uzyskania ilość ciepła.

Pakowany ekogroszek może posiadać dość zróżnicowaną kaloryczność. Z pewnością jest to parametr wyboru, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tani ekogroszek oznacza jednocześnie niską wartość opałową, co przekłada się na zwiększone zużycie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Ekogroszek workowany - wawartość siarki i popiołu, uziarnienie oraz wilgotność

Cena ekogroszku workowanego zależy też od zawartości siarki oraz popiołu. Im mniejsza zawartość siarki, tym lepiej. Przyjmuje się, że zawartość siarki w dobrej jakości węglu opałowym nie przekracza 1,0%. Podobnie jest w przypadku popiołu, którego wartość nie powinna przekraczać 10 %.

Dobrej jakości pakowany ekogroszek może posiadać różnorodne uziarnienie. Piec na ekogroszek dobrze poradzi sobie z opałem o granulacji od 5 do 25 mm. W ofertach sprzedaży znajdzie się też węgiel o większej granulacji, jednak nie jest to rozwiązanie dopasowane do wymagań współczesnych kotłów z podajnikiem. Sprawdź także ten artykuł o piecu na ekogroszek z podajnikiem.

Ostatni ważny parametr to wilgotność. Węgiel pakowany nie powinien być zbyt wilgotny bowiem przełoży się to na zmniejszenie jego wartości opałowej. Przyjmuje się, że wilgotność opału nie powinna przekraczać 10 %. Aby uzyskać ten wynik niezbędne jest też właściwe przechowywanie worków z ekogroszkiem.

Cena ekogroszku workowanego

Pakowany ekogroszek klasy premium

Poniżej przedstawimy orientacyjne ceny popularnego ekogroszku o dobrych parametrach i wysokiej wartości opałowej.

Ekogroszek workowany Silesia – drobny węgiel o granulacji 5 do 25 mm. Dostępny luzem bądź pakowany w workach po 25 kg. Cena tony owego opału wynosi ok. 740 zł.

Pakowany ekogroszek Retopal Piast – cena ekogroszku workowanego (w workach po 25 kg) wynosi około 880 zł za tonę.

Ekogroszek workowany na białym tle. Cena ekogroszku workowanego jest zależna od jego jakości, niestety tani ekogroszek nie jest najlepszy.
Cena ekogroszku workowanego - przegląd ofert na rynku

Ekogroszek workowany Ogień – dobrej jakości materiał opałowy o wartości 24 MJ/kg. Jego granulacja wynosi od 8 do 25 mm, a zawartość popiołu 3%. Cena ekogroszku workowanego Ogień wynosi 840 zł.

Ekogroszek Premium – produkt workowany, którego wartość opałowa wynosi 24 do 27 MJ/kg. Zawartość siarki nie przekracza 0,5 %, a zawartość popiołu mieści się w wartości poniżej 10 %. Cena ekogroszku workowanego wynosi ok. 890 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na ekogroszek z zasobnikiem.

Piece do domu w świetnych cenach - zobacz!

Ekogroszek workowany Skarbek z kopali KWK Bobrek – jest jednym z lepszej jakości produktów opałowych klasy premium. Jego kaloryczność wynosi 28,5 do 29,5 MJ/kg. Dostępny w workach po 25 kg. Cena ekogroszku workowanego Bobrek wynosi ok. 1 100 zł.

Ekogroszek Premium Plus – to produkt klasy Premium odznaczający się dużą wartością opałową (max 29 MJ/kg). Jego granulacja wynosi 5 do 25 mm, a zawartość siarki nie przekracza 10 %. Cena zakupu wynosi ok. 1050 zł.

Ile zapłacimy za tani ekogroszek?

W ofercie sprzedaży znajdziemy także ekogroszek o gorszych parametrach. Jego cena okazuje się dość atrakcyjna. Poniżej zaprezentujemy orientacyjne stawki kilku popularnych produktów opałowych.

Ekogroszek Jaret Plus – pakowany w worki po 20 kg. Jego średnia kaloryczność wynosi 25 MJ/kg. Zawartość siarki waha się w zakresie 0,7 do 1,2 %, a ilość popiołu nie przekracza 10 %. Cena ekogroszku workowanego wynosi około 630 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach na ekogroszek?

Ekogroszek Tauron – pakowany w worki po 20 kg. Średnia wartość opałowa ekogroszku wynosi 24 – 26 MJ/kg. Produkt posiada niską zawartość siarki do 1% i zawartość popiołu do 9 %. Cena za tani ekogroszek Tauron wynosi około 650 zł.

Miał Premium – to kolejne dość tanie w zakupie rozwiązanie. Miał Premium jest dostępny luzem oraz w wersji pakowanej w worki po 25 kg. Może zasilać tradycyjny piec zasypowy lub piec na ekogroszek. Jego wartość opałowa wynosi 25 MJ/kg, a zawartość popiołu mieści się w zakresie poniżej 10 %. Cena workowany miał premium wynosi ok. 750 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sposobach na tanie ogrzewanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny