Wybieramy ekogroszek workowany

Pakowany ekogroszek a wartość opałowa

Standardowy piec na ekogroszek nadaje się do opału materiałem o odpowiedniej granulacji. Typowa granulacja ekogroszku przeważnie waha się w przedziale od 5 do 25 mm. Podczas zakupu ekogroszku warto także zwrócić uwagę na jego kaloryczność.

Tak zwana wartość opałowa to ilość wydzielanej w czasie spalania energii danej jednostki masy. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach na kilogram. Im lepszej jakości węgiel, tym większa jego wartość opałowa, czyli większa możliwa do uzyskania ilość ciepła.

Pakowany ekogroszek może posiadać dość zróżnicowaną kaloryczność, która przeważnie mieści się w przedziale od 23 do 28 MJ/kg. Z pewnością jest to parametr wyboru, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tani ekogroszek oznacza jednocześnie niską wartość opałową, co przekłada się na zwiększone zużycie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Ekogroszek workowany - zawartość siarki i popiołu, uziarnienie oraz wilgotność

Cena ekogroszku workowanego zależy też od zawartości siarki oraz popiołu. Im mniejsza zawartość siarki, tym lepiej. Przyjmuje się, że zawartość siarki w dobrej jakości węglu opałowym nie przekracza 1,0%. Podobnie jest w przypadku popiołu, którego wartość nie powinna przekraczać 10 %.

Dobrej jakości pakowany ekogroszek może posiadać różnorodne uziarnienie. Piec na ekogroszek dobrze poradzi sobie z opałem o granulacji od 5 do 25 mm. W ofertach sprzedaży znajdzie się też węgiel o większej granulacji, jednak nie jest to rozwiązanie dopasowane do wymagań współczesnych kotłów z podajnikiem. Sprawdź także ten artykuł o piecu na ekogroszek z podajnikiem.

Ekogroszek workowany na białym tle. Cena ekogroszku workowanego jest zależna od jego jakości, niestety tani ekogroszek nie jest najlepszy.
Cena ekogroszku workowanego - przegląd ofert na rynku

Ostatni ważny parametr to wilgotność. Węgiel pakowany nie powinien być zbyt wilgotny bowiem przełoży się to na zmniejszenie jego wartości opałowej. Przyjmuje się, że wilgotność opału nie powinna przekraczać 10 %. Aby uzyskać ten wynik niezbędne jest też właściwe przechowywanie worków z ekogroszkiem.

Cena ekogroszku workowanego

Pakowany ekogroszek klasy premium

Poniżej przedstawimy orientacyjne ceny popularnego ekogroszku o dobrych parametrach i wysokiej wartości opałowej. Stawki za zakup węgla zostały zaktualizowane 01-09-2022 roku i pochodzą z ofert dużych marketów oraz składów.

 • Ekogroszek Extra Power+ – wysokogatunkowy opał z kalorycznością 29 MJ/kg. Posiada bardzo niską, maksymalnie 3% zawartość popiołu i zawartość siarki do 0,5%. Cena ekogroszku Extra Power+ w ofercie firmy Energo wynosi 5 000 zł za tonę. Jest to stawka nieobjęta podatkiem akcyzowym.
 • Ekogroszek Extra Premium+ – drugi produkt Energo, wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami. Wydajność energetyczna opału wynosi 28 MJ/kg. Maksymalna zawartość popiołu wynosi 4%, a siarki do 0,5%. Cena ekogroszku dostępnego w workach po 25 kg wynosi 4 800 zł za tonę (bez akcyzy).
 • Ekogroszek Carbon Premium – produkt dostępny w sieci sklepów Castorama. Posiada granulację 8 do 25 mm, maksymalnie 7% zawartość popiołu oraz wydajność energetyczną 28 MJ/kg. Produkt pakowany w worki po 20 kg nabędziemy w cenie 75.98 zł/worek (3 799 zł za tonę).
 • Ekogroszek Carbon R – posiada wartość energetyczną na poziomie 26 MJ/kg i wyróżnia się niską zawartością siarki oraz popiołu. Cena jednego worka o wadze 20 kg wynosi 67,98 zł (3 399 zł za tonę).
 • Ekogroszek GWAREK GOLDEN STONE – dostępny w sklepach Leroy Merlin, posiada granulację od 5 do 25 mm i zawartość siarki do 0,8%. Wartość energetyczna ekogroszku kształtuje się na poziomie 26 MJ/kg. Cena za jeden worek bez akcyzy wynosi 66,96 zł (3 348 zł tona).
 • Ekogroszek Extra Premium+ Energo – produkt o wartości opałowej 25 – 28 MJ/kg. Posiada bardzo niską zawartość popiołu do 4% i granulację od 5 do 25 mm. Cena zakupu 25 kg worka w sklepach Leroy Merlin wynosi 88,96 zł (3 558 zł za tonę).
 • Ekogroszek ULTRA SZTYGAR – wydajny opał o wartości energetycznej 28 MJ/kg. Posiada maksymalną zawartość siarki na poziomie 0,6% i granulację 5 do 25 mm. Cena jednego worka o pojemności 25 kg wynosi 98,96 zł (3 956 zł tona). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na ekogroszek z zasobnikiem.
 • Ekogroszek Popularny Energo – opał o wartości energetycznej 25 – 26 MJ/kg i granulacji 5 do 25 mm. Cena zakup 25 kg worka to 85,95 zł (bez akcyzy). W przeliczeniu na tonę produktu daje to wartość 3 424 zł.

Ile zapłacimy za tańszy ekogroszek?

W ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco tańszy ekogroszek workowany i dostępny luzem. Aktualne ceny sprzedaży opału rzadko osiągają kwoty poniżej 2 900 zł za tonę. W dalszej części artykułu zaprezentujemy orientacyjne stawki kilku popularnych produktów opałowych. Zaprezentowane poniżej ceny zostały zaktualizowane 1-09-2022 r.

 • Ekogroszek BATORY – opał z 8% zawartością popiołu i granulacją 8 do 25 mm. Cena 25 kg worka wynosi 74,95 zł (2 998 zł za tonę). A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach na ekogroszek?
 • Ekomiał Greepal – ekogroszek dostępny luzem, posiadający wartość opałową 26 MJ/kg. Produkt dostępny w Bielskich Składach Opałowych posiada zadowalającą jakość oraz cenę na poziomie 2 950 zł za tonę bez akcyzy bądź 2 990 zł z akcyzą.
 • Węgiel kamienny worki – produkt oferowany przez Bielskie Składy Opałowe, z maksymalną zawartością siarki 0,4% i maksymalnie 10% zawartością popiołu. Ekogroszek dostępny w workach po 80 zł. W przeliczeniu na tonę opału daje to kwotę 3 100 zł bez akcyzy i 3 190 zł z akcyzą.
 • Ekogroszek węgiel kamienny – kolejny produkt Bielskich Składów Opałowych. Posiada granulację 5 do 25 mm oraz wartość opałową 24 MJ/kg. Cena zakupu jednej tony opału wynosi 2 950 zł bez akcyzy oraz 2 990 zł z akcyzą. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o sposobach na tanie ogrzewanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny