Zakup fretki. A może tchórzofretka?

Fretka i tchórzofretka to dwie, często stosowane zamiennie nazwy. Jednak w rzeczywistości oznaczają one dwa odmienne zwierzątka, o czym warto wiedzieć przed zakupem pupila.

Fretka domowa to innymi słowy udomowiony tchórz zwyczajny. Niegdyś były to zwierzęta dziko żyjące, jednak wiele stuleci temu zostały udomowione przez człowieka. Współcześnie żyjące, udomowione fretki są potomkami dzikich stworzeń stepowych lub zwyczajnych. Tchórzofretka to natomiast dzikie stworzenie, które nigdy nie było udomawiane. Tchórzofretka została wyhodowana ze skrzyżowania tchórza zwyczajnego oraz fretki domowej. Wyróżnia się bardzo bujną sierścią oraz efektownym wyglądem. Tchórzofretka jest hodowana na potrzeby przemysłu futrzarskiego, a niekiedy wykorzystuje się ją w badaniach laboratoryjnych. Nie jest to jednak stworzenie, które nabędziemy w sklepie zoologicznym.

Zakup fretki domowej nie jest szczególnie skomplikowany, bowiem zwierzątko pojawia się w wielu krajowych hodowlach. Niekiedy można kupić zwierzątko od osoby prywatnej, która nie poradziła sobie z wymaganiami drapieżnika i zrezygnowała z hodowli. Warto pamiętać, że fretka wydziela charakterystyczny, mało przyjemny zapach, który pozostaje na meblach, z którymi miała kontakt. Dodatkową trudnością może być jej żywiołowa, bardzo psotna natura. Radosna i pełna energii fretka może być też nieco uparta. Zakup fretki będzie świetnym pomysłem dla osób, które chcą obserwować to radosne stworzonko i mają czas, aby zapewnić jej odpowiednią opiekę. Zwierzak powinien regularnie przebywać poza klatką, a minimalny czas na zabawy w pomieszczeniu to około dwie godziny dziennie. Przez pozostały czas pupil może przebywać w swojej klatce. Warto kupić odpowiednio dużą wolierę z pełnym, odpowiednio dobranym wyposażeniem.

Fretka w sklepie zoologicznym, a może od osoby prywatnej lub hodowcy? Gdzie kupić pupila?

Zanim ustalimy, ile kosztuje fretka, powinniśmy najpierw omówić możliwości jej nabycia. Zakup fretki nie jest tak łatwy jak kupno królika miniaturki czy chomika. Zwierzak nie znajduje się w każdym sklepie zoologicznym, a do niektórych ofert sprzedaży należy podejść z dużym dystansem.

Cena fretki domowej nie powinna być głównym kryterium, które bierzemy pod uwagę przed zakupem. Znacznie ważniejsza jest możliwość oceny warunków, w jakich żyje nasz przyszły pupil. Najbardziej polecanym rozwiązaniem okazuje się zakup fretki z hodowli hobbystycznej. Są to niewielkie hodowle, stworzone z pasji do tych miłych, radosnych zwierzaków. Cena fretki domowej z hodowli hobbystycznej może być nieco wyższa, jednak nie jest to regułą.

Odradzany jest natomiast zakup fretki w hodowlach masowych. Atrakcyjne ceny na ogół wiążą się ze złymi warunkami, w których żyją zwierzęta. Brak dostatecznej przestrzeni, socjalizacji i kontaktu z człowiekiem sprawiają, że młode fretki stają się bardziej nieufne, a często także chore. Dużym zagrożeniem jest w tym przypadku możliwość dopuszczenia do rozrodu blisko spokrewnionych ze sobą osobników.

Fretki można także kupić w sklepie zoologicznym. Warto ocenić ich stan i oswojenie z człowiekiem. Zwierzęta w sklepie zoologicznym mogą być w pełni zdrowe, jednak nie mamy możliwości prześledzenia ich historii. Niestety, niektóre zwierzaki trafiają do sklepów ze wspomnianych wcześniej hodowli masowych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cenach zwierząt.

Najatrakcyjniejsza cena fretki domowej zazwyczaj dotyczy sprzedaży poprzez aukcje internetowe. Zwierzęta można niekiedy kupić po bardzo niskich cenach, a czasem nawet otrzymać je za darmo. Niskie ceny wynikają z faktu, że nie każda osoba radzi sobie z żywiołowym usposobieniem zwierzaka, a zakup fretki nie był do końca przemyślany. Jeśli chcemy kupić zwierzaka z takiego źródła, powinniśmy uzyskać informacje o jego wieku, stanie zdrowia i stopniu oswojenia z człowiekiem.

Ile kosztuje fretka domowa? Ceny w sklepie zoologicznym i w hodowli

Ceny zakupu fretki domowej są dość zróżnicowane. W sklepie zoologicznym oraz w hodowlach na ogół sprzedaje się młode osobniki. Koszt może zależeć od wyglądu osobników, ich płci, a często także od warunków, z których pochodzą. Hodowla powinna sprzedawać fretki z rodowodem, który potwierdza ich pochodzenie. Jest to dość istotne, bowiem daje możliwość weryfikacji, czy młody drapieżnik nie pochodzi od blisko spokrewnionych ze sobą osobników.

Cena fretki domowej ze sprawdzonego źródła na ogół wynosi około 800 – 1800 zł. Są to typowe ceny zakupu młodych, oswojonych z człowiekiem osobników. Ile kosztuje fretka w wieku dorosłym? Tutaj ceny okazują się nieco niższe. Dorosłe fretki można nabyć od osób prywatnych, które zrezygnowały z hodowli. Cena na ogół kształtuje się w przedziale 500 – 1300 zł. Fretka domowa (lub jak niektórzy ją mylnie określają tchórzofretka) może być niekiedy oddawana za darmo, jednak taka sytuacja należy do rzadkości.

Ile kosztuje fretka domowa? Aktualizacja cen wrzesień 2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Młoda tchórzofretka

800 zł

1800 zł

Starsza tchórzofretka

500 zł

1300 zł

Zaprezentowane powyżej ceny zakupu fretki domowej mają charakter poglądowy. Ceny w sklepie zoologicznym lub w niektórych hodowlach mogą się nieznacznie różnić. Podczas porównywania cen zakupu z różnych źródeł, warto zwrócić uwagę na szczepienia zwierzątka. Większość dobrych hodowli sprzedaje fretki z dwoma szczepieniami i odrobaczeniem, co nie jest standardem w sklepach zoologicznych lub przy zakupie u osób prywatnych. Fretki z hodowli posiadają także wszczepiony transponder, a hodowcy często umożliwiają zarejestrowanie go za darmo w bazie danych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny