Cena instalacji fotowoltaicznej – od czego zależy?
Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Jest to inwestycja na lata dlatego nie warto oszczędzać kosztem jakości. Koszty można obniżyć korzystając z różnorodnych ofert wsparcia finansowego dostępnych w ramach ogólnokrajowych programów. Dotacje na OZE mogą znacząco zmniejszyć nasz wkład własny w instalację fotowoltaiczną.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co ma wpływ na cenę fotowoltaiki?
Ceny fotowoltaiki zależą głównie od rozmiaru instalacji oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczną cenę ma wpływ również miejsce montażu - dach lub grunt. Suma jaką należy zapłacić za zestaw to nie tylko cena zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale także cena montażu fotowoltaiki i obsługi klienta. Dlatego warto sprawdzić szczegółowe informacje i cennik fotowoltaiki oraz kosztów montażu jeszcze przed podjęciem decyzji.
Koszt montażu instalacji zależy głównie od:
- mocy instalacji,
- wykorzystanych komponentów,
- miejsca montażu.
Instalacja fotowoltaiczna jest kosztowna, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności, sięgających nawet ponad 30 lat. Ważniejsze niż cena początkowa jest więc czas zwrotu inwestycji. Obecnie przy uwzględnieniu dofinansowania z programu “Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej, czas zwrotu wynosi około 6 lat. Co więcej, ceny prądu cały czas rosną, dlatego czas ten może się skrócić.
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, nie należy brać pod uwagę jedynie ceny.
Instalacja ma działać przez długie lata, dlatego podejmując decyzję o wyborze firmy instalatorskiej należy wziąć pod uwagę jej doświadczenie, jak długo działa na rynku, czy jaki ma kapitał zakładowy.
Kolejną rzeczą jest jakość komponentów, która przekłada się bezpośrednio na żywotność oraz efektywność całego zestawu.
Dofinansowania do fotowoltaiki - jakie mamy możliwości?
Dofinansowania do fotowoltaiki mogą przybrać różne formy - sprawdź pod adresem https://columbusenergy.pl/blog/moj-prad-dotacje-do-instalacji-fotowoltaicznych-zasady/ . Można otrzymać pomoc zwrotną w postaci pożyczki, pomoc może też być bezzwrotna w formie dotacji. Najpopularniejszym programem dotacyjnym dedykowanym dla fotowoltaiki jest Mój Prąd. Dofinansowanie dotyczy mikroinstalacji, a maksymalna kwota zwrotu sięga do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tysięcy złotych. Jeśli za materiały i montaż instalacji fotowoltaicznej zapłacimy 10 tys. zł, będzie to aż 50% zwrotu kosztów. Moc zainstalowana w tym programie musi wynosić od 2 kW do 10 kW.
Przyszli prosumenci mogą też liczyć na lokalne programy pomocowe proponowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władze wojewódzkie na terenach gmin. Wykorzystują one głównie środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dodatkowo od dnia 01.01.2019 właściciele budynków jednorodzinnych już wybudowanych mają możliwość skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki uldze można odliczyć od dochodu kwotę przeznaczoną na wykonanie (zakup i montaż) np. fotowoltaiki. Maksymalny koszt inwestycji jaki obejmuje ulga termomodernizacyjna to 53 000 PLN.
Uzyskanie dotacji do fotowoltaiki
Procedury składania wniosków i starania się o dotacje do fotowoltaiki mogą być czasochłonne i skomplikowane. W zależności od tego z jakiego programu chcemy uzyskać wsparcie musimy spełnić inne warunki. Decydując się na zakup fotowoltaiki warto więc skorzystać z firmy, która pomaga w uzyskaniu dotacji. Dzięki temu mamy pewność, że spełniamy wszystkie warunki i otrzymamy zakładaną kwotę dofinansowania.
artykuł sponsorowany