Kanadyjski kot sphynx – pochodzenie, wygląd, charakter, podstawowe informacje

W niektórych kręgach sfinksy określa się, jako egipskie koty faraona. Jednak pochodzenie łysej rasy jest nieco odmienne. Koty bez sierści były hodowane przez Azteków. Program hodowli sfinksa rozpoczęto w 1966 roku w Ontario (Kanada). To właśnie Kanada została uznana za kraj patronacki rasy.

Rasa sfinks została uznana przez FIFe, która opracowała wzorzec wyglądu. Według standardu łyse koty przybierają średnie rozmiary ciała, a samce są wyraźnie większe od kotek. Idealna waga dla kotki została oszacowana na 3 do 4 kg, z kolei dorosły kocur może ważyć 4 do 7 kg. Koty mogą posiadać różnorodne zabarwienie oczu, jednak najbardziej pożądanym jest kolor niebieski.

Łyse koty kanadyjskie i egipskie koty faraona mau to zwierzęta o dużej aktywności oraz pełne radosnego charakteru. Sfinksy słyną z ciekawskości, chęci podążania za człowiekiem i silnego stopnia przywiązania. Są to typowe pieszczochy, lubiące kontakt z właścicielem. Co istotne, łyse sfinksy bardzo źle znoszą samotność. Nie są to najlepsi towarzysze dla osób zapracowanych, potrzebujących samodzielnego i bardziej niezależnego zwierzaka. Kanadyjskie koty bez sierści posiadają pieszczotliwy charakter, a co istotne przywiązują się do właściciela, nie miejsca. Dzięki temu na ogół dobrze znoszą podróże i przeprowadzki, o ile będą one zorganizowane w towarzystwie znanych mu osób.

Co ważne, pomimo braku futra sfinksy nie są kotami łatwymi w pielęgnacji. Rasa ma tendencje do chorób skórnych i wymaga odpowiedniej ochrony przed działaniem silnych promieni słonecznych. Zadaniem właściciela jest zapewnienie czystości skóry. Wielu hodowców rekomenduje cotygodniowe przemywanie skóry wilgotną gąbką. Ma to na celu usunięcie powierzchniowych zabrudzeń oraz tłustej wydzieliny. Konieczna jest także regularna kontrola stanu uszu, bowiem rasa ma tendencje do pojawiania się infekcji. Co więcej, koty bez sierści nie zawsze są odpowiednie dla alergików. Jest to związane z faktem, iż alergenem może być zarówno futro, jak i ślina.

Kot sfinks - jak wybrać kocięta bez sierści? Dobra hodowla

Cena kota sfinksa jest uzależniona od wielu czynników, w tym od przynależności hodowli do danej organizacji felinologicznej. W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń, które sprzedają kocięta z rodowodem. Największą renomą na świecie cieszy się FIFe, WCF oraz TICA. Warto zadbać o to, żeby hodowla przynależała do jednej z powyższych organizacji, co daje gwarancje rasowości małego pupila.

Egipski kot faraona, kanadyjski sphynx lub rosyjski kot peterbald powinny pochodzić ze sprawdzonego miejsca hodowlanego, które posiada przychylne opinie. Hodowca powinien przedstawić dokumentacje kociaków i omówić wszystkie szczegóły związane z zakupem. Kocięta muszą mieć udokumentowane pochodzenie i być wydane po ukończeniu 12 tygodnia życia.

Niekiedy wyjątkowo atrakcyjna cena kota sfinksa lub takich ras jak egipski mau lub rosyjski kot peterbald jest tylko pozorną oszczędnością. Nie każda hodowla posiada dobre opinie i sprzedaje w pełni zdrowe oraz rasowe kocięta. Z pewnością warto unikać miejsc, które sprzedają koty bez sierści po wyjątkowo atrakcyjnych, niczym niepopartych cenach. Z reguły oznacza to pseudohodowlę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cenach zwierząt.

Rekomendowane karmy dla Twojego psa - sprawdź promocje!

Cena kota sfinksa – ile kosztuje rasa kanadyjskich sphynxów w krajowych hodowlach?

Kot peterbald, koty faraona i kanadyjskie sphynxy nie cieszą się wyjątkową popularnością, jednak bez trudu znajdziemy hodowle, które posiadają kocięta na sprzedaż. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto wybrać miejsce, które posiada dobre opinie. Dlatego poniżej podpowiemy, ile kosztuje zwierzak z hodowli przynależących do FIFe, WCF lub TICA.

Cena kota sfinksa z posiadającej dobre opinie, godnej zaufania hodowli na ogół rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Rasa może być niekiedy znacznie droższa. Kot o pięknym wyglądzie i niebieskich oczach niejednokrotnie kosztuje 3000 – 5000 zł. Cena za kocięta z przeznaczeniem do hodowli okazuje się jeszcze wyższa. Kot peterbald jest jeszcze mniej popularny i na ogół kosztuje nieco więcej. Za kocięta trzeba zapłacić średnio 4000 – 6000 zł. W podobnym przedziale cenowym odnajdziemy egipskie koty faraona mau.

Ile kosztuje kot z renomowanej hodowli? Aktualizacja cen 15-07-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Kocięta sfinks z przeznaczeniem pupila domowego

3000 zł

5000 zł

Kocięta sfinks z przeznaczeniem do hodowli

6000 zł

10000 zł

Zaprezentowane powyżej ceny mają charakter poglądowy. Cena za kota może różnić się w zależności od jego wyglądu, lokalizacji hodowli, a nawet od pory roku. Dlatego warto zapoznać się z ofertami hodowli ze swojej okolicy, poznać ich ofertę i wybrać idealnego, zdrowego kociaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny