Noktowizor – możliwości technologii

Generacje noktowizorów

Zanim ustalimy, ile kosztuje noktowizor wojskowy, określimy możliwości tej technologii. Aktualnie wyróżnia się pięć generacji noktowizorów do użytku amatorskiego i profesjonalnego. Każda kolejna generacja to bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne i większa możliwość obserwacji w warunkach szczątkowego oświetlenia.

  • Noktowizor 1 generacji – to najbardziej popularne rozwiązanie, które znajdziemy w ofertach sprzedaży. Noktowizor wojskowy 1 generacji jest w stanie wzmocnić światło o kilka tysięcy razy. Okulary lub lornetka z noktowizorem 1 generacji umożliwiają obserwację przyrody w warunkach nocnych. Urządzenie może generować bardzo cichy dźwięk, a obraz po bokach może być delikatnie rozmyty. Są to typowe cechy urządzeń 1 generacji.
  • Noktowizor 2 generacji – okulary, lornetka lub kamera z noktowizorem 2 generacji pozwalają daje znacznie większe możliwości obserwacji (np. dzięki większemu zasięgowi). W urządzeniu znajduje się specjalna płytka mikrokanałowa, która pozwala na efektywne wzmocnienie światła. Noktowizor wojskowy II generacji służy głównie do zastosowań profesjonalnych. Jego minusem okazuje się wyższa cena. Dobrej jakości lornetka z noktowizorem, okulary bądź kamera z noktowizorem II generacji mogą być wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
  • Noktowizor 3 generacji – to bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie do użytku profesjonalnego. Urządzenie posiada dodatkowy wzmocnioną tubę oraz dodatek arsenku galu w fotokatodzie. Rozwiązanie wyróżnia się dużą żywotnością i bardzo dobrą jakością obrazu. Noktowizory 3 generacji służą celom wojskowym i nie są dostępne w sprzedaży.
  • Noktowizor 4 generacji – ze względu na aktualne przepisy prawa, urządzenia nie są dostępne w polskich punktach sprzedaży. Rozwiązanie znajduje się na wyposażeniu wojsk USA, a dokładna technologia jest objęta tajemnicą.

Ile kosztuje noktowizor? Aktualna cena sprzedaży w Polsce

W sprzedaży znajdziemy wiele różnych urządzeń, które wykorzystują technologię noktowizyjną. Dobrym przykładem będzie lornetka z noktowizorem, okulary noktowizyjne czy bardziej zaawansowana kamera z noktowizorem. Cena urządzeń okazuje się bardzo zróżnicowana.

Ile kosztuje noktowizor? Aby odpowiedzieć na to pytanie, prześledzimy ceny urządzeń dostępnych na aukcjach w serwisie allegro.pl. Porównaliśmy najniższe, a także najwyższe ceny nowych, kompletnych urządzeń. Najniższa cena dotyczy podstawowych lornetek. Amatorska lornetka z noktowizorem będzie dostępna już od kwoty niespełna 200,00 zł. Jest to cena prostych urządzeń I generacji. Bardziej zaawansowana, wojskowa lornetka z noktowizorem może być nawet ponad dziesięciokrotnie droższa. Średnia cena zaawansowanych urządzeń to kilka tysięcy złotych. Za wojskowy sprzęt z noktowizorem 2 generacji niejednokrotnie trzeba zapłacić ponad 5 000 zł.

Ile kosztuje kamera z noktowizorem? W tej kategorii ponownie znajdziemy zarówno dość tanie, jak i droższe, bardziej profesjonalne rozwiązania. Najtańsza kamera z noktowizorem dostępna na aukcjach allegro kosztuje 180,00 zł. W ofertach sprzedaży przeważają ceny rzędu od kilkuset do ponad 5 000,00 zł. Najbardziej zaawansowana kamera z noktowizorem kosztuje aktualnie 8 800,00 zł.

Ciekawym urządzeniem są także nowoczesne okulary noktowizyjne. Urządzenie nie wymaga trzymania w dłoniach, co daje wiele ciekawych możliwości. Za podstawowe okulary noktowizyjne zapłacimy minimum 500,00 zł. Za bardziej zaawansowany zestaw trzeba już zapłacić trzykrotnie więcej.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są termowizory. Cena profesjonalnego zestawu okazuje się dość odczuwalna. Ile kosztuje wojskowy termowizor? Minimalna cena nowych urządzeń dostępnych w serwisie allegro.pl wynosi 8 800,00 zł. Najbardziej zaawansowane rozwiązania nabędziemy w kwocie około 23 000,00 zł. Ze względu na cenę, droższe termowizory rzadko znajdują zastosowanie do celów prywatnych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje noktowizor, okulary bądź kamera z noktowizorem? Aktualizacja cennika: 14-12-2022 r.

Cena minimalna

Górna cena

Lornetka z noktowizorem

180,00 zł

5 500,00 zł

Okulary noktowizyjne

500,00 zł

1 500,00 zł

Kamera z noktowizorem

180,00 zł

8 800,00 zł

Zaawansowany termowizor

8 800,00 zł

23 000,00 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie allegro.pl

Kamera z noktowizorem, lornetka, a może okulary? Jak wybrać noktowizor?

Wybór idealnego noktowizora powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Każde urządzenie może spełnić swoje zadanie w konkretnym przypadku. Dla przykładu, tańsza kamera z noktowizorem nie nadaje się do użytku profesjonalnego, jednak może spełnić swoje zadanie w amatorskim nagrywaniu zwierząt. Z pewnością warto zwrócić uwagę na zasięg oraz specyfikację techniczną konkretnych urządzeń.

Do wyboru mamy urządzenia analogowe oraz cyfrowe. Zwykła, analogowa lornetka z noktowizorem będzie idealna dla użytkowników, którym zależy na długim czasie działania. Tego typu urządzenia nadają się do nocnych obserwacji, jednak nie umożliwia nagrywania obrazu. Jeśli potrzebujemy rejestracji obrazu, najlepszym wyborem stanie się cyfrowa kamera z noktowizorem. Tego typu urządzenie będzie działało zarówno w porze dziennej, jak i nocnej. Głównym ograniczeniem jest mniejsza żywotność baterii (większość urządzeń zapewnia pracę przez maksymalnie 4 godziny na jednej baterii). Wybierając kamery, warto zapoznać się z deklarowanym czasem działania. Najbardziej zaawansowany termowizor posiada duży zasięg i świetnie zbiera światło, gwarantując najbardziej dokładny obraz. Jego minusem jest natomiast wyższa cena zakupu. Dlatego drogie termowizory częściej znajdują zastosowanie do celów wojskowych czy myśliwskich. Znacznie rzadziej stosuje się je do celów amatorskich.

Podsumowując, najlepszy noktowizor będzie dopasowany do potrzeb użytkownika. Lornetka z noktowizorem posłuży do obserwacji zwierząt, które znajdują się w pewnym oddaleniu. Z kolei okulary noktowizyjne będą idealną opcją dla użytkowników, którzy chcą używać urządzenia w ruchu. Kamera z noktowizorem to opcja dedykowana dla użytkowników chcących nie tylko obserwować, ale i rejestrować dane wydarzenia (np. polowanie).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny