Szpic miniaturowy – do kogo pasuje ta rasa psa?

Szpic miniaturowy pomeranian wyróżnia się nie tylko efektownym wyglądem, ale i ciekawym charakterem. Jest to radosny, zawsze chętny do zabawy piesek, będący idealnym towarzyszem do domu i mieszkania. Jego radosne, często dość żywiołowe usposobienie wymaga odpowiedniego szkolenia. Prawidłowo ułożony szpic nie sprawia problemów i szybko uczy się nowych komend posłuszeństwa.

Szpice to psy o dużej inteligencji i chęci do spędzania czasu z człowiekiem. Co ciekawe, są to także pupile o dużym stopniu niezależności i nie zawsze bezkrytycznie słuchają wszystkich komend. Szpic miniaturowy dobrze dogaduje się ze wszystkimi domownikami, a także ze zwierzętami, jeśli zostanie do nich przyzwyczajony w wieku szczenięcym.

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem szczeniaka dla całej rodziny, powinny także zwrócić uwagę na odporność danej rasy. Szpic miniaturowy uchodzi za dość odpornego pieska. Mimo wszystko jego niewielkie rozmiary sprawiają, że może być narażony na kontuzje. Dlatego rasa nie jest polecana dla rodzin z małymi dziećmi, które mogłyby przypadkowo wyrządzić psu krzywdę.

Rasa psa szpic miniaturowy – co wpływa na koszt szczeniaka?

Każda modna rasa psa okazuje się droga w zakupie. Tak jest także w przypadków szpiców miniaturowych, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Mini piesek Boo jest znany na całym świecie, a szpic w kolorze orange stał się przedmiotem westchnień wielu dzieci i osób dorosłych.

Rosnąca popularność sprawiła, że mini pieski są coraz częściej widywane na naszych ulicach. W hodowlach pojawiają się pieski o umaszczeniu białym, czarnym, pomarańczowym, szarym cieniowanym, czekoladowym i innym. To właśnie umaszczenie szczeniaka jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na koszt zakupu. Dla przykładu, największą popularnością cieszy się szpic miniaturowy o umaszczeniu orange. Nieco mniej poszukiwane okazują się szczeniaki w umaszczeniu Red Sable. Cena pomeranianów z tego samego miotu może różnić się w uzależnieniu od wybarwienia szaty. Różnice cenowe często przekraczają kwotę 1 000 zł w obrębie tej samej linii hodowlanej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach domowych.

Cena pomeraniana będzie także uzależniona od samego pochodzenia szczeniaka. Szpic miniaturowy, który pochodzi po znanych, utytułowanych rodzicach z pewnością będzie droższy w zakupie niż pieski z nowej, nieznanej jeszcze hodowli. Koszt za mini pieski może być uzależniony od przeznaczenia konkretnego mini szczeniaka. Cena pomeranianów z przeznaczeniem wystawowym okaże się znacznie większym obciążeniem niż stawka za szczeniaka z przeznaczeniem na kolanka. Druga opcja dotyczy mini piesków, których wygląd może lekko odstawać od wzorca rasy. Takie szczenię otrzymuje pełną dokumentację, jednak nie może brać udziału w wystawach. Pieski na kolankach nie mogą być później rozmnażane. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają małego szczeniaka dla domowników i nie planują kariery hodowlanej.

Następnym, bardzo istotnym czynnikiem jest pochodzenie mini piesków. Jak już wiemy, pomeranian to popularna rasa psa. Małe szczeniaki pojawiają się w ofertach wielu hodowców, jednak nie wszystkie z nich są prawdziwymi przedstawicielami swojej rasy. W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń kynologicznych. Większość z nich jest uznana jedynie w naszym kraju. Chcąc kupić szczeniaka z pewnym pochodzeniem, warto wybierać hodowlę, która należy do FCI. Jest to międzynarodowa federacja kynologiczna, która stworzyła wzorzec rasy. W naszym kraju do FCI należą wyłącznie hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Cena pomeraniana z pochodzeniem FCI okaże się wyższa, jednak stanowi gwarancję dobrego pochodzenia oraz czystości rasy.

Szpic miniaturowy – jaki jest koszt zakupu mini szczeniaka?

Jak już wiemy, cena pomeriana będzie uzależniona od wielu czynników. Mini pieski powinny posiadać sprawdzone pochodzenie, dlatego poniżej omówimy wyłącznie uśrednione ceny hodowli należących do FCI.

Cena pomeriana z hodowli ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 5 000 – 7 000 zł. Jest to atrakcyjna stawka za szczeniaka przeznaczonego na tak zwane kolanka. W owej kwocie nabędziemy mini pieski w odcieniu białym lub Red Sable. Koszt zakupu szczeniaka barwy Orange z pewnością będzie wyższy. Szpic miniaturowy ze sprawdzonej hodowli może kosztować 7 000 – 10 000 zł. Nadal są to kwoty za pieski o przeznaczeniu na kolanka.

Jak widzimy, rasa psa jest dostępna w dość zróżnicowanych cenach. Koszt zakupu pomeraniana z uprawnieniami do brania udziału w wystawach jest często przedstawiany podczas indywidualnego kontaktu z hodowcą. Cena pomeriana może przekraczać kwotę 12 000 zł.

Pies rasy pomerian leżący na kanapie, a także ceny psów pomerian, czyli ile kosztuje szczenię pomeriana
Cena psa pomerian, czyli ile kosztuje pomerian i ceny szczeniąt psa szpic miniaturowy

Najpopularniejsze karmy dla psów i kotów - sprawdź promocje!

Warto przy tym zauważyć, że znane, renomowane hodowle często prowadzą rezerwacje na szczenięta. Ze względu na to, termin oczekiwania na mini pieski może wynosić kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego po podjęciu decyzji o zakupie szczeniaka, warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku sprawdzonych hodowli i wybrać ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych oczekiwań. Poniżej zaprezentujemy poglądowe koszty zakupu szczeniaka w formie tabelarycznej.

Cena pomerian – aktualizacja cen 29-03-2021

Cena od

Cena do

Szpic miniaturowy na kolanka

5 000 zł

7 000 zł

Szpic miniaturowy na kolanka, popularne umaszczenie

7 000 zł

10 000 zł

Szpic miniaturowy na wystawy

9 000 zł

15 000 zł

Zaprezentowane powyżej ceny szczeniąt stanowią wartości poglądowe. Koszt zakupu szczeniaka w konkretnej hodowli może okazać się nieco inny.

Jak wybrać szczeniaka rasy szpic miniaturowy?

Znamy już uśrednione koszty zakupu mini szczeniaków. Jednak cena pomeriana nie powinna być najważniejszym parametrem naszego wyboru. Szpic miniaturowy powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dlatego pierwszym krokiem wyboru hodowli okazuje się sprawdzenie, czy faktycznie przynależy do danej federacji kynologicznej.

Niestety atrakcyjny koszt mini psa to często pozorna oszczędność. Szpic miniaturowy pochodzący od nieznanego hodowcy może nie być prawdziwym przedstawicielem swojej rasy. Młode pieski często odbiegają wyglądem od wzorca, a podejrzanie niski koszt zakupu może nieść ze sobą niewłaściwe warunki w hodowli.

Wybór szczeniaka to decyzja na wiele długich lat, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Dobrym pomysłem będzie obejrzenie mini piesków na żywo, zapoznanie się z osiągnięciami psa reproduktora i suki hodowlanej. Dobrze będzie także zobaczyć rodziców szczeniąt i ocenić, czy podobają nam się wizualnie. Młode pieski na pewno powtórzą cechy wyglądu swoich rodziców.

Dobra hodowla dopuszcza do rozrodu jedynie psy z aktualnymi badaniami. Nie mogą być to szpice obciążone wadami genetycznymi ani pomeraniany w zbyt bliskiej linii pokrewieństwa. Dlatego warto porozmawiać z hodowcą, dopytać o aktualne badania, warunki w hodowli i rokowania szczeniąt. Nie bez znaczenia będzie analiza dokumentacji hodowlanej oraz książeczki zdrowia mini pieska. Szpic miniaturowy, który opuszcza nasz kraj musi posiadać wszystkie szczepienia (w tym obowiązkowo szczepienie na wściekliznę), książeczkę zdrowia oraz paszport.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny