Od czego zależy cena skoku ze spadochronem

Skok tandemowy na dobry początek

Samodzielny lot spadochronem wymaga odpowiedniego przygotowania oraz ukończenia 16 roku życia. Dlatego dobrym początkiem zazwyczaj okazuje się skok w tandemie. Dzięki temu jesteśmy w stanie doznać ekstremalnych wrażeń bez konieczności kończenia specjalistycznego kursu, a nawet bez ukończenia 16 lat.

Skok w tandemie z instruktorem to świetna przygoda dla niemal wszystkich osób. Nie wymaga się tu specjalistycznych badań lekarskich, ani wieloetapowego przeszkolenia. Lot spadochronem może być świetną, jednorazową przygodą. Jeśli nam się spodoba, możemy zapisać się na kurs spadochronowy i przejść odpowiednie szkolenie. Po jego ukończeniu możliwy będzie samodzielny lot spadochronem.

Skok w tandemie z instruktorem wymaga podpisania dokumentu, w którym oświadczamy, że bierzemy za siebie pełną odpowiedzialność w czasie skoku z instruktorem. Niezbędne będzie też krótkie szkolenie. Dowiemy się na nim o odpowiednich zachowaniach w czasie lotu, zostaniemy poinformowani o ryzyku i ewentualnych przeciwwskazaniach do odbycia lotu.

A może kompleksowy kurs spadochronowy?

Jak już wspomnieliśmy, samodzielny lot spadochronem wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Zazwyczaj jest to kurs spadochronowy AFF. Kurs składa się z kilku spotkań szkoleniowych, które przygotowują nas do odbycia lotu.

Kurs spadochronowy obejmuje naukę techniki skoku, odczepiania i wyczepiania spadochronu. Ważnym elementem szkolenia jest też nauka poprawnego lądowania. Kurs z instruktorem obejmuje szkolenia praktyczne, które przygotowują kursanta na samodzielny lot spadochronem.

Kurs spadochronowy kończy się odbyciem skoku pod opieką instruktora. Tego rodzaju lot spadochronem otwiera tu drogę do uzyskania tytułu ucznia skoczka. Na tym jeszcze nie koniec. Samodzielny lot spadochronem będzie możliwy po odbyciu dodatkowych szkoleń i zdaniu egzaminu. Gwarantuje to pełne przygotowanie i bezpieczeństwo podczas oddania pierwszego, samodzielnego skoku.

Ile kosztuje skok ze spadochronem? Sprawdzamy możliwości

Cena skoku ze spadochronem – skok tandemowy

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje skok ze spadochronem, musimy rozróżnić kilka opcji, oferowanych przez kluby. Najpopularniejszą z nich okazuje się skok tandemowy wraz z instruktorem. Czy można latać tanio? Okazuje się, że tak. Niska cena za skok tandemowy z wysokości 4 000 metrów rozpoczyna się od kwoty 700 zł. Nie jest to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikę usługi.

Średnia cena za skok tandemowy wynosi 800 – 900 zł. W niektórych przypadkach cena skoku ze spadochronem przekracza kwotę 1 000 zł. Najwyższe stawki za skok w tandemie dotyczą znanych lokalizacji, wyposażonych w najlepszy sprzęt i najbardziej doświadczonych instruktorów.

Co ciekawe, skok w tandemie można też uwiecznić na wideo. Jest to kolejna dość popularna usługa, która pozwala na utrwalenie niezapomnianej przygody. Usługa filmowania zostaje wykonana przez skoczka kamerzystę. W ramach usługi otrzymujemy zdjęcia i film w fotografii Full HD. Czy można sfilmować tanio nasz skok? Ceny usługi wahają się pomiędzy kwotą 200 – 400 zł. W cenie otrzymujemy także kompletny montaż filmiku.

Ile kosztuje skok ze spadochronem? Ceny kursów

Jak widzieliśmy, skok w tandemie można wykonać stosunkowo tanio. Cena wzrasta w przypadku osób chcących wykonać samodzielny lot spadochronem. Kurs spadochronowy składa się z kilku istotnych opłat. Pierwszą z nich będzie szkolenie teoretyczne. Zapłacimy za nie około 400 – 500 zł.

Kolejny krok to skok z instruktorem. Średnia cena jednego lotu waha się pomiędzy 500 – 800 zł. W ramach szkolenia musimy odbyć jeden lub dwa skoki. Ciekawostką jest też lot spadochronem z dwoma instruktorami. Cena jednego lotu będzie tu wydatkiem rzędu 700 – 900 zł. W ramach szkolenia AFF należy odbyć około 4 do 5 takich skoków.

Ukończony kurs AFF otwiera drogę do rozpoczęcia skoków samodzielnych. Wykonamy je dość tanio. Pierwszym wydatkiem okaże się wypożyczenie spadochronu. Cena wypożyczenia wraz ze złożeniem wynosi około 50 do 100 zł. Cena skoku ze spadochronem to kolejne 100 do 150 zł. Mowa tu o locie samodzielnym, wykonanym z wysokości 4 000 metrów.

O tym również warto pamiętać

Czy każdy może odbyć skok tandemowy?

Skoki ze spadochronem są bardzo emocjonujące, ale również obarczone pewnym ryzykiem. Dlatego warto wyróżnić kilka istotnych przeciwwskazań do lotu. Pierwszym z nich okazuje się waga. Nie zaleca się odbywania skoku osobom o wadze powyżej 115 kilogramów.

Kolejnymi przeciwwskazaniami mogą być zaburzenia pracy układu oddechowego czy niewydolność krążeniowo oddechowa. Skok tandemowy jest też odradzany w przypadku osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa, padaczkę czy łamliwość kości.

Przeciwwskazaniem nie jest natomiast wiek. Skok w tandemie mogą wykonywać seniorzy, a nawet dzieci (za zgodą opiekuna prawnego). Minimalny wzrost osoby małoletniej przeważnie określa się na 120 cm.

Gdzie mogę odbyć skok z instruktorem?

Obecnie istnieje wiele miejsc, w których możemy odbyć swój skok tandemowy. Aerokluby z sekcjami spadochroniarskimi działają przy większości lotnisk. Dobrym przykładem będzie tu Aeroklub Warszawski przy lotnisku Chrcynno. Wykonamy tam skok tandemowy z wysokości 4 000 metrów.

Skoki z wysokości 4 000 metrów odbędziemy także w Aeroklubach ulokowanych w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Bielsku Białej, Chełmie, Elblągu czy Koninie. Niektóre aerokluby umożliwiają skakanie z mniejszych wysokości (3 000 – 3 500 metra). Taki skok wykonamy w Inowrocławiu, Olsztynie, Zielonej Górze czy Krakowie.

Powyżej wyszczególniliśmy jedynie kilka przykładowych lokalizacji Aeroklubów. W rzeczywistości odnajdziemy znacznie więcej placówek oferujących skok tandemowy lub kurs spadochronowy. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej ofertom Aeroklubów ze swojej okolicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny