Żółw grecki – wygląd i najważniejsze wymagania

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest cena żółwia greckiego, powinniśmy najpierw wyszczególnić jego wygląd oraz istotne wymagania. Żółwie greckie nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Dorosły osobnik płci męskiej może osiągnąć do 25 cm długości karapaksu, a samiczka do 30 cm długości. Górna część ciała posiada wyraziste, oliwkowe zabarwienie. Karapaks posiada ciekawą mozaikę o różnych odcieniach, od jasnych, aż do ciemnooliwkowych lub czarnych. Spód ciała żółwia lądowego jest wyraźnie jaśniejszy od karapaksu.

Nasz lądowy żółw grecki pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W środowisku naturalnym gad zasiedla suche, dobrze nasłonecznione tereny trawiaste. Śródziemnomorski klimat wiąże się z wysokimi temperaturami, które osiągają do 40 stopni za dnia. Takie warunki warto zapewnić także w terrarium. W hodowlach stosuje się specjalne promienniki, pod którymi temperatura powinna osiągać 35 – 40 stopni. W terrarium powinny znaleźć się też chłodniejsze przestrzenie o temperaturze 25 do 30 stopni. W czasie nocnym żółwie greckie świetnie odnajdują się w temperaturze pokojowej i nie wymagają dodatkowego dogrzewania.

Warto zadbać o to, aby terrarium jak najlepiej odwzorowywało środowisko naturalne. W jego wnętrzu mogą znajdować się żywe rośliny, niewielkie kamienie i kawałki gliny, które dobrze imitują naturalne tereny bytowania. Naturalne rośliny są bardzo polecane, ponieważ pozwalają na uzyskanie wyższej wilgotności w terrarium. Żółw powinien przebywać w terrarium, w którym wilgotność wynosi średnio 50 – 70%. Konieczne jest też zapewnienie stałego dostępu do miseczki ze świeżą wodą. W miejscu przebywania lądowego gada należy także umieścić dobrze dopasowaną ściółkę. Najlepiej wykorzystać ściółki dla terrariów pustynnych.

Lądowy żółw grecki wymaga także odpowiedniego żywienia. Co ciekawe, dieta może być uzależniona od pory roku. Latem żółw grecki chętnie zjada młode rośliny oraz owoce. Jesienią oraz zimą można podawać rośliny w postaci wysuszonej.

Gdzie można znaleźć żółwie greckie na sprzedaż?

Lądowy żółw grecki znajduje się w wielu hodowlach hobbystycznych. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które umożliwia nabycie młodego, w pełni zdrowego osobnika. Hobbystyczna hodowla jest też miejscem, w którym możemy uzyskać wiele cennych informacji o wymaganiach i specyfice żółwi greckich.

Poszukując osobników na sprzedaż, warto także zapoznać się z ofertami sklepów terrarystycznych. Jest to kolejne polecane źródło zakupu, w którym odnajdziemy pasjonatów i specjalistów z zakresu terrarystyki. Cena żółwia greckiego w sklepie może być porównywalna do kosztów lądowych gadów z domowej hodowli. Warto wybrać miejsce, które zapewnia odpowiednie warunki dostępnym na sprzedaż zwierzętom i sprzedaje wyłącznie w pełni zdrowe osobniki.

Żółwie greckie znajdziemy także w sklepach zoologicznych i w ogłoszeniach internetowych. W sklepie zoologicznym nie zawsze uzyskamy wszystkie niezbędne informacje o wielkości terrarium, jego wyposażeniu lub o wymaganiach, jakie posiadają żółwie greckie. Nie każdy sklep zoologiczny będzie też posiadał młode żółwie greckie na sprzedaż. Ostatnie miejsce zakupu, czyli ogłoszenia internetowe mogą pochodzić od hodowców lub osób prywatnych. Niektóre osoby rezygnują z domowej hodowli i sprzedają żółwie greckie wraz z terrarium i pełnym wyposażeniem. Cena żółwia greckiego z takiego źródła okazuje się mocno zróżnicowana. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Jaka jest cena żółwia greckiego na sprzedaż? Sprawdzamy ceny gadów lądowych

Żółwie greckie nie znajdują się w ofertach wielu sklepów zoologicznych. Nie znajdziemy ich także we wszystkich sklepach terrarystycznych. Cena żółwia greckiego okazuje się mocno zróżnicowana. Za młode osobniki w hodowlach lub renomowanych sklepach należy zapłacić średnio 400 – 600 zł. Niekiedy cena żółwia greckiego może być nieco wyższa.

Ceny starszych, pochodzących od osób prywatnych żółwi są mocno zróżnicowane. Tego typu oferty zwierzaków na sprzedaż należą do rzadkości. Znacznie częściej spotykane okazują się oferty terrariów przeznaczonych dla żółwi lądowych.

Średnia cena terrarium o minimalnych wymiarach rozpoczyna się od kwoty 500 zł. W tej cenie nabędziemy już produkt z podstawowym wyposażeniem. Większe, profesjonalnie wyposażone terrarium dla żółwia greckiego będzie wydatkiem około 1 000 zł. Górna granica cenowa zależy wyłącznie od wielkości terrarium oraz wybranego wyposażenia dodatkowego.

Cena żółwia greckiego. Aktualizacja cen: wrzesień 2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Młody żółw grecki

400 zł

600 zł

Terrarium dla żółwia greckiego

500 zł

1 000 zł

Zaprezentowana powyżej cena żółwia greckiego prezentuje wartości poglądowe. Ceny w hodowlach i sklepach terrarystycznych mogą się nieznacznie różnić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny