Biopsja fuzyjna prostaty – podstawowe informacje

Biopsja fuzyjna prostaty zostaje wykonana u mężczyzn, u których podejrzewa się nowotwór gruczołu krokowego. Jest to nowoczesne i precyzyjne badanie, które pozwala na dokładniejszą diagnostykę nowotworową (w porównaniu do biopsji klasycznej).

Badanie wykonuje się przy pomocy rezonansu magnetycznego, który ukazuje obszary potencjalnie dotknięte zmianami nowotworowymi. W badaniu wykorzystuje się także USG, za pomocą którego określa się miejsce wykonania biopsji fuzyjnej.

Warto podkreślić, że biopsja fuzyjna polega na pobraniu materiału wyłącznie z tkanki określonej jako podejrzana. Następnie przeprowadza się analizę histopatologiczną. Dzięki dużej precyzji badania, biopsja fuzyjna pozwala na wychwycenie nawet bardzo niewielkich zmian nowotworowych gruczołu krokowego. Badanie przeprowadza się pod znieczuleniem. Biopsja fuzyjna prostaty trwa przez około 20 minut. Po badaniu nie ma konieczności hospitalizacji.

Czy biopsja fuzyjna jest refundowana przez NFZ? Jakie są wskazania do jej wykonania

Wiemy już, na czym polega biopsja fuzyjna prostaty. Kolejnym pytaniem jest to, czy biopsja fuzyjna jest refundowana ze środków NFZ. Niestety wykrywanie nowotworów gruczołu krokowego metodą fuzyjną nie podlega refundacji. Pacjent może wykonać badanie prywatnie. Wiąże się to z koniecznością pokrycia pełnych kosztów badania i ewentualnego pobytu w klinice. Cena badania w prywatnej klinice to na ogół kilka tysięcy złotych.

Wskazaniem do badania są nieprawidłowe wyniki PSA, wskazujące na możliwość wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Ważnym wskazaniem do badania są także nieprawidłowości wykryte podczas USG bądź badania per rectum. Zaleca się, by biopsja fuzyjna prostaty została poprzedzona multiparametrycznym rezonansem magnetycznym. W ten sposób ogranicza się ryzyko bezcelowego przeprowadzenia biopsji.

Wskazania do badania fuzyjnego określiło także Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Według aktualnych rekomendacji, biopsje należy poprzedzić badaniem rezonansu magnetycznego. Dotyczy to zarówno biopsji wykonywanych pierwszy, jak i każdy kolejny raz. Za wskazanie do badania fuzyjnego uznano skierowanie do pierwszej biopsji, skierowanie do drugiej biopsji (w przypadku, gdy badania wskazują na ramka stercza, a w poprzednim badaniu biopsyjnych nie wykryto komórek nowotworowych). Z badań biopsji fuzyjnej prostaty powinni także skorzystać mężczyźni z rakiem małego ryzyka (w celu sprawdzenia stanu choroby). Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje badanie? Biopsja fuzyjna prostaty bez refundacji NFZ. Cennik diagnostyki nowotworu gruczołu krokowego

Jak już wspomnieliśmy, biopsja fuzyjna prostaty nie jest objęta refundacją z NFZ. Cena zabiegu może różnić się w zależności od stawki konkretnej kliniki. Cennik na ogół rozpoczyna się od kwoty 4 000 zł. Jest to dość atrakcyjna cena badania w prywatnej klinice.

Cennik niektórych polskich klinik prywatnych okazuje się nieco wyższy. Cena badania gruczołu krokowego niejednokrotnie dochodzi do kwoty 7 000 zł. Ze względu na dużą różnorodność cen, warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wyspecjalizowanych klinik.

Ile kosztuje badanie? Biopsja fuzyjna prostaty – cennik. Aktualizacja: 29-09-2022 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

biopsja fuzyjna prostaty

4 000 zł

7 000 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowana powyżej cena biopsji fuzyjnej prostaty stanowi wartość poglądową. Cennik klinik w różnych regionach naszego kraju może się nieznacznie różnić.

Źródła:

  • https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/436-biopsja-fuzyjna-prostaty-przygotowanie-i-cena
  • https://www.szpital-brzeziny.pl
  • https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/biopsja-fuzyjna-prostaty-co-powinienes-o-niej-wiedziec
  • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2520
ikona podziel się Przekaż dalej