Od czego zależą ceny domów szkieletowych w 2022 roku?

Analizując ceny domów z bali czy keramzytu warto wziąć pod uwagę założenia projektowe. Przeglądając katalogi z łatwością zauważymy różnice cenowe pomiędzy budynkami o podobnej kubaturze.

Cena będzie uzależniona między innymi od stopnia skomplikowania bryły budynku. Najtańsze w realizacji będą gotowe domy z prostą bryłą i zwykłym, dwuspadowym dachem. Dodatkowe tarasy, balkony i spadki dachu zwiększają ostateczne koszty inwestycyjne. Dlatego inwestorzy szukający dodatkowych oszczędności wybierają proste projekty budowlane.

Cena inwestycji będzie też ściśle uzależniona od wybranej technologii budowlanej. Coraz większe grono inwestorów interesuje się alternatywnymi technologiami budowlanymi. Technologia szkieletowa z drewna, domy kanadyjskie czy prefabrykowane domy z keramzytobetonu cechują się atrakcyjną ceną oraz szybkością realizacji. Dlatego poniżej wskażemy poglądowy cennik popularnych rozwiązań.

W naszych wyliczeniach weźmiemy pod uwagę orientacyjne koszty budowy domów o prostej kubaturze i powierzchni 100 do 150 m2. Cena 1 m2 budynków o mniejszych powierzchniach użytkowych może okazać się nieco wyższa.

Technologia szkieletowa - wady, zalety, ceny

Drewniane domy szkieletowe - czy warto?

Dom wybudowany w konstrukcji szkieletowej wyróżnia się szybkością montażu. Gotowe domy jednorodzinne powstają przez okres trzech do czterech miesięcy. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że technologia cieszy się coraz większą popularnością. Dla porównania, budowa domu w technologii tradycyjnej pochłonęłaby około dwa lata. Wszystkie prace murarskie są także uzależnione od aktualnych warunków pogodowych. Budując dom w technologii szkieletowej nie mamy już takiego problemu. Podczas prac (wyłączając wykonanie płyty fundamentowej) nie występują roboty mokre, co oznacza, że konstrukcja nośna może powstawać nawet zimą.

Wybierając drewniane domy zyskujemy także większy komfort użytkowania pomieszczeń. Mowa tu o zdolności drewna do samoregulacji poziomu wilgotności. Na ścianach budynków drewnianych nie pojawiają się pleśnie ani grzyby. Wnętrza wyróżniają się przyjaznym dla zdrowia mikroklimatem, który docenia większość użytkowników tego typu obiektów.

Panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje

Niestety domy drewniane nie są wolne od wad. Budynki wykonane w konstrukcji szkieletowej nie zawsze posiadają odpowiednie wygłuszenie akustyczne. Dźwięki dobiegające z górnej kondygnacji czy sąsiedniego pomieszczenia mogą okazać się dość uciążliwe. Dlatego warto zwrócić na to uwagę jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Cennik domów szkieletowych, z bali i domów prefabrykowanych 2022
Budowa domu szkieletowego w najprostszej formie jest stosunkowo niedorga, ale cennik domów szkieletowych może być bardzo zróżnicowany ze względu na położenie i wielkość budynku

Cennik domów szkieletowych 2022

Ceny domów szkieletowych będą uzależnione od wielu indywidualnych czynników. Dlatego nie istnieje jeden uniwersalny wzór, który mógłby wskazać realną skalę wydatków.

Cennik domów szkieletowych można podzielić ze względu na specyfikę budynku. Obiekty budowlane o prostej konstrukcji z pewnością wygenerują niższe ceny niż budynki o bardziej skomplikowanych kształtach. Dlatego poniżej zaprezentujemy poglądowy cennik domów szkieletowych 2022 z podziałem na budynki ekonomiczne i budynki pośrednie.

Ceny domów o bardzo skomplikowanych kształtach zależą wyłącznie od indywidualnych założeń projektowych. Zatem nie znalazły miejsca w naszej tabeli.

Cennik domów szkieletowych 2022

Koszt budowy
brutto w zł/m2
Cennik domów szkieletowych pod klucz 2,260 - 3,760
Koszt budowy domu do stanu surowego otwartego 876 - 1,130
Koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego 1,510 - 2,260
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń

Drewniane domy z bali

Czym wyróżniają się domy z bali?

Budynki z bali są szczególną grupą domów szkieletowych. Często przypominają tradycyjne domy góralskie, co wiąże się z atrakcyjnym wyglądem oraz wysokim komfortem użytkowym.

Budownictwo wykorzystujące domy z bali cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Entuzjaści tego rozwiązania wskazują na szybki czas realizacji, atrakcyjny wygląd oraz ekologię. Sympatycy tego rozwiązania podkreślają także, iż domy z naturalnego drewna są najbardziej ekologiczne i zapewniają najzdrowszy mikroklimat w pomieszczeniach.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Za tego typu rozwiązaniem przemawiają ceny, które okazują się niższe w porównaniu z budową domów tradycyjną technologią budowlaną. Nie ulega jednak wątpliwości, że cennik domów z bali będzie wyższy od stawki, którą trzeba zapłacić za proste domy szkieletowe. Wszystko za sprawą materiałów użytych do produkcji. Domy kanadyjskie z bali wymagają zastosowania wysoko gatunkowego, wysezonowanego drewna. Ceny najlepszych gatunkowo materiałów często okazują się dość wysokie.

Kolejną niedogodnością może być niewielka liczba wykonawców. Zarówno duże, jak i małe domy z bali powinny być realizowane przez doświadczoną ekipę, która zna tajniki owej technologii budowlanej. Niestety liczba specjalistów pracujących w naszym kraju jest jeszcze ograniczona. Bez wątpienia wpływa to na wyższy cennik domów z bali i może mieć wpływ na wydłużenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie prac budowlanych.

Cennik domów szkieletowych, z bali i domów prefabrykowanych 2022
Dom z bali kryty szarymi dachówkami to częsty widok w górach. Cena jego wykonania nie musi być wysoka, dlatego staje się coraz bardziej popularny w całym kraju

Cennik domów z bali 2022

Przeglądając katalogi z projektami i wstępnymi kosztorysami szybko zauważymy duże rozpiętości ceny. Koszt budowy domu z bali będzie uzależniony od wielu indywidualnych czynników, dlatego większość wykonawców podaje własne widełki cenowe.

Decydując się na domy góralskie o skomplikowanych kształtach musimy liczyć się z dość dużą skalą wydatków. Jednak w poniższej tabeli zaprezentujemy poglądowy cennik domów z bali w standardzie ekonomicznym oraz pośrednim.

Cennik domów z bali 2022 (tzw. domki góralskie)

Koszt budowy
brutto w zł/m2
Koszt budowy domów góralskich do stanu surowego otwartego 975 - 1,350
Cennik domów z bali do stanu surowego zamkniętego 1,710 - 3,050
Cena za gotowe domy z bali doprowadzone do stanu pod klucz 2,440 - 4,270
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń

Domy z prefabrykatów keramzytowych

Nowy budynek w kilka tygodni

Projekty domów z prefabrykatów często zaskakują niecodzienną formą i estetyką budynku. Co ciekawe, cena tego rozwiązania okazuje się dość atrakcyjna w porównaniu do domów tworzonych w tradycyjnej technologii murowanej.

Omawiając domy z prefabrykatów warto zwrócić także uwagę na szybkość realizacji inwestycji. Gotowe domy powstają na placu budowy w zaledwie kilka do kilkunastu tygodni, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Budownictwo domów prefabrykowanych przewiduje kilka popularnych rozwiązań. Budynki mogą powstawać z drewna (jak wspomniane wcześniej domy szkieletowe) oraz prefabrykatów keramzytobetonowych. Ostateczny cennik domów prefabrykowanych będzie uzależniony od rodzaju zastosowanego rozwiązania.

Zarówno duże, jak i małe domy z keramzytu zazwyczaj powstają z elementów wielkowymiarowych. Keramzyt jest bardzo trwałym materiałem o zadowalających parametrach technicznych. Jego największym atutem okazuje się wysoki stopień termoizolacji. Dzięki temu budownictwo domów z prefabrykatów keramzytobetonowych zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Cennik budowy domów prefabrykowanych z keramzytu 2022

Ostateczny cennik budowy domów z keramzytu będzie ściśle uzależniony od założeń projektowych. Zaprezentowane poniżej ceny dotyczą budynku o prostej konstrukcji. Cennik domów prefabrykowanych z dodatkowymi tarasami czy wielospadowym dachem będzie nieco wyższy. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów w temacie kosztów budowy domu z keramzytu - zobacz tu.

Cennik domów prefabrykowanych z keramzytu 2022

Koszt budowy
brutto w zł/m2
Cennik domów prefabrykowanych w stanie pod klucz 2,200 - 3,420
Cennik domów prefabrykowanych w stanie surowym otwartym 975 - 1,160
Cennik domów prefabrykowanych w stanie surowym zamkniętym 1,470 - 1,830
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny