Baraże z płyt betonowych czy garaże blaszane?

Zarówno garaże z paneli betonowych, jak i konstrukcje blaszane mają szereg zalet. Za zakupem garażu blaszanego stoi atrakcyjna cena oraz łatwość montażu. Większość garaży blaszanych nadaje się do przestawiania. Niestety nie jest to rozwiązanie w pełni pozbawione wad.

Garaże z płyt betonowych cechują się nieco większą trudnością montażową. Budowa garażu z płyt betonowych wymaga dobrego rozplanowania i bardzo stabilnego, utwardzonego podłoża. Gotowy garaż z płyt ogrodzeniowych wykazuje dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się lekki garaż blaszany. Dobrze wykonane garaże z płyt betonowych wytrzymują porywiste podmuchy wiatru, a dzięki większej masie konstrukcji okazują się także odporniejsze na działanie deszczu.

W przypadku garaży blaszanych zachodzi konieczność regularnej konserwacji. Atrakcyjna cena zakupu łączy się z niższym poziomem estetyki. Co prawda w ostatnich latach producenci oferują coraz bardziej eleganckie garaże blaszane. Jednak trudno dopasować ich kolor do elewacji budynków i elementów architektury ogrodowej. Pod tym względem z pewnością wygrywają garaże z płyt betonowych. Warto zauważyć, że budowa garażu z płyt betonowych może obejmować tynkowanie ścian zewnętrznych oraz wykonanie izolacji termicznej. Tego typu prace zwiększają cennik inwestycji, jednak znacząco zwiększają komfort wybudowanego pomieszczenia. Ocieplony i otynkowany garaż z paneli betonowych będzie bardzo funkcjonalnym, suchym pomieszczeniem.

Garaże z paneli betonowych – co wpływa na cennik inwestycji?

Jak nietrudno się domyślić, budowa garażu z płyt betonowych może wygenerować bardzo zróżnicowany cennik. Zanim przybliżymy, ile kosztuje tego typu inwestycja, omówimy kwestie, które wpływają na cenę.

Garaże powstają z paneli betonowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy najróżniejsze modele betonowych paleni ogrodzeniowych, które można wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych. Elementy z betonu architektonicznego mogą posiadać zróżnicowane parametry techniczne. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru konkretnej grupy produktów. Im lepsza wytrzymałość i lepsza jakość paneli ogrodzeniowych, tym na ogół wyższa cena ich zakupu.

Cennik garażu z paneli betonowych z pewnością będzie także uzależniony od rozmiaru budowli. Większe garaże z płyt betonowych wymagają większej ilości materiału. W związku z tym sumaryczna cena całej inwestycji okaże się odczuwalnie niższa. Na ogół najniższe wydatki generują niewielkie baraże z paneli betonowych, pozbawione warstwy tynku i izolacji ścian zewnętrznych. Ocieplone garaże z płyt betonowych będą o kilkanaście procent droższe.

Szukający oszczędności inwestorzy mogą zainteresować się zakupem używanych paneli ogrodzeniowych. W ten sposób można ograniczyć koszty związane z zakupem materiału. Budowa garażu z płyt betonowych używanych może być odczuwalnie tańsza. Dobrej jakości elementy z betonu architektonicznego nie zmniejszają swojej wytrzymałości i stanowią idealne rozwiązanie na dziesięciolecia.

Kolejnym, wpływającym na cennik garaży betonowych czynnikiem jest koszt robocizny. Budowa garażu z płyt betonowych wymaga dobrego projektu i przynajmniej podstawowego doświadczenia. Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne przeprowadzenie wszystkich etapów prac, inni wynajmują wyspecjalizowaną ekipę wykonawców. W drugim przypadku budowa garażu z płyt betonowych zostanie zwiększona o cennik robocizny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje budowa garażu z płyt betonowych? Uśredniony cennik inwestycji w 2022 roku

Jak już ustaliliśmy na samym początku, budowa garażu z płyt betonowych ogrodzeniowych może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Główną składową wydatków będzie cena wykorzystanych materiałów. Możemy skorzystać z używanych płyt ogrodzeniowych lub zakupić nowe, najlepszej klasy materiały.

Ile kosztuje budowa niewielkiego garażu z płyt betonowych? Najważniejszym wydatkiem będzie zakup płyt ogrodzeniowych. Typowa płyta z betonu architektonicznego posiada wymiar 120 x 60 x 2 cm. Średnia cena zakupu jednej płyty wynosi 90 – 190 zł. Kolejnym wydatkiem okaże się zakup materiałów potrzebnych na dach. Najtaniej będzie wykonać garaż z dachem jednospadowym. Nieco wyższy cennik generują dachy dwuspadowe. Do rzadkości należą natomiast garaże z płyt betonowych wyposażone w dachy wielospadowe. Tego typu zwieńczenie budynku znacząco podwyższa koszty całej inwestycji.

Budowa powinna zostać poprzedzona wykonaniem indywidualnego kosztorysu budowlanego. Warto wziąć w nim pod uwagę koszt płyt ogrodzeniowych, zaprawy betonowej, materiałów na dach, ewentualnego ocieplenia i wszystkich innych wydatków dodatkowych (np. kosztów dowozu materiałów, zakupu projektu oraz zatrudnienia ekipy wykonawców).

Podsumowując, minimalna kwota budowy niewielkiego garażu z używanych płyt ogrodzeniowych to około 7 000 zł. Zakładamy przy tym, że prace budowlane zostały wykonane samodzielnie, a inwestor zakupił używane materiały po okazyjnych cenach. Ile kosztuje budowa garażu z płyt betonowych, jeśli zdecydujemy się na nowy materiał? Średnia cena inwestycji waha się pomiędzy kwotami 10 000 – 20 000 zł. Cena będzie wyższa, jeśli zdecydujemy się na garaż o większej powierzchni, z warstwą tynku, kilkuspadowym dachem oraz ociepleniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny