Metoda Barrona – jak przebiega usuwanie hermoroidów?

Żylaki odbytu są coraz częściej występującą chorobą. Jedną z przyczyn ich powstawania może być siedzący tryb życia. Współcześnie można przeprowadzić leczenie hemoroidów. Jedną z chętnie wybieranych form leczenia jest metoda Barrona, czyli innymi słowy gumkowanie hemoroidów.

Na czym polega metoda Barrona? Leczenie, a właściwie usuwanie hemoroidów odbywa się poprzez nałożenie specjalnej opaski na nasadę hemoroidu. W efekcie uzyskuje się odcięcie dopływu krwi, co wywołuje kontrolowaną martwicę guzka i jego oddzielenie się od żyły. Obumieranie hemoroidu trwa około tygodnia do 10 dni po zabiegu. Po tym czasie tkanka martwicza obumiera i odpada. Zabieg jest małoinwazyjny i można go wykonać u większości pacjentów. Sam cennik gumkowania hemoroidów będzie uzależniony od ilości zastosowanych gumek (opasek).

Usuwanie żylaków za pomocą metody Barrona jest dobrze znaną metodą. Najlepsze rezultaty przynosi leczenie mniej rozwiniętych hemoroidów (żylaki odbytu I lub II stopnia). Zabieg przeprowadzony na rozwiniętych hemoroidach III stopnia nie zawsze jest możliwy. Dlatego leczenie zmian powinno być dopasowane do indywidualnego stanu pacjenta. Zabieg na żylaki odbytu na ogół wykonuje się jeden do dwóch razy. W nielicznych przypadkach leczenie danego hemoroidu powinno być ponownie powtórzone. Podczas jednego zabiegu nakłada się jedną do maksymalnie trzech gumek. Większość klinik rekomenduje nakładanie jednej gumki podczas zabiegu. Jest to związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia działań nieporządanych. Jeśli leczenie pacjenta wymaga usunięcia większej liczby hemoroidów, zabieg ponawia się po 4 tygodniach. Warto podkreślić, że usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona jest uznawane za wysoko skuteczne i umożliwia szybkie leczenie zmian hemoroidalnych.

Cennik gumkowania hemoroidów. Ile kosztuje jeden zabieg na żylaki odbytu?

Wiemy już, na czym polega metoda Barrona i w jaki sposób przebiega usuwanie żylaków odbytu. Możemy teraz określić orientacyjny cennik gumkowania hemoroidów. Ile kosztuje zabieg w renomowanej klinice?

Zabieg zawsze poprzedza się konsultacją proktologiczną. Lekarz określi stan żylaków odbytu i oceni wskazanie do wykonania zabiegu. Ile kosztuje konsultacja u specjalisty? Średnia cena jednej wizyty proktologicznej na ogół waha się pomiędzy kwotami 200,00 – 350,00 zł.

Ile kosztuje usuwanie hemoroidów metodą Barrona. Cennik gumkowania hemoroidów będzie ściśle uzależniony od ilości gumek. Usuwanie jednego hemoroidu (1 gumka) kosztuje minimum 200,00 zł. Ceny w większości klinik oscylują wokół kwot 300,00 – 500,00 zł. Cennik gumkowania hemoroidów wzrasta przy większej ilości gumek. Leczenie z wykorzystaniem dwóch gumek kosztuje około 450,00 – 850,00 zł. Niektóre kliniki wykonują także zabiegi przy wykorzystaniu maksymalnie trzech gumek. Ile kosztuje tego typu zabieg? Średnia cena za usuwanie hemoroidów przy wykorzystaniu trzech gumek waha się pomiędzy kwotami 700,00 – 1 000,00 zł. Poniżej prezentujemy tabelaryczny cennik gumkowania hemoroidów. Cena zawarta w tabelach ma charakter poglądowy. Cenniki niektórych klinik mogą się nieznacznie różnić. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje gumkowanie hemoroidów? Matoda Barrona. Aktualizacja cennika: 16-12-2022 r.

Średnia cena zabiegu od

Średnia cena zabiegu do

Konsultacja proktologiczna

200,00 zł

350,00 zł

Gumkowanie hemoroidów – metoda Barrona (1 gumka)

200,00 zł

500,00 zł

Gumkowanie hemoroidów – metoda Barrona (2 gumki)

450,00 zł

850,00 zł

Gumkowanie hemoroidów – metoda Barrona (3 gumki)

700,00 zł

1 000,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Metoda Barrona – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Możliwe efekty niepożądane

Gumkowanie hemoroidów wykonuje się na żylaki odbytu, które nie wychodzą poza odbytnicę. Wskazaniem do zabiegu jest występowanie hemoroidów I oraz II stopnia. W nielicznych przypadkach zaleca się leczenie hemoroidów III stopnia. Zabiegu nie wykonuje się na zaawansowanych żylakach odbytu, zakwalifikowanych do IV stopnia.

Usuwanie żylaków metodą Barrona ma także pewne przeciwwskazania. Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest stan zapalny kanału odbytu bądź odbytnicy. Leczenie może zostać wdrożone dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego. Kolejnym przeciwwskazaniem jest wspomniane wcześniej występowanie żylaków IV stopnia, które wymagają zastosowania innych technik leczniczych. Do przeciwwskazań zalicza się również przyjmowanie przez pacjenta doustnych antykoagulantów oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Metoda Barrona jest powszechnie uznawana za bezpieczną i małoinwazyjną. Jednak po każdym zabiegu mogą wystąpić ewentualne powikłania. W przypadku gumkowania hemoroidów może wystąpić silny ból w kanale odbytu, co wymaga usunięcia gumek. Możliwym powikłaniem jest także niewielkie krwawienie z odbytu.

U niektórych pacjentów po zabiegu gumowania może dojść do miejscowego stanu zapalnego. W efekcie może dojść do stanu bólowego i gorączki. Pacjenci mogą też odczuwać wrażenie pełności w kanale odbytu. Odczucie może utrzymywać się aż do momentu odpadnięcia objętego gumką guzka. Powikłania po zabiegu mogą być nieprzyjemne dla pacjenta i w szczególnych wypadkach wymagają interwencji lekarskiej. Na szczęście u większości przypadków, zabieg gumkowania hemoroidów przebiega bez żadnych powikłań. Możliwe powikłania dotyczą maksymalnie kilku procent pacjentów poddawanych tego typu zabiegom.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny