Ogniwa fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – najpopularniejsze rodzaje

Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Ich zastosowanie w domach energooszczędnych i pasywnych pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię budynku.

Dostępne w ofertach sprzedaży ogniwa fotowoltaiczne zazwyczaj posiadają budowę monokrystaliczną. Tego typu urządzenia będą w stanie przetworzyć około 22 % energii słonecznej. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne rozpoznamy po charakterystycznym, ciemnym zabarwieniu. Ważnym znakiem rozpoznawczym będzie także wyższy cennik zakupu. Koszt nabycia urządzeń monokrystalicznych nadal jest odczuwalnie wyższy w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Wybierając panele fotowoltaiczne warto przyjrzeć się także produktom polikrystalicznym. Są one w stanie przetworzyć około 18 % energii słonecznej. Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Ich cechą charakterystyczną okazują się także atrakcyjne ceny zakupu.

Trzecim rozwiązaniem są amorficzne ogniwa fotowoltaiczne, które powstają z niewykrystalizowanego krzemu. Amorficzne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczne, bordowe zabarwienie, a ich wydajność szacuje się na około 10 %. Niska skuteczność to niewątpliwy mankament, którym charakteryzują się amorficzne baterie fotowoltaiczne. Jednak atrakcyjny cennik ich zakupu sprawia, że cieszą się nieustającą popularnością.

Panele fotowoltaiczne – znani producenci

Wybierając ogniwa fotowoltaiczne warto zwrócić uwagę na godnych uwagi producentów. Wśród najbardziej znanych, działających na polskim rynku firm wyróżniamy Solar-Energy, Prosument, Xdisc oraz SELFA GE.

Cennik zakupu przykładowych paneli fotowoltaicznych 2023

Baterie fotowoltaiczne są dostępne w szerokich ramach cenowych. Zaprezentowane poniżej ceny stanowią wartości orientacyjne. Ostateczny koszt zakupu oraz montażu paneli fotowoltaicznych będzie uzależniony od parametrów technicznych urządzenia.

Cennik paneli fotowoltaicznych - przykładowe modele

Ceny paneli fotowoltaicznych
brutto w zł/szt
Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Solar-Energy 320/72M 1,270 - 1,460 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Panel fotowoltaiczny Viessmann Vitovolt P 220 ZA 1,260 - 1,390 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Panele słoneczne Panasonic vbhn330sj47 2,120 - 2,380 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne Solar-Energy MaySun Solar,
moc 250 W Model MS250P60
699 - 791 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Polikrystaliczne baterie fotowoltaiczne Panasonic VBHN325SJ47 33Wp 1,980 - 2,250 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Selfa SV60P.4 - 250Wp 1,010 - 1,130 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Polikrystaliczne panele fotogalwaniczne Solar-Energy 250/60P 857 - 923 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Polikrystaliczne panele fotogalwaniczne Selfa SV60P.4 - 260Wp 1,300 - 1,460 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń

Zaprezentowane powyżej ogniwa fotowoltaiczne to jedynie pojedynczy element całego systemu. Pełna instalacja fotowoltaiczna składa się z przynajmniej kilku współpracujących ze sobą paneli. Dlatego ostateczny koszt inwestycji powinien być obliczony w sposób indywidualny.

Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty na panele fotowoltaiczne w atrakcyjnych cenach, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty.

Pompa ciepła mają bardzo duże zastosowanie. Możesz znaleźć pompy powietrzne, a także gruntowe, które mają o wiele niższe ceny.
Cennik OZE - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii

Pompy ciepła - cennik 2023

Pompy ciepła ich zastosowanie i popularne rodzaje

Proekologiczna pompa ciepła to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie rachunków za ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Cennik zakupu urządzenia będzie w dużej mierze uzależniony od specyfiki jego działania.

W ofertach sprzedaży znajdziemy pompy typu powietrze – powietrze. Koszt ich zakupu okazuje się najbardziej atrakcyjny, jednak powietrzna pompa ciepła wykazują też najmniejszą sprawność działania. Największa sprawność działania tego typu urządzeń przypada na okres od wiosny, aż do jesieni.

Drugim, nieco bardziej wydajnym rozwiązaniem będzie gruntowa pompa ciepła, zwana pompą dolnego źródła ciepła. Warto pamiętać, iż gruntowa pompa ciepła oznacza największą wydajność oraz niezależność od zewnętrznych warunków pogodowych. Moduły pobierają energię z wody gruntowej bądź solanki. Dzięki temu gruntowa pompa ciepła jest powszechnie uważana za najbardziej efektywną. Niestety cennik jej zakupu okazuje się najwyższy.

Rozwiązaniem pośrednim są wodne pompy ciepła. Pompa typu powietrze woda generuje mniejszy koszt inwestycyjny niż gruntowa pompa ciepła. Jednocześnie nie jest tak silnie uzależniona od zewnętrznych warunków pogodowych jak powietrzna pompa ciepła. Dodatkowym atutem tego rozwiązania okazuje się również przystępny koszt zakupu.

Uznani producenci pomp ciepła

Do grona znanych producentów dobrej jakości pomp ciepła możemy zaliczyć między innymi firmy Nibe - Biavar, Galmet, Vaillant, Viessmann oraz Danfoss.

Cennik zakupu pomp ciepła 2023

Dostępne w ofertach sprzedaży pompy ciepła różnią się od siebie pod wieloma względami. Stąd też różnorodne ceny ich zakupu. Poniżej przybliżymy koszt kilku wybranych modeli.

Cennik zakupu pomp ciepła 2023

Cena pompy ciepła
brutto w zł/szt
Gruntowa pompa ciepła AP-BW30 ,58 kW Biawar 82,440 - 85,100 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Gruntowe pompy ciepła Danfoss DHP-H 12kW 93,080 - 94,410 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHP-L OPTI PRO+ 43,880 - 47,870 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Powietrzna pompa ciepła z podgrzewaczem
c.w.u. model Galmet Basic 2 GT 200l
6,650 - 7,980 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Pompa ciepła typu powietrze – woda,
model geoTHERM VWL 81/3S Vaillant
49,200 - 51,860 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Wentylacyjne pompy ciepła Nibe- Biawar F130 9,050 - 9,310 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Powietrzna pompa ciepła
Viessmann Vitocal 060-A
13,300 - 15,960 Znajdź oferty na pompy ciepła w
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń

Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty na pompy ciepła w atrakcyjnych cenach, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty.

Panele słoneczne, czyli tak zwane solary, są powoli wypierane przez fotowoltaikę, jednak bardzo często są nadaj montowane jako tanie źródło ciepłej wody.
Cennik OZE - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii

Panele słoneczne - cennik 2023

Solary – popularne rodzaje i przeznaczenie

Panele słoneczne stały się już standardem wyposażenia energooszczędnych i pasywnych budynków mieszkalnych. Dobrze dobrane solary przetwarzają energię słoneczną na energię cieplną, a tym samym wspomagają konwencjonalne systemy grzewcze. Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W ofertach sprzedaży znajdziemy także moduły, które wspomagają instalacje centralnego ogrzewania.

Wybierając panele słoneczne mamy do dyspozycji kilka popularnych rozwiązań. Pierwszym z nich okazują się moduły płaskie. Tego rodzaju kolektory słoneczne cieszą się w Polsce największą popularnością (głównie ze względu na atrakcyjny koszt zakupu). Kolektory płaskie dobrze radzą sobie w okresie silnego nasłonecznienia, niestety wraz z jesiennym spadkiem temperatur ich sprawność stopniowo maleje.

Drugim rozwiązaniem są kolektory próżniowe. Tego typu solary posiadają dodatkowy, otoczony próżnią absorber, który zmniejsza zależność urządzenia od temperatur zewnętrznych. Próżniowe kolektory słoneczne mogą działać o każdej porze roku. Jednak cennik ich zakupu będzie nieco wyższy.

Popularni producenci paneli słonecznych

Do grona znanych, działających na polskim rynku producentów kolektorów słonecznych warto zaliczyć firmy  Nibe – Biawar, Vaillant, Soleko oraz Watt.

Panele słoneczne – cennik zakupu 2023

Cennik paneli słonecznych 2023

Cena paneli słonecznych
brutto w zł/szt
Płaski kolektor słoneczny Galmet KSG 21 Premium Gt 1,720 - 1,850 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Płaski kolektor słoneczny Hewalex KS2000 TLP 1,720 - 1,980 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Kolektor bezciśnieniowy Vaillant VFK 135 VD 2,120 - 2,380 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Zestaw 2 kolektorów płaskich Soleko ze zbiornikiem wody 300l 14,510 - 14,910 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Kolektor próżniowy Vaillant auroTHERM
exclusiv VTK 570/2 0010002225
4,090 - 4,490 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Kolektor płaski Vaillant auroTHERM VFK 155 V 0010013173 3,570 - 3,830 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Panele słoneczne Watt 4000 S 3,300 - 3,700 Znajdź oferty na fotowoltaikę w
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny