Rodzaje paneli fotowoltaicznych - monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne

Fotoogniwa monokrystaliczne

Jak sama nazwa wskazuje, monokrystaliczne panele fotowoltaiczne składają się z monokrystalicznego kryształu krzemu. Tego rodzaju baterie słoneczne posiadają charakterystyczne, czarne zabarwienie.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne wyróżniają się również wysoką skutecznością działania. Ich sprawność wynosi od 16 do 19 %, co jest bardzo dobrym wynikiem. Monokrystaliczny krzem okazuje się na tyle wydajny, że instalacje fotowoltaiczne mogą posiadać mniejszą powierzchnię. Dla przykładu, pojedynczy panel monokrystaliczny o powierzchni 1,0 m x 1,7 m będzie w stanie wyprodukować ok. 280 W.

Wysoka skuteczność przekłada się na wyższe koszty paneli fotowoltaicznych. Ostateczny cennik zakupu tych OZE będzie oczywiście uzależniony od modelu, producenta oraz parametrów technicznych urządzenia.

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne

Zawsze porównuj oferty!

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny paneli fotowoltaicznych i innych instalacji mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Wypełnij formularz!

Polikrystaliczne kolektory wyróżniają się zadowalającą skutecznością. Ich dużym atutem są także atrakcyjne ceny zakupu. Polikrystaliczne instalacje fotowoltaiczne nie są tak sprawne jak ich monokrystaliczne odpowiedniki. Jednak ich wydajność utrzymuje się na poziomie 14 do 16 %, co dla wielu inwestorów jest satysfakcjonującym wynikiem. Produkcja energii elektrycznej z tak wydajnymi ogniwami nie powinna stwarzać problemów użytkowych.

Atrakcyjne koszty ogniw fotowoltaicznych będą szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy dysponują większą powierzchnią montażową. Przestronny dach pozwala na montaż większej ilości paneli, dzięki czemu polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne mogą wyprodukować większą ilość energii elektrycznej.

Warto także dodać, iż wybór polikrystalicznych paneli słonecznych z montażem cieszy się obecnie dużą popularnością.

Amorficzne panele fotowoltaiczne

Amorficzne ogniwa słoneczne nie cieszą się w Polsce zbyt dużym uznaniem. Co prawda koszty ogniw fotowoltaicznych z montażem są dość atrakcyjne. Jednak niska cena zakupu wiąże się z najniższą wydajnością.

Średnią wydajność ogniw amorficznych szacuje się na 6 do 10 %. Oznacza to, że produkcja energii elektrycznej mogłaby się wiązać z koniecznością poświęcenia dużej powierzchni na fotoogniwa.

Cennik paneli fotowoltaicznych 2022 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?
Amorficzne panele fotowoltaiczne nie cieszą się zbyt dużym uznaniem, głównie dlatego, że mają małą wydajność. Są jednak stosunkowo tanie i ich instalacja na dachu dobrze się sprawdza.

Jakie panele wybrać - koszty paneli fotowoltaicznych u największych producentów

W ofertach sprzedaży znajdziemy panele fotowoltaiczne kilku czołowych producentów. Na szczególną uwagę zasługują ogniwa fotoelektryczne firmy Xdisc, Yingli Solar, Trina Solar, Solar-Energy, Prosument, a także SELFA GE.


Odnawialne źródła energiiCennik fotowoltaiki 2022 - składowa ceny. Skąd bierze się ostateczna kwota?

Cennik za monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Analizując ceny paneli słonecznych warto zwrócić uwagę na wydajność oraz dokładne parametry techniczne instalacji. Okazuje się, że cena zakupu może być dość zróżnicowana. Poniżej zaprezentujemy cennik zakupu kilku wybranych modeli.

Niska cena

Cena pośrednia

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Solar-Enargy 290/60M

700,00 zł/szt.

850,00 zł/szt.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Solar-Energy 320/72M

530,00 zł/szt.

600,00 zł/szt.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne LG 300N1K-G4

900,00 zł/szt.

1 200,00 zł/szt.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Selfa SV60P.4 - 250Wp

700,00 zł/szt.

850,00 zł/szt.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Panasonic VBHN325SJ47

1 500,00 zł/szt.

1 800,00 zł/szt.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Prosument Q-Cells o.Peak-G4.1 300W

850,00 zł/szt.

1 000,00 zł/szt.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Prosument 4SUN-PV-STDP-MONO-168W

720,00 zł/szt.

800,00 zł/szt.

Jeżeli chcesz otrzymać indywidualne oferty na panele fotowoltaiczne - wypełnij ten formularz. Otrzymasz do porównania oferty z wielu firm i sam wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Ceny polikrystalicznych ogniw słonecznych 2022

Koszty ogniw fotowoltaicznych będą ściśle uzależnione od mocy oraz producenta. Poniżej prezentujemy orientacyjne ceny zakupu kilku popularnych modeli.

Niskie ceny

Ceny pośrednie

Polikrystaliczne ogniwa słoneczne Panasonic VBHN325SJ47 33Wp

1 500,00 zł/szt.

1 700,00 zł/szt.

Polikrystaliczne panele fotogalwaniczne Selfa SV60P.4 - 260Wp

980,00 zł/szt.

1 100,00 zł/szt.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne Solar-Energy 250/60P

650,00 zł/szt.

700,00 zł/szt.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne Solar-Energy MaySun Solar, moc 250 W
Model MS250P60

530,00 zł/szt.

600,00 zł/szt.

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne Selfa SV60P.4 - 250Wp

760,00 zł/szt.

850,00 zł/szt.

Polikrystaliczne ogniwa fotoelektryczne My Sun Solar 250 W

530,00 zł/szt.

600,00 zł/szt.

Jeżeli chcesz otrzymać indywidualne oferty na panele fotowoltaiczne - wypełnij ten formularz. Otrzymasz do porównania oferty z wielu firm i sam wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Cennik paneli fotowoltaicznych 2022  i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?
Instalacja paneli fotowoltaicznych i ogniw, które służą do podłączenia do instalacji elektrycznej. Zamontowanie panelina dachu musi być przeprowadzone przez specjalistę.

Cennik fotowoltaicznych ogniw amorficznych

Ogniwa amorficzne rzadko znajdują zastosowanie, jako źródło energii elektrycznej dla całego budynku. Znacznie częściej wspomagają jedynie wybrane urządzenia i elementy podłączane do instalacji elektrycznej. Dlatego w ofertach sprzedaży znajdziemy panele o ograniczonej mocy. Poniżej wskażemy cennik trzech wybranych modeli. Cena zakupu prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednak zwróćmy uwagę na moc, która okazuje się wielokrotnie niższa niż w kolektorach polikrystalicznych i monokrystalicznych.

Niska cena

Cena pośrednia

Amorficzne kolektory słoneczne Conrad 6 W

110,00 zł/szt.

130,00 zł/szt.

Amorficzne baterie słoneczne Conrad 4 W

100,00 zł/szt.

115,00 zł/szt.

Amorficzny panel słoneczny Kaneka 6 W

90,00 zł/szt.

100,00 zł/szt.

Cennik fotowoltaiki - składowa ceny. Skąd bierze się ostateczna kwota?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Koszty montażu paneli fotowoltaicznych

Jak i gdzie podłączyć panele fotowoltaiczne?

Wydajna lokalizacja paneli fotowoltaicznych stanowi jeden z najważniejszych elementów ich wysokiej skuteczności. Dlatego przed montażem kolektorów słonecznych warto rozważyć najbardziej słoneczną lokalizację.

Ogniwa fotowoltaiczne są z reguły montowane na dachach. Istnieje możliwość zamontowania ich na dachu spadzistym oraz płaskim. Problem pojawia się w przypadku, gdy pochyłość dachu nie jest zorientowana w kierunku południowym, bądź bezpośrednio przed budynkiem występują obiekty zacieniające. W takich wypadkach warto rozważyć inną, lepiej nasłonecznioną lokalizację.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się montaż kolektorów słonecznych na ziemi. Jest to wydajne rozwiązanie w przypadku wielkometrażowych, niezagospodarowanych obszarów. Kolektor zamontowany na ziemi może zostać ustawiony w idealnej pozycji względem kierunków świata. Wystarczy zadbać o to, by bezpośrednio przed urządzeniami nie znajdowały się wysokie drzewa ani budynki.

Koszty montażu paneli fotowoltaicznych w 2022 roku - ceny, dofinansowanie, oszczędności

Niektóre panele fotowoltaiczne sprzedawane są wraz z bezpłatnym montażem. Jednak na ogół cena usługi zostaje już włączona w koszty wszystkich urządzeń. Mimo wszystko zakup paneli wraz z montażem okazuje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dzięki temu zyskujemy pełną gwarancję i możliwość reklamacji w razie awarii.

Niektóre ogniwa fotowoltaiczne będą też dostępne bez montażu. W tym przypadku inwestor sam zobowiązuje się do znalezienia instalatora. Pamiętajmy jedynie, że proces montażu powinien być wykonywany jedynie przez certyfikowanych instalatorów. Samodzielny montaż może wiązać się z utratą gwarancji.

Ostateczny cennik montażu będzie uzależniony od charakterystyki instalacji. Duże znaczenie odgrywa również specyfika dachu (o ile panele będą montowane w tejże lokalizacji). Często fotowoltaika nadaje się również do montażu na balustradach, bądź bezpośrednio na ziemi. Dlatego cennik montażu jest zawsze ustalany indywidualnie z klientem.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla domu użytkowanego przez kilkuosobową rodzinę wynosi przeciętnie 15 000 – 30 000 zł (z VAT). Aby obliczyć koszty, warto wybrać konkretną instalacje i dopasować jej moc, rodzaj paneli, ogniwa i specyfikę inwertera. W ofercie działającej na rynku firmy może znajdować się darmowy montaż przez certyfikowanych instalatorów, czy przedłużona przedłużony czas gwarancji. W celu poznania dokładniejszej ceny, warto porównywać oferty, porównać dostępne ogniwa (np. monokrystaliczne, polikrystaliczne) i skontaktować się z firmami, które zaprezentują swoje oferty. Co ciekawe, większość inwestycji można zrealizować na raty lub skorzystać z preferencyjnych programów z dofinansowaniem.

Czy fotowoltaika się opłaca?

W założeniu montaż fotowoltaiki ma przynieść oszczędności i przynajmniej częściowo uniezależnić inwestora od dostaw energii elektrycznej z sieci. Opłacalność instalacji to rzecz wysoce indywidualna. Wszystko zależy od kosztu paneli fotowoltaicznych, specyfiki montażu, komponentów, parametrów domu i sprawności instalacji. Nie bez znaczenia będzie także zapotrzebowanie domu na prąd. Na rynku znajdziemy wiele typów paneli słonecznych, różniących się od siebie mocą, wydajnością i cenami. Szacuje się, że średni czas zwrotu inwestycji w energię słoneczną to przynajmniej 10 lat. Im większe zapotrzebowanie na ilość energii elektrycznej, tym na ogół szybszy czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę.
Czytaj więcej: Solary - czy opłaca się je instalować? Liczymy zwrot z inwestycji

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może być opłacalna, jednak trzeba pamiętać o zmiennej sprawności systemu. Panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni ale ich wydajność pozostaje ograniczona. Aby przybliżyć średnie wydajności, należy zapoznać się z parametrami podanymi przez producentów konkretnych paneli. Najlepszej jakości ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne i solary wykazują wyższą wydajność niezależnie od warunków atmosferycznych. Dlatego warto wybrać rozwiązania, które spełniają normy i zapisy prawa, będą dopasowane do indywidualnych oczekiwań inwestora oraz parametrów budynku.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Zakup komponentów do instalacji fotowoltaicznej wpływa na wydajność i ostateczną cenę inwestycji. Jednym z ważniejszych zakupów będzie inwerter i wybór paneli. W ofertach niemal każdego producenta znajdują się panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Panele z krzemu polikrystalicznego mają jasno niebieski kolor, a ich zakup kosztuje mniej niż z przypadku paleni monokrystalicznych. Te drugie posiadają wyższą sprawność działania (kwp), co przykłada się na większą moc z jednego panelu. Będą idealnym rozwiązaniem, jeśli posiadamy ograniczone miejsce do montażu, a konieczność poniesienia większych kosztów nie jest dla nas dużym utrudnieniem.
Czytaj więcej: Wybieramy panele fotowoltaiczne krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie

Jak działa fotowoltaika?

Schemat działania paneli fotowoltaicznych można streścić w kilku uproszonych krokach. Do pracy potrzebne jest światło słoneczne, które pada na panele ogniwa fotowoltaicznego. Następnie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, polegające na przekształceniu światła w prąd stały. Kolejnym elementem systemu jest falownik, zmieniający prąd stały w prąd zmienny. Przetworzony prąd płynie do domowej instalacji elektrycznej i może zasilać gniazdka oraz sprzęty domowe. Rocznie daje to odczuwalne oszczędności. Zbyt duża ilość wyprodukowanych kwh może płynąć do sieci elektrycznej. Jeśli ilość wyprodukowanej przez panele energii jest zbyt mała, następuje pobór prądu z sieci energetycznej.
Czytaj więcej: Jak działa fotowoltaika? Rodzaje zestawów, cena instalacji, porady

Jaki falownik do fotowoltaiki?

Do całkowitych kosztów instalacji fotowoltaicznej należy doliczyć zakup falownika, znanego także pod nazwą inwertera. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na cenę. W sprzedaży znajdziemy falowniki trójfazowe i jednofazowe. Falownik jednofazowy będzie tańszy w zakupie, jednak na ogół odznaczają się mniejszą wydajnością. Montaż fotowoltaiki z falownikiem trójfazowym (dobra jakość produktu) może oznaczać nawet kilkuprocentową poprawę wydajności. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie, jaki falownik wybrać. Inwerter powinien być dobrze dopasowany do mocy oraz powierzchni paneli i dopasowany do indywidualnych wymagań klienta oraz specyfiki wybranej instalacji.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Wybór mocy fotowoltaiki jest ściśle uzależniony od zapotrzebowania na energię elektryczną klienta. Firmy mogą zaprezentować własne wyliczenia w oparciu o wytyczne inwestora. Wycena firm zazwyczaj jest w pełni darmowa i może określić przybliżony koszt inwestycji brutto lub netto. Możemy też obliczyć potrzebną moc samodzielnie. W tym celu mnożymy kwotę miesięcznego rachunku za prąd przez 12 miesięcy, następnie mnożymy przez 2 i dzielimy przez produkcję roczną w kW (w przybliżeniu 1000 kWh). Liczba dwa to współczynnik, który uwzględnia specyfikę rozliczania fotowoltaiki z zakładem energetycznym. Wartość produkcji rocznej to około 1000 kWh przy dachu skierowanym na południe lub 800 kWh przy dachu zorientowanym na zachód lub wschód.

Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki?

Do bezpiecznej produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, konieczne jest odpowiednie uziemienie. Możemy je wykonać na kilka sposobów, z czego dwa cieszą się największą popularnością. Niektóre osoby wykorzystują punkty uziemiające w module fotowoltaicznym i łączą je z punktem uziemiającym. Montaż fotowoltaiki może także odbywać się z uziemieniem w postaci klem z pinami łamiącymi anodowanie modułów. Drugie rozwiązanie jest mniej pracochłonne, jednak nie jest tak chętnie stosowane jak tradycyjne uziemienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny