Klasa drewna a cennik 2021

Dystrybutorzy drewna parkietowego dokonują selekcji na trzy podstawowe klasy. Każda klasa drewna wyróżnia się nieco odmiennymi parametrami i jakością. Jest to najważniejszy parametr wpływający na ceny zakupu.

  • Podłogi drewniane klasy III – wyróżnia je najatrakcyjniejszy koszt zakupu materiału. Cena za m2 może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu do drewna klasy I. Materiał dębowy, jesionowy, bukowy czy z drewna egzotycznego klasy III może posiadać zdrowe sęki dochodzące do średnicy 20 mm. W najtańszym materiale odnajdziemy też pęknięcia i sęki zepsute o średnicy do 5 mm.
  • Podłogi drewniane klasy II – koszt zakupu za m2 materiału będzie już nieco wyższy. Parkiet przemysłowy lub tradycyjny może posiadać pęknięcia powierzchniowe i zdrowe sęki dochodzące do średnicy 6 mm. Dopuszczalne są również lekkie przebarwienia kolorystyczne oraz delikatne zakrzywienie słojów.
  • Podłogi drewniane klasy I – drewno klasy I to najwyższa jakość oraz cena zakupu. Deski nie posiadają pęknięć ani powierzchniowych przebarwień. Dopuszczalne są jedynie zdrowe sęki o średnicy nieprzekraczającej 3 mm. Deski posiadają równomierne usłojenie i zapewniają najwyższy poziom estetyki.

Cennik podłóg drewnianych 2021 – drewno rodzime

Korzystne oferty na układanie parkietu

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od układania parkietów - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Jak już wspomnieliśmy na początku, cena za m2 drewna zależy od jego klasy. Dlatego w poniższej tabeli porównaliśmy koszt zakupu materiału w trzech wariantach jakościowych.

Cena drewna na podłogi będzie również uzależniona od gatunku. Najdroższe okazują się tradycyjne parkiety drewniane (głównie dębowy, bukowy lub jesionowy).  Ceny zakupu drewna takich gatunków jak jawor, czy sosna będą nieco bardziej atrakcyjne.

Cennik parkietów drewnianych z drewna rodzimego

Klasa III Klasa II Klasa I
zł/m2 zł/m2 zł/m2
Podłogi Barlinek 87,36 109,20 218,41
Parkiet tradycyjny - jawor 38,22 76,44 131,04
Mozaika parkietowa z dębu 32,76 43,68 65,52
Mozaika parkietowa z jesionu 21,84 32,76 54,60
Tradycyjny parkiet bukowy lub jesionowy 43,68 87,36 141,96
Parkiet lamelowy (dębowy lub bukowy) 27,30 38,22 54,60
Parkiet lamelowy sosnowy 13,10 21,84 32,76
Parkiet przemysłowy jesionowy 38,22 76,44 98,28
Tradycyjny pakiet sosnowy 21,84 43,68 87,36
Tradycyjny pakiet dębowy 54,60 131,04 196,56
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń Zobacz więcej informacji na temat cen: układania parkietu w Twojej miejscowości.

Pamiętaj, że cenniki mogą się różnić w firmach nawet o kilkadziesiąt procent. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie przynajmniej kilku ofert przed podjęciem decyzji. Jeżeli chcesz zrobić bez kontaktowania się z wieloma firmami, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi otrzymasz oferty od firm z Twojej okolicy zainteresowanych wykonaniem tej usługi.

Deska barlinecka to jeden z najczęściej wybieranych materiałów. Układanie parkietu z niej nie jest trudne, ale lepiej zatrudnić do tego specjalistę.
Cennik podłóg drewnianych 2021 - ile kosztuje parkiet z różnego rodzaju drewna?

Polecane produkty do pielęgnacji parkietu

Parkiet tradycyjny, lamelowy, barlinek, a może mozaika parkietowa?

Parkiet tradycyjny

Z powyższej tabeli wynika, iż parkiet tradycyjny okazuje się największym wydatkiem. Mimo wszystko tradycyjne deski nadal cieszą się bardzo dużą popularnością. Wszystko za sprawą trwałości i dużego poziomu estetyki.

Tradycyjny parkiet dębowy, bukowy czy jesionowy wyróżnia się odpornością na rysowanie powierzchni. Grube deski (przeważnie pomiędzy 16 a 22 mm grubości) stanowią dodatkową warstwę izolacji akustycznej i cieplnej.

Tego rodzaju podłogi dobrze znoszą wielokrotne cyklinowanie, dzięki czemu stają się rozwiązaniem na wiele długich lat. Wysoka cena za m2 będzie zatem rekompensowana przez długą trwałość i ponadczasowy wygląd podłóg z drewna rodzimego bądź z drewna egzotycznego.

Mozaika parkietowa

Cena za mozaikę parkietową lub parkiet lamelowy może być znacznie niższa. Warto pamiętać, iż parkiet lamelowy jest jedynie imitacją parkietów tradycyjnych. W rzeczywistości deszczułki wykorzystane do jego wykonania okazują się znacznie cieńsze (10 do 14 mm). Przekłada się to na gorszą jakość oraz mniejszą żywotność podłogi.

Dodatkową niedogodnością powierzchni lamelowych jest brak połączenia na pióro i wpust. Drewniane elementy zostają połączone na styk. W przypadku cienkich desek z miękkiego drewna istnieje ryzyko pojawienia się odkształceń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okazują elementy lamelowy z twardego gatunku drewna rodzimego (np. jawor) lub z drewna egzotycznego.

Podłogi drewniane wymagają co pewien czas odnawiania powierzchni. Cyklinowanie tradycyjnego parkietu można przeprowadzać wielokrotnie. Cienkie deszczułki służące do wykonania parkietu lamelowego mają znacznie większe ograniczenia.

Barlinek

Omawiając podłogi drewniane nie sposób zapomnieć o deskach barlineckich. Tak zwany barlinek stanowi kompromis pomiędzy parkietem lamelowym, a tradycyjnym.

Parkiet tradycyjny drewniany to najczęściej wybierane rozwiązanie. Jest wykonany z podłużnych klepek, które nadają podłodze bardzo oryginalnego wyglądu.
Cennik podłóg drewnianych 2021 - ile kosztuje parkiet z różnego rodzaju drewna?

Deski barlineckie wyróżniają się dużą żywotnością oraz wysokim poziomem estetyki. Dobrze sprawdzają się jako podłogi pływające i mogą znaleźć zastosowanie na ogrzewaniu podłogowym.

Cena za m2 jest dość wysoka, jednak barlinek cieszy się nieustającą popularnością.

Mozaika parkietowa, na przykład jodełka

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest mozaika parkietowa. Ceny jej wykonania będą dość atrakcyjne (szczególnie jeśli zdecydujemy się na podłogi z drewna rodzimego).

Mozaika parkietowa daje wiele możliwości dekoracyjnych. Powstaje z wielu małych elementów, które tworzą estetyczne wzory (np. popularna jodełka). Podczas tworzenia podłogi można połączyć dwa gatunki różnie wybarwionego drewna. Możliwości zależą wyłącznie od wyobraźni i oczekiwań inwestora.

Deszczułki na mozaikę posiadają grubość 10 do 14 mm, zatem ich cyklinowanie okaże się utrudnione.  

Cennik podłóg z drewna egzotycznego 2021

Podłogi z drewna egzotycznego kojarzą się z luksusem i najwyższą jakością. Wszystko za sprawą dużej żywotności, nietypowej kolorystyki oraz ciekawego usłojenia drewnianych elementów.

Cennik podłóg drewnianych 2021 będzie w dużej mierze uzależniony od gatunku drewna egzotycznego. W poniższej tabeli prezentujemy ceny podłóg z najpopularniejszych odmian drewna egzotycznego.

Cennik parkietów z drewna egzotycznego 2021

Klasa III Klasa II Klasa I
zł/m2 zł/m2 zł/m2
Barlinek z drewna egzotycznego 168,51 224,68 337,01
Parkiet tradycyjny – iroko 168,51 224,68 337,01
Parkiet tradycyjny - kampas 134,81 224,68 393,18
Parkiet tradycyjny –merbau 134,81 224,68 449,35
Parkiet lamelowy z orzecha amerykańskiego 56,17 84,25 101,10
Parkiet tradycyjny - padouk 134,81 202,21 393,18
Parkiet przemysłowy z doussie 89,87 112,34 168,51
Parkiet tradycyjny – teak brazylijski parzony 168,51 224,68 561,69
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń Zobacz więcej informacji na temat cen: układania parkietu w Twojej miejscowości.

Zaprezentowane powyżej ceny za m2 dotyczą jedynie zakupu materiałów na podłogi drewniane. Do kosztów całkowitych należy jeszcze doliczyć usługę montażową oraz materiały dodatkowe. Jeżeli chcesz otrzymać konkretne oferty na wybrany przez Ciebie parkiet - wypełnij ten formularz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny