Układanie kamienia polnego cennik – od czego zależy koszt układania chodnika lub podjazdu z kamienia naturalnego?

Ile kosztuje usługa polegająca na ułożeniu kamienia naturalnego w ogrodzie lub na podjeździe? Cena za m2 może być ustalana w wieloraki sposób. Nie istnieje jednolity cennik, który określiłby skalę wydatków inwestycyjnych. Układanie kamienia polnego cennik jest na ogół prezentowany w indywidualnym kontakcie z wykonawcą. Wycena usługi będzie uzależniona od kilku podstawowych czynników.

Pierwszy czynnik to stopień skomplikowania prac. Układanie bruku w ogrodzie, układanie podjazdu lub krętego chodnika może wiązać się z różnorodnymi kosztami robocizny. W uproszczeniu, im mniej skomplikowana będzie usługa, tym atrakcyjniejsza cena za m2. Ułożenie krętego chodnika z kamienia łupanego lub ciętego będzie droższe w przeliczeniu na m2 niż ułożenie dużej, prostej powierzchni drogi lub podjazdu z bruku.

Usługa obejmująca ułożenie kamienia naturalnego w ogrodzie lub na powierzchni podjazdu będzie także rozliczana według lokalizacji. Ceny za m2 usługi różnią się w poszczególnych regionach naszego kraju. Najwyższe stawki na ogół obowiązują na terenie większych miast. Bardziej atrakcyjna cena za m2 układania chodnika lub podjazdu może obowiązywać na terenie mniejszych miejscowości we wschodnich rejonach kraju. Warto przy tym zauważyć, że stawki wykonawców działających w tych samych lokalizacjach mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt procent. Im większa renoma i doświadczenie wykonawcy, tym na ogół wyższa stawka za m2. Wyższa cena przeważnie idzie w parze z wyższym standardem wykonywania usługi.

Ile kosztuje układanie kamienia naturalnego w ogrodzie lub na powierzchni drogi? Układanie kamienia polnego cennik

Znamy już podstawowe czynniki, które wpływają na ceny ułożenia łupanego lub ciętego kamienia naturalnego na powierzchni drogi, ogrodu bądź chodnika. W następnej kolejności możemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje taka usługa?

Średnia cena układania bruku z kamienia naturalnego waha się pomiędzy kwotami 45 – 120 zł/2. Pamiętajmy iż jest to jedynie stawka robocizny. Do kosztów całkowitych dochodzi także zakup kamienia, palisad i materiałów dodatkowych.

Cena za układanie drogi, podjazdu lub chodnika jest ściśle uzależniona od stopnia skomplikowania usługi. Ile kosztuje usługa układania kamienia na prostej powierzchni drogi lub podjazdu? Zakładamy, że usługa układania kamienia naturalnego (ciętego lub łupanego) charakteryzuje się niskim stopniem skomplikowania. Nowa nawierzchnia będzie posiadała typowy kształt, pozbawiony dodatkowych wzorów. Cena ułożenia bruku na powierzchni drogi lub podjazdu wynosi wtedy około 45 – 70 zł za m2.

Stawka za układanie kamienia naturalnego w ogrodzie rośnie wraz ze zwiększeniem skomplikowania wzoru. Układanie krętego chodnika, dekoracyjnego bruku wokół drogi lub wymyślnych ścieżek w ogrodzie na ogół generuje wyższe ceny za m2. Ile kosztuje układanie kamienia naturalnego o wyższym stopniu skomplikowania prac? Przyjmujemy, że średnia cena samej robocizny utrzymuje się w przedziale 65 – 120 zł/m2. Nasze wyliczenia mają charakter poglądowy i zawierają wartość podatku VAT. Ceny lokalnych firm brukarskich mogą się odczuwalnie różnić ze względu na dużą rozbieżność stawek wykonawców. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Układanie kamienia polnego cennik robocizny. Aktualizacja: 14-10-2022 r.

Średnia cena za m2 od

Średnia cena za m2 do

Układanie drogi, podjazdu, bruku z kamienia naturalnego – niski poziom skomplikowania usługi

45,00 zł

70,00 zł

Układanie chodnika, ścieżki z kamienia naturalnego w ogrodzie – wyższy poziom skomplikowania usługi

65,00 zł

120,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Samodzielne układanie kamienia ciętego lub łupanego

Układanie kamienia polnego wymaga dużej precyzji i dobrego rozplanowania. Prace możemy powierzyć doświadczonemu brukarzowi bądź wykonać ją samodzielnie. W drugim przypadku musimy poświecić czas na bardzo dokładne przygotowanie, a w dalszej części na ułożenie podjazdu, drogi lub chodnika.

Układanie kamienia polnego rozpoczyna się od przygotowań. Na wstępie wytyczamy przestrzeń przeznaczoną na podjazd lub chodnik. Oczyszczamy też najbliższą okolicę, aby zapewnić sobie dobry dostęp do układanej nawierzchni. Po oczyszczeniu terenu tworzymy przynajmniej podstawowy projekt przyszłej nawierzchni. Wytyczamy wszystkie krawędzie i planujemy lokalizację poszczególnych elementów.

Wytyczamy linie chodnika lub podjazdu za pomocą sznurka, który przeplatamy przez osadzone w ziemi kołki. W ten sposób łatwiej będzie nam zachować odpowiedni kształt przyszłej nawierzchni.

Na terenie przyszłej ścieżki usuwamy warstwę humusu, która znajduje się do głębokości około 35 – 40 cm. Dokładnie oczyszczamy grunt z roślin i kamieni, następnie wyrównujemy powierzchnię. W miejscu wykopu nanosimy przynajmniej 20 cm warstwę drobnego piasku, a następnie ubijamy podłoże.

Obrzeża chodnika lub podjazdu wymagają szczególnej staranności. Układamy je na warstwie piasku wymieszanego z cementem. Dzięki temu przyszła nawierzchnia będzie bardziej stabilna i nie rozejdzie się na boki. Pamiętajmy także o wyrównaniu całej nawierzchni. Kamienie układamy ciasno obok siebie, wybierając najbardziej płaskie powierzchnie. Pomiędzy kamieniami o większych rozmiarach mogą znajdować się kamienie mniejsze. W ten sposób wyeliminujemy duże szczeliny i zapewnimy efektowny wygląd podjazdu. Ważnym elementem podjazdu lub chodnika będzie także delikatny spadek w kierunku zewnętrznym. W ten sposób unikniemy zalegania wody opadowej na kamiennej nawierzchni. Delikatny spadek na zewnątrz ułatwi odprowadzanie wody opadowej, a jednocześnie zwiększy komfort chodzenia po ścieżce podczas deszczu.

ikona podziel się Przekaż dalej