Aktualne cenniki budowlane - szczegółowe i ogólne po województwach

Cenniki prac budowlanych - jak prawidłowo wycenić koszty?

Wycena kosztów budowy domów przebiega przez kilka niezmiennych etapów. Aby otrzymać wiarygodny wynik musimy pamiętać o wielu szczegółach. Dlatego przed rozpoczęciem wyliczeń warto zaznajomić się z najważniejszymi zasadami kosztorysowania oraz standardowym cennikiem usług budowlanych. Poniżej podpowiemy jak prawidłowo wycenić koszty budowy.

Po pierwsze wybór projektu

Ceny usług budowlanych to innymi słowy koszty robocizny, które ponosimy podczas wznoszenia różnego rodzaju budynków. Cena usług budowlanych może być dość zróżnicowana. Każdy wykonawca może ustalić nieco inny zakres cen na swoją robociznę. Jedną ze składowych cennika robocizny jest podatek VAT. Duży wpływ na kształtowanie się cen usług budowlanych ma region kraju, w którym wykonywane są prace.

Budowa domu to wieloetapowe przedsięwzięcie. Na wstępie musimy określić preferowaną technologię budowlaną oraz wybrać projekt. To właśnie od tych punktów zależeć będzie późniejszy koszt budowy domu. W Polsce największą popularnością cieszy się tradycyjne budownictwo murowane. Jednak nie jest to jedyna możliwa opcja. Coraz większym zaufaniem cieszą się również alternatywne technologie budowy. W wielu przypadkach budowa domu w alternatywnej technologii pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Dobrym przykładem będą budynki wznoszone w technologii szkieletowej. Jeśli chcesz poznać charakterystykę domów szkieletowych, przeczytaj ten artykuł.

Budowa domu w technologiach alternatywnych często okazuje się również mniej czasochłonna. Wspomniane powyżej budownictwo szkieletowe może doprowadzić do powstania budynku w zaledwie kilka tygodni. Dla porównania, tradycyjny dom murowany buduje się zazwyczaj przez dwa lata.

Po wyborze technologii budowlanej przychodzi czas na wybór konkretnego projektu. Koszt budowy domu jest w dużej mierze uzależniony od parametrów ustalonych w dokumentacji. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy by budowa domu nie generowała zbyt dużych kosztów. Najtańsze w wykonaniu będą budynki z prostą bryłą, zwieńczone dwuspadowym dachem. Dodatkowe tarasy, balkony, lukarny i nieregularności w więźbie dachowej zwiększą koszt budowy domu.  Jeśli chcesz porównać koszty budowy dachów dwuspadowych, czterospadowych i wielospadowych, przeczytaj artykuł.

Po drugie kosztorys inwestycyjny

Wiele projektów budowlanych posiada własny kosztorys inwestycyjny. Niestety wartości podane w takiej dokumentacji są często niedoszacowane. Koszt budowy domu może wygenerować zupełnie inne wydatki. Dlatego warto stworzyć indywidualny kosztorys inwestycyjny. Kalkulacje warto podzielić na kilka etapów. Dzięki temu poznamy orientacyjne ceny wykonania poszczególnych prac budowlanych. Uwzględnijmy w szczególności:

Koszty budowy konstrukcji budynku – to jeden z najważniejszych etapów budowy, który zazwyczaj pochłania dość dużą sumę pieniędzy. W kalkulacjach trzeba uwzględnić budowę fundamentów, ścian działowych, ścian nośnych, kominów oraz wentylacji, stropów i elewacji zewnętrznej. W wyliczeniach pomogą nam cenniki budowlane.

Koszt budowy dachu – to kolejny etap budowlany, na który warto zwrócić szczególną uwagę. W wyliczeniach musimy uwzględnić koszt wykonania więźby, poszycia oraz pokrycia dachowego. Dodatkowym wydatkiem okaże się też wykończenie dachu, ocieplenie poddasza i wykonanie podbitki okapu. Przydatnym źródłem informacji okażą się tutaj cenniki budowlane, dotyczące cennika usług dekarskich.

Budowa domu na tym etapie doprowadza nieruchomość do stanu surowego otwartego.

Koszty okien i drzwi – dom znajdujący się w stanie surowym otwartym wymaga jeszcze wykończenia wszystkich otworów zewnętrznych. Warto uwzględnić to w kosztorysie inwestycyjnym. Koszt budowy domu zostanie podniesiony przez zakup okien, drzwi zewnętrznych oraz ewentualnej bramy garażowej. Przydatnym źródłem informacji okaże się cennik montażu okien.

Wykończenie wnętrza – budowa domu kończy się wraz z pełnym wykończeniem pomieszczeń mieszkalnych. Bez wątpienia jest to ważny etap, który podnosi ostateczny koszt budowy domu. W wyliczeniach należy wziąć pod uwagę montaż posadzek, tynków, parapetów, instalacji, a także sufitów podwieszanych. Na koszt wykończenia wnętrza wpłynie także instalacja ogrzewania. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Zaprezentowane w kalkulatorach cenniki budowlane wskażą nam nie tylko koszty montażu konkretnych instalacji grzewczych. Znajdziemy też przykładowe koszty ogrzewania budynku Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, bowiem poniesiemy je podczas każdego sezonu grzewczego.

Jak wybierać materiały i firmy budowlane?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na koszt budowy domu będzie zakup materiałów oraz stawka usług budowlanych. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze warto wybierać rozwiązania najtańsze. Tanie materiały budowlane to także wątpliwa jakość. Podobnie jest w przypadku kosztów robocizny. Dlatego na wielu etapach budowy warto wybierać jedynie materiały z pośredniej lub górnej półki cenowej. Dzięki temu upewnimy się, że budowa domu nie będzie odbiegała od aktualnych standardów. Usługi budowlane wpływają na koszt budowy domu. Jednak warto wybierać sprawdzonych i doświadczonych fachowców. Dobra ekipa budowlana oznacza brak niedoróbek oraz problemów z realizacją inwestycji. Jeśli chcesz przeanalizować cenniki budowlane zapoznaj się z tym artykułem.

Cennik materiałów budowlanych znajdziesz tu.

Budowa domu to duży wydatek, który staje się niemałą przeszkodą dla wielu rodzin. Przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia dobrze jest wykonać indywidualny cennik budowlany. Jest to kalkulacja, która pomoże we wstępnym oszacowaniu wydatków ponoszonych na wszystkich etapach budowy. Cennik budowlany powinien też uwzględniać koszty robocizny. Ceny usług budowlanych mogą stanowić nawet 1/3 całkowitych kosztów inwestycyjnych. Wszystkie prace budowlane i wykończeniowe (np. montaż instalacji w nowym budynku) powinny być wliczone w cennik budowlany. Dzięki temu skalkulowany wynik będzie dla inwestora wiarygodny.

Ceny usług budowlanych w poszczególnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. Duży wpływ na koszty inwestycyjne ma także standard wykonywania prac. Cennik budowlany najtańszych wykonawców może wydawać się dość atrakcyjny. Jednak niska cena rzadko idzie w parze z wysoką jakością. Cennik prac z pośredniej półki cenowej daje inwestorowi większe bezpieczeństwo. Sprawdzeni wykonawcy zgadzają się na podpisanie umowy, która staje się podstawą do gwarancji. Dzięki temu możemy liczyć na to, że montaż instalacji, czy usługi dekarskie będą wykonane w sposób prawidłowy.

Cennik prac budowlanych z pośredniej półki cenowej wydaje się dla inwestora najbezpieczniejszy. Warto jednak pamiętać, że duże ceny usług budowlanych nie muszą wiązać się z wysoką jakością wykonania prac. Niektórzy wykonawcy ustalają wygórowany cennik budowlany, niestety nie idzie za nim optymalna jakość usług. Dlatego warto przyłożyć wszelkich starań do wyboru najlepszej ekipy wykonawców. Ceny usług budowlanych nie mogą być jedynym kryterium, które decyduje o wyborze fachowców. Równie ważne będzie ich doświadczenie, referencje, a także opinie poprzednich klientów. Wszystkie niedoróbki wykonane na etapie budowy mogą być bardzo kosztowne do naprawienia. W niektórych wypadkach ich naprawa jest nawet niemożliwa.

Jeśli interesują Cię ceny usług budowlanych, zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się tu ile kosztuje budowa domu, ocieplenie elewacji, montaż instalacji i wiele innych. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.