Aktualne cenniki materiałów budowlanych - sprawdź ceny

Gdzie znaleźć najlepsze ceny materiałów budowlanych? Sprawdź aktualne cenniki materiałów budowlanych!

Planując budowę domów i obiektów użytkowych chcemy przeprowadzić prace w sposób bezproblemowy. Dla wielu inwestorów ważne są również ostateczne koszty całego przedsięwzięcia. Dobrze przygotowanie do inwestycji może oszczędzić czas jej realizacji, a także koszty. Jednym z głównych składowych wydatków okazują się ceny materiałów budowlanych. Dlatego warto wiedzieć, gdzie znaleźć najlepsze ceny.

Tworzymy plan prac

Przed przystąpieniem do zakupu materiałów musimy sporządzić harmonogram prac. Większe inwestycje muszą być oczywiście realizowane w oparciu o projekt budowlany. Znajdziemy w nim wszystkie wytyczne dotyczące potrzebnych materiałów. Zwróćmy tu uwagę na ich parametry techniczne. Jest to szczególnie istotne podczas budowy konstrukcji nośnej budynku. Materiały budowlane przeznaczone na fundamenty, stropy oraz ściany nośne muszą wytrzymywać duże ściskanie i wykazywać odporność na działanie zmiennych temperatur. W przypadku przegród zewnętrznych zwróćmy też uwagę na stopień ich izolacji termicznej. Współczesne przepisy prawa budowlanego wymuszają na inwestorach wykorzystywanie materiałów, które spełniają określone normy. Współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne przełoży się też na późniejsze koszty ogrzewania domu. Dlatego warto dokonać dokładnej analizy dostępnych materiałów i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Tworząc plan prac musimy określić potrzebne materiały budowlane. Dopiero po oszacowaniu naszego indywidualnego zapotrzebowania będziemy w stanie analizować ceny materiałów i wybierać najkorzystniejsze rozwiązania.

Wybieramy beton i materiały budowlane na zewnętrzne ściany nośne

Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Używamy go już od etapu zerowego, podczas tworzenia fundamentów. Mieszanka betonowa powinna być dobrze dopasowana do swojego indywidualnego przeznaczenia. Tego typu materiały budowlane posiadają różnorodne oznaczenia. Najczęściej stosowane będą klasy betonu. W ofertach sprzedaży znajdziemy:

  • Beton lekki – zwany także betonem komórkowym bądź gazobetonem. Jego waga wynosi od 800 do 2 000 kg/m3. Do wykonania lekkiej mieszanki betonowej używa się najlżejszych kruszyw, takich jak wapienie. Beton lekki znajduje zastosowanie w tworzeniu bloczków na ściany zewnętrzne, bądź płyt stropowych.
  • Beton zwykły – czyli taki, którego waga wynos od 2 000 do 2 600 kg/m3. Do ich wykonania stosuje się kruszywa takie jak bazalt czy żwir. Beton zwykły znajduje zastosowanie w strukturach betonowych oraz żelbetonowych.
  • Beton ciężki – jego waga przekracza 2 600 kg/m3. Do wykonania betonu ciężkiego konieczne są kruszywa o specjalnych właściwościach. Ze względu na wysoki koszt, beton ciężki rzadko znajduje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych.

Jak widzimy, wybierając mieszankę betonową nie warto sugerować się jedynie kosztami. Tego typu materiały budowlane muszą być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb budowlanych. Przed zakupem przeanalizujmy lokalne ceny materiałów budowlanych. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup gotowej mieszanki wylewanej wprost z gruszki. Wybierając najkorzystniejszą opcje zwróćmy także uwagę na koszty dowozu. W większości przypadków najbardziej opłaca się wybór najbliżej położonej mieszalni.

Wybierając materiały budowlane nie można też zapomnieć o produktach dedykowanych na ściany nośne. Ściany nośne możemy wymurować z kilku popularnych materiałów. Każdy z nich posiada nieco odmienne właściwości oraz charakteryzuje się innymi kosztami zakupu. Zwróćmy szczególną uwagę na:

  • Bloczki betonu komórkowego – mogą posłużyć do wymurowania jednowarstwowych ścian nośnych. Dobrym przykładem będą tu bloczki Ytong Energo. Są to ciekawe materiały budowlane o niskim współczynniku przenikania ciepła, wynoszącym U = 0,19 W/(m2K). Dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym możemy zrezygnować z dodatkowej izolacji przegród zewnętrznych.
  • Ceramika – w ofertach sprzedaży znajdziemy bloczki z ceramiki poryzowanej oraz zwykłej. Ceramika poryzowana może posłużyć do wybudowania przegród o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Niektóre z dostępnych materiałów zapewniają możliwość bezspoinowego montażu. Niestety materiały budowlane o najwyższym współczynniku termoizolacji będą też najdroższe w zakupie. Ceramika tradycyjna wyróżnia się niższymi kosztami. Dodatkowo jest materiałem wytrzymałym i łatwym do wymurowania. Często znajduje zastosowanie do budowy ścian dwuwarstwowych.
  • Bloczki silikatowe – to kolejne interesujące materiały budowlane, które warto wziąć pod uwagę. Zapewniają dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Bloczki z silikatów są także łatwe do wymurowania. Ich jedynym mankamentem okazują się wyższe ceny zakupu.

Wybieramy materiały izolacyjne, okna, tynki i pokrycia dachowe

Analizując cenniki materiałów budowlanych zwróćmy też uwagę na materiały izolacyjne, okna, tynki oraz pokrycia dachowe. Są to niezbędne grupy produktów, które wykorzystujemy podczas każdej budowy i wykończenia budynków mieszkalnych. Materiały izolacyjne różnią się od siebie parametrami termoizolacyjnymi oraz możliwościami zastosowania. Trzeba jednak pamiętać, że nawet styropian czy wełna mineralna o tych samych parametrach może różnić się kosztem zakupu. Ceny materiałów budowlanych są tu bardzo zróżnicowane. Różnice w kosztach zakupu tego samego produktu mogą sięgać nawet kilkunastu procent. Podobnie jest w przypadku zakupu okien oraz materiałów na pokrycia dachowe. Dostępne w ofertach sprzedaży okna będą dostępne w wielu wersjach oraz wariantach termoizolacyjnych. Jednak różnice cenowe pomiędzy produktami o takiej samej jakości mogą sięgać kilkunastu procent. Analizując ceny materiałów budowlanych zauważymy też duże różnice w cenach zakupu pokryć dachowych. Dlatego warto przeanalizować aktualny cennik materiałów budowlanych. Pierwszym krokiem może być porównanie cen dostępnych w Internecie. Dzięki temu zapoznamy się z przybliżoną skalą wydatków. Analizując oferty internetowe sprawdźmy także stawki prezentowane przez markety budowlane. Będzie to cenna baza wiedzy, która ułatwi wybór najkorzystniejszego cenowo rozwiązania. Ustalając ceny materiałów budowlanych warto pamiętać także o lokalnych składach i sklepach budowlanych. Czasem okazuje się, że zakup w tego typu lokalizacjach może przyczynić się do uzyskania dodatkowych oszczędności. Wszystkie popularne formy zakupu zaprezentujemy poniżej.

Ceny materiałów budowlanych w marketach

Obecnie większość inwestorów ma dostęp do oferty większych marketów budowlanych. W wielu przypadkach jest to dobry sposób na poczynienie oszczędności finansowych. Dlatego warto przeanalizować cennik materiałów budowlanych z przynajmniej kilku marketów. Czasem okazuje się, że koszt zakupu chemii budowlanej, czy bloczków jest dla inwestora miłym zaskoczeniem. Niektóre markety tworzą też okresowe promocje na wybrane grupy produktów. W ten sposób jesteśmy w stanie oszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent na konkretnych płytkach, panelach, drzwiach czy farbach malarskich.

Przeglądając cenniki materiałów budowlanych z supermarketów zwróćmy szczególną uwagę na jakość produktów. Czasem z pozoru tańsze materiały budowlane posiadają gorsze parametry techniczne. Dlatego nie zawsze będzie to dobry sposób na poczynienie oszczędności.

Materiały budowlane w lokalnych składach

Składy budowlane to jedno z pierwszych miejsc, które odwiedzamy chcąc poznać cennik materiałów budowlanych. Znajdziemy w nich niezbędne materiały potrzebne do budowy, remontu lub wykończenia pomieszczeń. Niektóre z produktów będą dostępne w bardzo atrakcyjnych przedziałach cenowych. Przeglądając cennik materiałów budowlanych zwróćmy też uwagę na możliwość oraz koszty transportu. Czasem okazuje się, że lokalny skład przedstawi korzystniejszą ofertę niż odległy o wiele kilometrów market budowlany.

Analizując ceny za materiały budowlane sprawdźmy możliwości uzyskania rabatów. Wiele składów budowlanych udziela atrakcyjnych zniżek dla klientów, którzy zdecydują się zakupić większą ilość produktów. Dodatkowa zniżka może być opłacalnym sposobem na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych.

Cennik materiałów budowlanych w Internecie

Internet stał się potężną bazą wiedzy. Za jego pomocą możemy przejrzeć cennik materiałów budowlanych przestawiony przez konkretnych producentów. Z łatwością porównamy stawki i zapoznamy się z parametrami technicznymi konkretnych produktów. Przeglądając materiały budowlane możemy również skorzystać z fachowych porad.

Niektóre większe składy i markety przedstawiają własny cennik materiałów budowlanych online. W wielu przypadkach zyskujemy także możliwość zamówienia ich i dostarczenia produktów pod wskazany adres. Bez wątpienia jest to jeden z prostszych sposobów na poczynienie korzystnych cenowo zakupów. Za tego typu rozwiązaniem przemawia także wygoda. Oglądając ceny materiałów budowlanych przez Internet nie musimy wychodzić z domu. W kilka chwil zyskujemy dostęp do bardzo dużej bazy ofert. Dzięki temu możemy szybko porównać i ocenić opłacalność każdego rozwiązania.

Gdzie znaleźć najniższe ceny materiałów budowlanych?

Wszystko zależy od specyfiki produktów, których szukamy. Najniższe ceny materiałów budowlanych znajdujemy zazwyczaj za pośrednictwem Internetu. Jesteśmy w stanie porównać cenniki z różnych sklepów. Czasem okazuje się, że różnice w kosztach zakupu tego samego materiału różnią się nawet o kilkanaście procent. Dotyczy do zarówno materiałów budowlanych jak i wykończeniowych. Dlatego warto przeanalizować stawki u konkretnych producentów.

W przypadku mniejszych prac budowlanych i remontowych korzystny okazuje się zakup materiałów w lokalnych marketach bądź składach budowlanych. Korzystając z kupna stacjonarnego zyskujemy możliwość dokładnej analizy produktów. Będzie to szczególnie istotne w przypadku materiałów wykończeniowych. Dostępne w ofertach internetowych modele paneli, czy płytek podłogowych nie muszą obrazować realnego wyglądu produktu. Czasem okazuje się, że różnice w ustawieniach monitora sprawiają, iż zakupiony produkt różni się od oczekiwań inwestora. Kupując materiały budowlane w lokalnych składach lub marketach eliminujemy ryzyko takich pomyłek.