Cenniki, prawo budowlane, sposoby finansowania - dla budujących
Gdzie szukać porad dla budujących i remontujących? Porady cenowe, prawne i finansowe
Budowa własnej nieruchomości oraz prace remontowe wymagają dużej wiedzy, a także dobrego przygotowania. Z pewnością warto poznać cenniki budowlane oraz najważniejsze aspekty związane z prawem i finansami. Dlatego poniżej podpowiemy, gdzie szukać stosownych porad dla budujących i remontujących.
Miarodajne cenniki
Dobrze przygotowane cenniki budowlane i remontowe to podstawa przygotowań do inwestycji. Przed zakupem projektu lub przed rozpoczęciem remontu warto zapoznać się z wydatkami, które poniesiemy na rzecz każdego etapu prac. Im lepiej poznamy ceny budowy domu, czy remontu mieszkania, tym łatwiej będzie nam przejść przez cały proces inwestycyjny.
Tworząc cenniki budowlane warto podzielić je na kilka najważniejszych etapów. Na wstępie określmy koszty związane z budową konstrukcji budynku, następnie oszacujmy cennik budowy dachu i stolarki zewnętrznej. Ostatni etap kosztorysowania polega na określeniu skali wydatków poniesionych na rzecz wykończenia wszystkich pomieszczeń. Niektóre cenniki budowlane zostają dołączone do projektów domów. Niestety wartość wyliczeń jest często niedoszacowana. Dlatego warto wykonać indywidualne cenniki firm budowlanych i zapoznać się z realną skalą wydatków.
Remont domu lub mieszkania nie jest już tak wieloetapowy jak prace budowlane. Mimo wszystko przed rozpoczęciem prac warto sporządzić własny kosztorys. Pomogą nam w tym liczne cenniki remontowe, dostępne na stronie kalkulatorów budowlanych. Przeszukując artykuły odnajdziemy cenniki remontowe z podziałem na województwa. Poznamy przybliżone cenniki materiałów budowlanych, a także kosztów usługi. Dobrym pomysłem będzie też stworzenie własnych wyliczeń. Cenniki remontowe, a także kalkulatory dostępne na stronie mogą pomóc w określeniu przybliżonej skali wydatków. Pamiętajmy jedynie, aby do wyliczeń dodać przynajmniej 15 % rezerwy finansowej. W ten sposób zabezpieczymy się w przypadku wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej wydatków.
Prawo budowlane i finansowanie budowy
Na stronie kalkulatorów budowlanych znajdziemy przydatne porady prawne. Dzięki nim zapoznamy się z aktualnymi wymaganiami przedstawionymi przez prawo budowlane. Warto bowiem pamiętać, iż każda realizacja budowlana musi być przeprowadzona zgodnie z aktualnymi wymaganiami formalnymi. Prawo budowlane narzuca na inwestorów i wykonawców szereg obowiązków. Każda realizacja budowlana musi być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi normami. Do najważniejszych należy oczywiście dopełnienie wszelkich formalności przed rozpoczęciem inwestycji. Prawo budowlane narzuca tez na inwestora konieczność zatrudnienia kierownika budowy. Kierownik to osoba, która koordynuje wszystkie prace na placu budowy. Prawo budowlane narzuciło na niego pewne przywileje oraz obowiązki. Kierownik budowy ma prawo wstrzymać inwestycje, jeśli stwierdzi, że poszczególne etapy zostają realizowane niezgodnie z projektem lub aktualnymi zapisami ustawowymi.
Przeszukując porady dotyczące prawa budowlanego warto zapoznać się między innymi z możliwością otrzymania korzystnych ulg i dofinansowań. Na stronie kalkulatorów budowlanych znajdują się najważniejsze informacje dotyczące dopłat do proekologicznych źródeł ogrzewania budynku, a także możliwości skorzystania z programów wsparcia rządowego. W artykułach znajdziemy także porady dotyczące możliwości odliczenia od podatku kosztów remontu i materiałów budowlanych. Niektórzy inwestorzy mogą być też zainteresowani odwróconym podatkiem VAT lub prawnymi aspektami spadku po rodzicach oraz zachowku.
Z pewnością warto zaznajomić się z poradami prawnymi przed zakupem mieszkania, generalnym remontem, budową domu jednorodzinnego bądź wystąpieniem do sądu o przyznanie zachowku po rodzicach. Korzystne dopłaty i ulgi mogą okazać się cenną formą wsparcia do inwestycji.
Szukając porad prawnych warto także pamiętać, że w 2017 roku wprowadzono zmiany w ustawie prawo budowlane. Najważniejsze z nich dotyczą maksymalnego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne. Z pewnością warto dokładnie przeanalizować ten aspekt jeszcze przed zakupem projektu. Porady prawne zawarte w stosownym dziale mogą też pomóc w formalnym przygotowaniu do rozpoczęcia prac budowlanych. Dowiemy się między innymi, kiedy potrzebne jest pozwolenie, a kiedy zgłoszenie prac budowlanych. Poznamy aktualne ceny budowy domu oraz koszty materiałów odpowiadających aktualnym standardom termoizolacyjnym.
Kredyty gotówkowe oraz kredyty hipoteczne
Przeglądając cenniki budowlane bądź cenniki remontowe zauważymy, że realizacja wielu inwestycji okazuje się bardzo kosztowna. Najłatwiej byłoby, gdyby inwestor posiadał całą gotówkę, potrzebną do realizacji przedsięwzięcia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a jedyną drogą do opłacenia prac okazują się kredyty hipoteczne lub kredy gotówkowe.
Finansowanie budowy odbywa się zazwyczaj poprzez kredyty hipoteczne. Nieruchomość staje się zabezpieczeniem banku, udzielającego wsparcia finansowego. Aktualnie kredyty hipoteczne są najbardziej opłacalną formą pożyczki celowej. Okres spłaty wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. W dziale „kredyty” znajduje się garść przydatnych porad dotyczących tej formy finansowania inwestycji. Dzięki nim inwestor może sprawdzić, czym charakteryzują się kredyty hipoteczne, jakie formalności trzeba przedstawić w oddziale banku, jak założyć hipotekę, a także jak wykonać własny kosztorys inwestorski. Tego typu porady mogą być bardzo przydatne dla inwestorów, którzy ubiegają się o finansowanie budowy ze środków bankowych.
Ceny remontów mieszkań również mogą być zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W większości przypadków nie musimy ustanawiać hipoteki. Znacznie popularniejszym sposobem okazują się tu kredyty gotówkowe. Ich wartość oraz oprocentowanie zależą od wielu czynników. Dlatego warto przejrzeć porady prawne i wybrać rozsądne rozwiązanie. Kredyty gotówkowe nie wiążą się z koniecznością załatwiania tak wielu formalności jak w przypadku kredytów hipotecznych. Krótszy jest również czas oczekiwania na wypłacenie pieniędzy z banku. Dla niektórych inwestorów może to być duży atut, który ułatwi szybkie przeprowadzenie pilnych prac remontowych.