Instalacja centralnego ogrzewania w domu - rodzaje

Instalacja c.o. w domu jednorodzinnym to element, bez którego nie można sobie wyobrazić żadnego budynku mieszkalnego czy też budynku użyteczności publicznej. Zmienność pór roku i strefa klimatu umiarkowanego wymusza na inwestorach poszukiwanie najbardziej optymalnych rozwiązań. Z jednej strony konieczna jest dobra instalacja centralnego ogrzewania w domu lub mieszkaniu, a z drugiej właściwa izolacja na najwyższym poziomie. Jest to istotne nie tylko ze względu na fakt zabezpieczenia ciepła przed uciekaniem, ale także jego odprowadzania poza sezonem grzewczym, w czasie upalnych dni.

W zależności od preferencji co do rodzaju paliwa opałowego oraz od elementów systemu można wyróżnić kilka typów podłączeń c.o. w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu.

Pierwszy rodzaj to instalacja grawitacyjna. Polega ona na wykorzystaniu zjawiska, jakim jest zmiana gęstości wody, powodowana przez zmiany jej temperatury. Ten rodzaj instalacji centralnego ogrzewania wykonuje się w wersji z rozdziałem dolnym lub górnym. W pierwszym wypadku ciepła woda rozprowadzana jest z poziomu piwnicy, w drugim – najpierw doprowadzana jest do poddasza i dalej do innych pomieszczeń.

Drugi rodzaj ogrzewania c.o. w domu to instalacja pompowa. Jak nietrudno się domyślić, przepływ wody w tym schemacie powoduje pompa obiegowa. To rozwiązanie sprawia nie tylko to, że woda bez problemu pokonuje opór i jest łatwo rozprowadzana po całej instalacji, ale ma także inną, bardzo dużą zaletę. Jest nią szybszy rozruch całej instalacji c.o. Ponadto rozwiązanie to daje możliwość umieszczania grzejników poniżej wysokości kotła centralnego ogrzewania.

Trzeci rodzaj to instalacja ogrzewania płaszczyznowego. Jej schemat działania opiera się o odpowiednio zaprojektowane i wyprofilowane spirale grzejne. To coraz popularniejszy schemat instalacji ze względu na jego miejsce montażu w domu czy w mieszkaniu. W zależności od tego, jakie będzie usytuowanie płaszczyzny grzejnej, wyróżnić można powszechne dziś ogrzewanie podłogowe, ścienne, a także sufitowe. Ten rodzaj instalacji bywa łączony z tradycyjnym ogrzewaniem przy pomocy grzejników, które instaluje się na przykład w łazience w formie drabinek. Taki system nazywa się systemem mieszanym.

Ogrzewanie c.o. węglowe vs. gazowe

Instalacja centralnego ogrzewania i montaż centralnego ogrzewania oraz jego poszczególnych elementów odbywa się na podstawie ściśle określonego schematu. Konieczne jest zatem skorzystanie z usług profesjonalistów w tym zakresie, którzy wykonają instalację na najwyższym poziomie. Samodzielny montaż jest możliwy, ale tylko w sytuacji, gdy posiada się niezbędną do tego celu wiedzę.

Schemat centralnego ogrzewania to nie wszystko, gdyż równie ważna jest odpowiedź na pytanie, jakie paliwo wybrać. Do tej pory w większości domów spotkać można piece węglowe. Ich eksploatacja jest jednak na tyle uciążliwa dla domowników, że nie dziwi fakt, iż w ostatnich latach ten rodzaj paliwa jest wypierany przez ogrzewanie gazowe. Zwolennicy opału węglem podnoszą argumenty, że jest on paliwem tanim i nie wymagającym skomplikowanych urządzeń. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania, obok konieczności dbania o indywidualne palenisko, jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Problem ochrony środowiska nadal jest przez wielu ignorowany, a tymczasem powinien stanowić powód do refleksji. W przypadku ogrzewania gazowego w emitowanych spalinach nie ma szkodliwych dla zdrowa pyłów i substancji. Ponadto jest ono o wiele wygodniejsze w eksploatacji.