Badania prenatalne – podstawowe rodzaje

Podstawowym kryterium podziału jest inwazyjność badań. Testy można podzielić na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Nieinwazyjne badania prenatalne to, innymi słowy, badania przesiewowe. Ich zadaniem jest określenie stopnia rozwoju płodu, jego płci oraz wykrycie możliwych problemów zdrowotnych. Najpopularniejszym badaniem jest tutaj USG, USG genetyczne, test na poziom AFP oraz test poziomu hCG, AFP i estriolu (jest to tak zwany test potrójny).

Badania prenatalne mogą także posiadać charakter inwazyjny. Tego rodzaju testy wykonuje się poprzez pobranie materiału z otoczenia płodu (np. z krwi lub wód płodowych). Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się wyłącznie w określonych przypadkach. Jednym ze wskazań jest sytuacja, w której występuje podwyższone ryzyko wystąpienia wady genetycznej płodu. Inwazyjne badanie genetyczne pozwala na dokładną diagnostykę rodzaju zaburzenia. Testów nie wykonuje się w ciąży o prawidłowym przebiegu. Inwazyjne badania wiążą się bowiem z ryzykiem poronienia.

Do najczęściej wykonywanych badań inwazyjnych w ciąży należy amniopunkcja oraz biopsja trofoblastu. Amniopunkcja to badanie, które wykonuje się w przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Badanie ma na celu określenie kariotypu dziecka. Są to badania określające liczbę oraz strukturę chromosomów. Badanie pozwala na wykrycie takich chorób jak zespół Turnera lub zespół Downa. Amniopunkcja może także pomóc w zdiagnozowaniu wielu innych chorób o podłożu genetycznym.

Biopsja trofoblastu to z kolei testy, które pomagają w stwierdzeniu obecności mutacji genów. Badanie jest inwazyjne i wykonuje się je wyłącznie przy istotnych wskazaniach. Testy pozawalają na wykrycie takich chorób jak zespół Downa, dystrofia mięśniowa Duchennea lub mukowiscydoza. Najrzadziej przeprowadzanym, a zarazem najbardziej ryzykownym badaniem jest kordocenteza. Jest to badanie z krwi pobranej z żyły pępowinowej.

Koszt badań prenatalnych. Najczęściej wykonywane badania nieinwazyjne

Cena badań prenatalnych zależy od wielu indywidualnych czynników. Testy i badania wykonywane prywatnie będą dostępne w dość szerokich widełkach cenowych. Ostateczny cennik zależy między innymi od renomy i lokalizacji placówki medycznej. Ważnym, wpływającym na cennik usługi kryterium jest także stan zaawansowania ciąży oraz liczba płodów. Dla przykładu, USG w ciąży bliźniaczej może być o kilkanaście procent droższe w porównaniu z badaniem USG przy ciąży pojedynczej.

Cennik za wykonane prywatnie USG w ciąży rozpoczyna się już od kwoty 120 zł. Górna granica cenowa na ogół zamyka się w 350 zł, choć niektóre kliniki mogą wykonywać prywatne badanie po nieco wyższej stawce. Droższe będzie także USG ciąży z oceną ryzyka. Cennik usługi może być tutaj uzależniony od lekarza, który przeprowadza badanie. Najwyższy koszt oznacza ocenę ryzyka przez renomowanego profesora. Koszt badań prenatalnych waha się tu w przedziale 200 – 600 zł. Za badanie USG w technologii 4D trzeba zapłacić średnio 250 – 450 zł.

W ciąży wykonuje się także nieinwazyjne testy AFP. Cennik tego typu badania na ogół zamyka się w przedziale 250 – 400 zł. Test potrójny może być nieco droższy. Prywatne badanie na ogół zamyka się w kosztach rzędu 250 – 500 zł. Poniżej prezentujemy poglądowe ceny w zestawieniu tabelarycznym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje nieinwazyjne badanie w ciąży? Aktualizacja cen: 20-09-2021 r.

Średnie ceny od

Średnie ceny do

USG

120,00 zł

350,00 zł

USG ciąży z oceną ryzyka

200,00 zł

600,00 zł

USG 4D

250,00 zł

450,00 zł

Test AFP

250,00 zł

400,00 zł

Test potrójny

250,00 zł

500,00 zł

Przykładowe źródła: https://www.dcg.wroclaw.pl/cennik-badania-prenatalne-usg.html, https://multimed.pl/cennik/cennik-usg-ciazy-i-badan-prenatalnych/

Cena badań prenatalnych. Ile kosztują prywatne testy inwazyjne?

Cena badań prenatalnych o inwazyjnym charakterze na ogół okazuje się większym wydatkiem. Tego typu badania z krwi przeprowadza się jedynie w wybranych placówkach medycznych (mogą być także przeprowadzone prywatnie). Koszt badań prenatalnych jest w tym przypadku uzależniony od lokalizacji kliniki, a także od specyfiki samego badania.

Kobieta w czasie wizyty lekarskiej, a także ceny badań prenatalnych, czyli ile kosztują badania prenatalne
Badania prenatalne, czyli koszt badań prenatalnych na początku ciaży oraz cennik inwazyjnych badań

Jednym z przykładów jest amniopunkcja. Cena badań prenatalnych na ogół wynosi od 1 300 do 2 000 zł. Inwazyjne badania genetyczne Fish mogą z kolei kosztować około 65 – 2 000 zł. Najdroższym i najbardziej ryzykownym badaniem okazuje się biopsja trofoblastu, wykonana z krwi. Prywatne badanie przeważnie kosztuje minimum 1 400 zł. Górna cena badań prenatalnych dochodzi do kwoty 2 000 zł, a niekiedy ją przekracza.

Poniżej prezentujemy poglądowy cennik wykonania inwazyjnych badań prenatalnych. Są to uśrednione ceny (między innymi za testy krwi). Cennik usług w wybranych gabinetach może się nieznacznie różnić. Warto także dodać, że cena badań prenatalnych nie zawiera podatku VAT. Prywatne badania medyczne zostały bowiem zwolnione z konieczności jego opłacania.

Koszt badań prenatalnych – testy inwazyjne. Aktualizacja cen: 20-09-2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Amniopunkcja

1 300,00 zł

2 000,00 zł

Badanie Fish

650,00 zł

2 000,00 zł

Biopsja trofoblastu

1 400,00 zł

2 000,00 zł

Przykładowe źródła: https://www.dcg.wroclaw.pl/cennik-badania-prenatalne-usg.html, https://multimed.pl/cennik/cennik-usg-ciazy-i-badan-prenatalnych/

Wskazania do wykonania badań prenatalnych

Podstawowe badania prenatalne w postaci USG wykonuje się na kilku etapach ciąży. Pierwsze badanie przesiewowe przeprowadza się około 12 tygodnia ciąży. Kolejne badania występują między innymi w 20 tygodniu oraz 30 tygodniu ciąży. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości płodu lekarz może rekomendować wykonanie dodatkowych badań.

Dodatkowe badania na ogół wykonuje się u kobiet, które ukończyły 35. rok życia. Wskazaniem jest także występowanie w rodzinie chorób genetycznych, a także wystąpienie choroby genetycznej u płodu z poprzedniej ciąży. Pewnym wskazaniem do poszerzonej diagnostyki jest także wada genetyczna lub wada rozwojowa u urodzonego dziecka z poprzedniej ciąży.

Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Ich celem jest precyzyjniejsze określenie tego, czy u płodu występuje choroba genetyczna. Metody stosuje się przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Wykrycie niektórych wad przed urodzeniem dziecka może pomóc w stworzeniu odpowiednich warunków w pierwszych chwilach po narodzeniu. Niektóre z badań mogą pomóc w wykryciu dystrofii mięśniowej Duchennea, zespołu Edwardsa, zespołu Downa lub niedokrwistości sierpowatej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny